REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co przysługuje konsumentowi za niezgodną z umową wycieczkę

Anna Śmigulska
Organizator turystyki odpowiada za każde niewykonanie lub nienależyte wykonanie usługi turystycznej.
Organizator turystyki odpowiada za każde niewykonanie lub nienależyte wykonanie usługi turystycznej.

REKLAMA

REKLAMA

Niekiedy wyobrażenia o pięknej plaży i cudownym hotelu pozostają tylko marzeniami. W szczególności jeśli jadąc na wycieczkę jesteśmy przekonani, że wszystko będzie w odpowiedni sposób wykonane. Problemy zaczynają się gdy w miejscu basenu są krzaki, plaża jest oddalona od hotelu 2 km , a nie 200 m, a w pokoju nie ma klimatyzacji.

Wybierając wycieczkę turystyczną zazwyczaj kierujemy się zapewnieniami biura podróży oraz pięknymi folderami. Niestety najpierw musimy zapłacić, żeby przekonać się jak jest naprawdę. Dopiero na miejscu okazuje się, że zostaliśmy oszukani. Musimy wtedy wiedzieć jakie uprawnienia nam przysługują.

REKLAMA

Zobacz również: Jak sprawdzić biuro podróży

Przedsiębiorca, który organizuje imprezę turystyczną jest zobowiązany do podania konsumentowi wszelkich niezbędnych informacji o warunkach umowy. To samo dotyczy informacji zamieszczonych w folderach, broszurach i katalogach.

O czym konsument musi wiedzieć przez podpisaniem umowy:

  • powinien znać cenę imprezy turystycznej lub usługi turystycznej albo sposób jej ustalenia;
  • miejsce pobytu lub trasę imprezy;
  • rodzaj, klasę, kategorię lub charakterystykę środka transportu;
  • położenie, rodzaj i kategorię obiektu zakwaterowania, według przepisów kraju pobytu;
  • ilość i rodzaj posiłków;
  • program zwiedzania i atrakcji turystycznych;
  • kwotę lub procentowy udział zaliczki w cenie imprezy turystycznej lub usługi turystycznej oraz termin zapłaty całej ceny;
  • termin powiadomienia klienta na piśmie o ewentualnym odwołaniu imprezy turystycznej lub usługi turystycznej z powodu niewystarczającej liczby zgłoszeń, jeżeli realizacja usług jest uzależniona od liczby zgłoszeń;
  • podstawy prawne umowy i konsekwencje prawne wynikające z umowy;
  • ogólne informacje o obowiązujących przepisach paszportowych, wizowych i sanitarnych oraz o wymaganiach zdrowotnych dotyczących udziału w imprezie turystycznej.

Osoba posiadając te wszystkie informacje jest w stanie świadomie podjąć decyzje o zawarciu umowy. Szczegółowe dane np. dotyczące programu wycieczki zamieszcza się w umowie podpisanej przez obie strony. Jednak czasami zdarza się tak, że po przybyciu na miejsce wykupionej przez nas wycieczki zauważamy pewne braki albo zmiany, o których nie wiedzieliśmy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Odszkodowanie

Jeżeli zostaliśmy zakwaterowani w hotelu o niższym standardzie, brak jest basenu albo nie ma takich wymiarów o jakich zostaliśmy zapewnieni np. jest tylko brodzik, posiłki są zimne lub nie w tych godzinach co powinny czyli nie są spełnione warunki umowy, które skłoniły nas do wyboru tej a nie innej oferty, powinniśmy zawiadomić o tym wykonawcę/organizatora o nieprawidłowościach. Sposób i czas w jaki można to zrobić powinien być określony w umowie. Jest to bowiem podstawa by dochodzić odszkodowania.

Zobacz również: Tabela odszkodowań za wycieczkę

Wyjątki

Organizator turystyki odpowiada za każde niewykonanie lub nienależyte wykonanie umowy o świadczenie usług turystycznych. Wyjątek jest wtedy, gdy są one spowodowane:

  • działaniem lub zaniechaniem klienta;
  • działaniem lub zaniechaniem osób trzecich, nieuczestniczących w wykonywaniu usług przewidzianych w umowie, jeżeli tych działań lub zaniechań nie można było przewidzieć ani uniknąć, albo
  • siłą wyższą.

REKLAMA

Ponieważ impreza turystyczna składa się z kilku usług turystycznych: np. zakwaterowanie, transport, przelot itp., za podmioty, które nie wykonały prawidłowo swoich zobowiązań odpowiada organizator turystyki. Do niego więc należy składać reklamacje.

Wykupiono wycieczkę do Hiszpanii. Rezerwacja została zrobiona w czterogwiazdkowym hotelu. Po przyjeździe okazało się, że pokój w hotelu jest 3 a nie 2 osobowy. Powoduje zmniejszenie komfortu zakwaterowania. Po powrocie do kraju konsument chciał złożyć reklamacje, jednak zastanawiał się czego może żądać.                                                                                                                                             Konsument może żądać odszkodowania, ponieważ umowa nie została należycie wykonana. W tym wypadku wartość odszkodowania może stanowić 20-25 % wartości ceny całej wycieczki. Reklamacje najlepiej złożyć na piśmie. W załączeniu można przesłać wszelkie dodatkowe informacje potwierdzające ten fakt, np. zdjęcia.

Takim samym zasadą podlegają wszystkie wycieczki, również te wykupione w systemie tzw. last minute.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
PFRON odsłonił karty na 2025 r. Dopłaty do żłobka, edukacji, prądu, samochodu, komputerów, prawa jazdy i wiele innych [Dokument programowy]

Zarząd PFRON opublikował dokument "Kierunki działań oraz warunki brzegowe obowiązujące realizatorów programu „Aktywny samorząd” w 2025 r." PFRON zwaloryzował maksymalne kwoty dofinansowania o 5% w zadaniach modułu I: Obszar A Zadania: 1-4, Obszar B Zadania 1-5, Obszar C Zadania: 1, 2 i 5, Obszar D, jak też w module II.

Zasiłek opiekuńczy na dziecko zdrowe w 2025 r.

Zasiłek opiekuńczy na dziecko zdrowe w 2025 r. Przez ile dni można pobierać? Jakie warunki muszą być spełnione? Co warto wiedzieć o zasiłku opiekuńczym na zdrowe dziecko? Ile wynosi wysokość zasiłku opiekuńczego?

Renta wdowia. 15 pytań i odpowiedzi, które warto znać

Renta wdowia jako nowe świadczenie wzbudza wiele pytań. Przygotowaliśmy kompendium wiedzy w postaci 15 pytań i odpowiedzi, które pomogą zrozumieć, komu i na jakich zasadach przysługuje to świadczenie. Sprawdź, jakie dokumenty są wymagane, gdzie złożyć wniosek i kiedy można liczyć na wypłatę.

1700 złotych miesięcznie. To świadczenie zastąpi 800 plus i 300 plus. Ma być przyznawane bez względu na wiek i dochód

1700 złotych miesięcznie bezwarunkowego świadczenia dla wszystkich. Bez względu na wiek, dochód i sytuację zawodową. Jednak konsekwencją będzie likwidacja innych programów pomocowych, w tym 800 plus. Czy to się opłaci Polakom?

REKLAMA

Zasiłek pielęgnacyjny. Jaka kwota w 2025 i 2026 r.? Znamy stawki

Zasiłek pielęgnacyjny. Jaka kwota w 2025 i 2026 r.? Znamy stawki. Komu przysługuje zasiłek pielęgnacyjny? Jak odbywa się weryfikacja tego świadczenia?

Nowy obowiązek pracodawców. Dodatkowe dokumenty w dokumentacji pracowniczej. Zmiany będą obowiązywały od marca 2025 roku

Od marca 2025 roku pracownicy będą mogli skorzystać z nowego uprawnienia. Pociągnie do za sobą konieczność wprowadzenia zmian w dokumentacji pracowniczej. W części B akt osobowych trzeba będzie przechowywać nowe dokumenty.

Niższe ceny prądu w I kwartale 2025 roku tylko z tym oświadczeniem. Trzeba złożyć do końca stycznia. Opublikowano nowy wzór

Niższe ceny prądu dla podmiotów uprawnionych w I kwartale 2025 roku tylko z tym oświadczeniem. W końcu opublikowano nowy wzór. Trzeba je złożyć do końca stycznia. Zawiera aż cztery strony, ale z wypełnieniem go nie powinno być problemów.

Wybory prezydenckie odbędą się 18 maja 2025 r. Oto najważniejsze terminy!

W Dzienniku Ustaw zostało opublikowane Postanowienie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 15 stycznia 2025 r. w sprawie zarządzenia wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Data wyborów prezydenckich została wyznaczona na niedzielę dnia 18 maja 2025 r.

REKLAMA

Pacjent ze znaczną niepełnosprawnością. Jak zadbać o swoje prawa?

Osoby niepełnosprawne w stopniu znacznym mają prawo do świadczeń z NFZ poza kolejnością. Co robić, gdy placówka nie respektuje tych przepisów? Ministerstwo Zdrowia odpowiada na ważną interpelację.

FUS: Niby jest stabilnie, ale tendencje są deficytowe. ZUS przedstawił prognozę na lata 2025-2029

W Polsce zmienia się struktura osób pracujących i tych, które zakończyły aktywność zawodową w związku z przejściem na emeryturę lub pobieraniem innych świadczeń. Powoduje to, że Fundusz Ubezpieczeń Społecznych wykazuje tendencje deficytowe, chociaż pozostaje stabilny – wynika z przedstawionej przez ZUS prognozy funduszu na lata 2025-2029.

REKLAMA