Wyższe wynagrodzenie za prace remontowe
REKLAMA
REKLAMA
W pewnych przypadkach wykonawca może domagać się wyższego wynagrodzenia. Przede wszystkim wtedy, gdy wykonał dodatkowe prace za zgodą zamawiającego. Gdyby jednak wykonał je bez tej zgody, to nie ma podstaw do żądania od konsumenta zapłaty podwyżki.
REKLAMA
Dlatego bardzo ważne jest aby w umowie o prace remontowe dokładnie określić wysokość wynagrodzenia. Gdyby strony w umowie tego nie zrobiły, to wówczas w razie wątpliwości przyjmuje się, że chciały ustalić wynagrodzenie zazwyczaj uiszczane za takie prace, bądź też przyjmuje się, że należy wypłacić wynagrodzenie odpowiadające uzasadnionemu nakładowi pracy oraz innym nakładom przyjmującego zamówienie.
Zobacz również: Ustalenie wynagrodzenia w umowie o działo
REKLAMA
Wynagrodzenie może zostać ustalone w formie kosztorysu. W sytuacji gdy w trakcie wykonywanych prac zaszła konieczność dokonania robót dodatkowych, to wówczas przedsiębiorca może domagać się podwyższenia wynagrodzenia. Chodzi tu o prace, które nie zostały przewidziane w zestawieniu sporządzonym przez zamawiającego.
Jeżeli natomiast wykonawca sam sporządził zestawienie prac, to może domagać się większego wynagrodzenia tylko wówczas, gdy przy zachowaniu należytej staranności nie mógł przewidzieć, że wykonanie dodatkowych prac będzie konieczne.
Zobacz również: Źle wykonane prace remontowe
Podstawa prawna:
art. 628-632 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat