ZUS bez komisji lekarskich. Jeden lekarz, jedna pielęgniarka albo jeden fizjoterapeuta [Nowelizacja]
REKLAMA
REKLAMA
Orzeczenia na potrzeby rent, zasiłków i innych świadczeń wydaje zawsze jednoosobowo lekarz - w I jak i II instancji. Co więcej orzeczenia będą też wydawały pielęgniarki i fizjoterapeuci:
REKLAMA
Orzeczenia pielęgniarek - niezdolność do samodzielnej egzystencji, o której mowa w art. 13 ust. 5 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Orzeczenia fizjoterapeutów - rehabilitacja lecznicza w ramach prewencji rentowej, o której mowa w art. 69 ust. 1 pkt 1 ustawy o systemie ubezpieczeń.
Likwidacja komisji lekarskich w ZUS od 2025 r. Orzeczenia lekarza orzecznika
ZUS nie ma szans zapewnić obsady trzyosobowych komisji lekarskich. Uderza wiek lekarzy pracujących dla ZUS - średnia 60+. Cała kadra to 688 lekarzy na 546 etatach (na podstawie umów o pracę). Potrzeba 355 etatów lekarzy (40% z etatów przewidzianych w planie zatrudnienia ZUS).
Dlatego od 1 stycznia 2025 r. koniec z komisjami lekarskimi - zarówno I i II instancji orzekać będzie się jednoosobowo.
Internautom podoba się pomysł likwidacji komisji lekarskich
67% czytelników w szybkiej sondzie internetowej poparło nowelizację. Czytelnicy prawdopodobnie dostrzegli w wydawaniu orzeczeń szansę na sprawniejsze załatwianie spraw. Hipotetycznie komisja lekarska składająca się z trzech lekarzy ma zalety - więcej lekarzy zwiększa szansę na wydanie prawidłowej orzeczenia. Według nowych przepisów nie zawsze lekarz orzecznik będzie samodzielnie podejmował decyzję, co wynika z poniższych reguł:
Reguła1 Lekarz orzekający w II instancji w ZUS (zamiast komisji lekarskich) będzie ze specjalizacją - specjalizacja dla schorzenia osoby orzekanej, ale także specjalizacja pokrewna.
Reguła 2. Wydanie orzeczenia zostanie poprzedzone wydaniem opinii specjalistycznej przez lekarza konsultanta o specjalizacji odpowiadającej schorzeniu osoby orzekanej – gdy nie ma możliwości wydania orzeczenia przez lekarza o właściwej specjalizacji.
Reguła 3. W przypadkach skomplikowanych i trudnych kierowanie sprawy do rozpatrzenia przez lekarza posiadającego większe doświadczenie w orzecznictwie lekarskim.
PROMOCJA: Polecamy prenumeratę startową DGP. Opłata tylko 19,99 zł
Czy ZUS zdąży ze zmianami informatycznymi?
Rząd chce, aby większość spraw w ZUS wymagających wydania orzeczenia była rozpatrywana według nowych przepisów. Zobaczymy, czy rzeczywiście uda się "przerzucić" odwołania z komisji lekarskich do nowego systemu (lekarz rozpatruje odwołanie). Bo trzeba dostosować systemy teleinformatyczne ZUS do nowelizacji. Jest mało czasu więc rząd wyłączy stosowanie przepisów o zamówieniach publicznych.
Poniżej w pliku Word treść nowelizacji mamy przepisy przejściowe: art. 27, art 28 i art. 29.
Jest to obecnie projekt, ale wszystko wskazuje, że wejdzie on w życie w tym kształcie (i będzie szybko procedowany bo do 1 stycznia 2025 r. zostało niewiele czasu).
Art. 27 ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw
Art. 27. 1. Do wydawania orzeczeń lekarzy orzeczników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz komisji lekarskich Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w sprawach, w których postępowanie nie zostało zakończone przed dniem wejścia w życie ustawy, stosuje się przepisy art. 85c i art. 85d ustawy zmienianej w art. 1, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą.
2. Do orzeczeń lekarzy orzeczników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wydanych w wyniku ponownego rozpatrzenia sprawy, w których przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy zostało wydane orzeczenie komisji lekarskiej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, stosuje się odpowiednio art. 4778 § 21 albo 47714 § 4 ustawy zmienianej w art. 3, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą.
Przepis ten wprowadza zasadę, że wnioski o wydanie orzeczenia przez ZUS w sprawach wszczętych przed 2025 r. są rozpatrywane na podstawie nowych przepisów.
Jeśli w związku ze sprzeciwem sprawa zostanie skierowana do komisji lekarskiej i komisja lekarska nie rozpatrzy sprzeciwu przed wejściem w życie ustawy, to w wyniku ponownego rozpatrzenia sprawy orzeczenie wyda jednoosobowo lekarz orzecznik, ponieważ komisje lekarskie nie będą już funkcjonowały,
Dotyczy także spraw przed sądami pracy i ubezpieczeń społecznych
Nowe przepisy obejmą postępowanie przed sądami pracy i ubezpieczeń społecznych z odwołania od decyzji w sprawach świadczeń, wydanych na podstawie orzeczeń komisji lekarskich ZUS, jeszcze przed wejściem w życie ustawy, tj. sąd powinien zastosować nowe przepisy również w sytuacji, kiedy decyzja została wydana na podstawie orzeczenia komisji lekarskiej.
Art. 28 ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw
Komentarz. Na podstawie tego przepisu, postępowania dotyczące utraty prawa do zasiłku, prowadzone na podstawie art. 17 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, wszczęte i niezakończone przed 1 stycznia 2025 r. , będą prowadzone na podstawie dotychczasowych przepisów.
Art. 28. Do postępowań w sprawie ustalania okoliczności, o których mowa w art. 17 ustawy zmienianej w art. 13, wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, stosuje się przepisy dotychczasowe.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA