Sejm: łączenie 100% emerytury i 50% renty rodzinnej. Renta 100% + 50% emerytury. Renta wypadkowa + renta rodzinna [druk sejmowy, uwagi ZUS]

Tomasz Król
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
rozwiń więcej
Sejm rozpoczął pracę nad łączeniem: emerytura + 50% renta rodzinna. Renta rodzinna + 50% emerytury. Renta wypadkowa + renta rodzinna [druk sejmowy, uwagi ZUS] / Shutterstock

Wprowadzenie do polskiego prawa renty wdowiej. Wiesz co to jest? Chodzi o łączenie emerytur i rent na koncie jednej osobie. Idea jest taka, że po śmierci męża albo żony, żyjący małżonek będzie otrzymywał 50% świadczenia osoby zmarłej.

Punktem wyjścia dla prac parlamentu jest obywatelski projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia renty wdowiej. 

Zgodnie z prawem Sejm ma 6 miesięcy na rozpatrzenie propozycji obywateli.

Ma on szansę na wdrożenie z uwagi na to, że postulaty przyznania tzw. "renty wdowiej" są elementem programu wyborczego części partii, które wygrały wybory 15 X 2023 r. (np. program "Nowej Lewicy"). 

Projekt obywatelski otrzymał jako druk sejmowy nr 32

Projekt dotyczy wprowadzenia nowej reguły zbiegu prawa do nabytej z tytułu bycia wdową lub wdowcem renty rodzinnej, wojskowej renty rodzinnej, policyjnej renty rodzinnej lub renty rodzinnej z ubezpieczenia społecznego rolników z innymi świadczeniami emerytalno-rentowymi.

Projekt jest dostępny pod tym linkiem

Druk sejmowy

 

Infor.pl

Druk sejmowy z projektem do ściągnięcia w formacie PDF:

druk sejmowy nr 32

 

Założenia projektu obywatelskiego (druk sejmowy nr 32)

Założenia projektu nowelizacji:

1) Odejście od zasady, że przy zbiegu uprawnień do kilku świadczeń emerytalno-rentowych wypłacane jest tylko jedno. Obecnie jest tak, że trzeba wybrać świadczenie (albo urząd/organ podejmie decyzję za nas o wypłacie wyższego). Wyjątkowo w przypadku zbiegu renty z tytułu niezdolności do pracy (ubezpieczenie wypadkowe) i emerytury jedno świadczenie jest wypłacane w całości, drugie w połowie.

2) W wielu krajach UE można łączyć różne świadczenia. W Czechach jest zasada 100% + 50%. W Niemczech łączy się świadczenia, a po przekroczeniu limitu następuje obniżka 40% przekroczenia. Podobnie we Włoszech.

3) Jest niesprawiedliwe, że emeryt/rencista po śmierci współmałżonka nabywa prawo do renty rodzinnej, ale musi wybierać między dwoma świadczeniami. Wdowiec albo wdowa ponosząc stratę w postaci śmierci współmałżonka musi nagle samodzielnie pokryć koszty życia rozkładane wcześniej na dwie osoby wspólnie gospodarujące. 

Łączenie rent i emerytur (druk sejmowy nr 32)

1) Dodanie do ustawy z 17 grudnia 1998 roku o emeryturach i rentach z FUE nowego art. 95a i na tej podstawie otrzymywanie jednocześnie:

  • świadczenia emerytalno-rentowego i 50% renty rodzinnej,
  • renty rodzinnej i 50% świadczenia emerytalno-rentowego.

 

Projekt ustawy - grafika nr 1

Infor.pl

Komentarz ZUS:

 

komentarz ZUS - grafika nr 1

Infor.pl

Łączenie renty rodzinnej i innych świadczeń

Zmiana dotyczy renty rodzinnej na podstawie ustawy o z 29 maja 1974 r. o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin: 

 

Projekt ustawy - grafika nr 2

Infor.pl

 

 

komentarz ZUS - grafika nr 2

Infor.pl

Łączenie renty rodzinnej wypadkowej i renty rodzinnej

Łączenie: 

  • renty z ubezpieczenia wypadkowego z tytułu niezdolności do pracy i renty rodzinnej,
  • renty rodzinnej z ubezpieczenia wypadkowego ze świadczeniami wskazanymi poniżej:

 

Projekt ustawy - grafika nr 3

Infor.pl

Komentarz ZUS:

 

komentarz ZUS - grafika nr 3

Infor.pl

Ogólne uwagi ZUS

 

Uwagi ZUS

Infor.pl

Inne druki sejmowe zawierające projekty obywatelskie z propozycją wprowadzania dużych podwyżek w 2024 r. omówiliśmy w poniższych publikacjach:

 

Prawo
Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus
17 lip 2024

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

pokaż więcej
Proszę czekać...