Źle wykonana usługa

Anna Śmigulska
rozwiń więcej
Jeśłi usługa została wykonana wadliwie, możemy złożyć reklamację.
Montaż mebli kuchennych, położenie płytek, wymiana okien czy drzwi, prace remontowe mogą stać się pasmem kłopotów i rozczarowań. Nawet jeśli wybierzemy bardzo dobrą ekipę fachowców, to wady w montażu albo usterki techniczne mogą nas nie ominąć. W takiej sytuacji trzeba wiedzieć jakie prawa nam przysługują.

Jeżeli wynajmiemy fachowców do wykonania usług remontowych w mieszkaniu, położenia glazury w kuchni albo zamontowania kuchni robionej na wymiar to zawieramy umowę o dzieło. Jej celem jest osiągnięcie rezultatu. Czasem umowa może być wykonana w sposób niewłaściwy i okno, które miało być na wymienione nagle przestało się swobodnie otwierać. W takiej sytuacji mamy do czynienia z wadami dzieła i możemy na nie składać reklamacje.

Nasze żądania

Jeżeli dzieło ma wady, to konsument może żądać ich usunięcia. Powinien w tym celu wyznaczyć swojemu wykonawcy odpowiedni termin. Jeżeli wskazany przez zamawiającego termin bezskutecznie upłynie, to można nie odebrać naprawy.

Zobacz również: Czy można domagać się odszkodowania za źle wykonaną usługę

Wykonawca może odmówić wykonania naprawy, jeżeli związana byłby ona z nadmiernymi kosztami.

Oddano zegarek do naprawy. Po odebraniu go od zegarmistrza konsument zauważył, że zegarek co prawda działa, ale z opóźnieniem. Co w tej chwili może zrobić konsument?

Konsument ma prawo złożyć reklamacje do zegarmistrza z żądaniem naprawy zegarka w terminie np. 3 dni.

W niektórych przypadkach dokonanie naprawy nie jest jednak możliwe albo wykonawca nie jest w stanie wykonać ich w odpowiednim terminie. Wtedy konsument może żądać obniżenia ceny.

Krawcowa uszyła sukienkę według projekty klientki. Kiedy konsumentka ja odebrała zauważyła, że kieszenie na sukience znajdują się w innym miejscu niż to ustalono. Materiał jest bardzo delikatny i odprucie kieszeń spowodowałoby dziury w materiale. Poza tym konsumentka uważa, że kieszenie znajdują się teraz w niezbyt wygodnym miejscu i trochę szpecą wygląd ubrania.

Konsumentka może zażądać od krawcowej obniżenia ceny za usługę, jaką wykonała. Należy w tym celu dokładnie określić proporcjonalnie wartość upustu do charakteru wady. Na przykład zażądać 30% obniżki.

Zobacz również: Reklamacja: zwrot pieniędzy a obniżenie ceny

Jeżeli oprócz tych przyczyn istnieje jeszcze istotność wad, czyli usterka, która w znaczący sposób uniemożliwia korzystanie z rzeczy, to można odstąpić od umowy.

Punkt naprawy sprzętu RTV miał naprawić telefon komórkowy. Po odbiorze konsument zauważył, że telefon nadal nie działa więc złożył reklamacje. Przy następnym odbiorze mimo zapewnień wykonawcy okazało się, ze z telefonu nadal nie można w prawidłowy sposób korzystać. Cz w tej sytuacji konsument nadal jest skazany na bezskuteczną naprawę.

Nie. W przypadku gdy wad nie da się usunąć i jeżeli telefonu w ogóle nie można użytkować, tzn. wady są istotne, to można odstąpić od umowy. Konsument ma prawo zażądać zwrotu pieniędzy zapłaconych za tę usługę.

Prawo
Pomoc finansowana przy zakupie samochodu osobowego – nowego lub używanego. Od 1 sierpnia można składać wnioski
19 lip 2024

Zbliża się kolejna tura naboru wniosków o pomoc finansową przy zakupie samochodu osobowego. Wnioski będzie można składać od 1 sierpnia 2024 r. Nabór potrwa do 31 sierpnia 2024 r.

Ponad 18 tys. nauczycieli będzie stratnych od września 2024 r. Czy można jeszcze liczyć na zmianę przepisów? Czasu jest mało
18 lip 2024

Ponad 18 tys. nauczycieli będzie stratnych od września 2024 r. A wszystko przez nabycie prawa do emerytury. Czy można jeszcze liczyć na zmianę przepisów? Wydaje się to wątpliwe, jednak środowisko nauczycielskie nie rezygnuje ze swoich starań.

Prezydent skierował do TK nowelę Kodeksu wyborczego - chodzi o głosowanie korespondencyjne
18 lip 2024

Nowela Kodeksu wyborczego trafi do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli prewencyjnej. Prezydent Andrzej Duda zarzuca, że wyłączające możliwości głosowania korespondencyjnego  wyborach samorządowych dla osób podlegających kwarantannie czy izolacji jest niezgodne z Konstytucją. 

Babciowe od 1 października. Pierwsze wypłaty jednak nie od razu
18 lip 2024

Wnioski o przyznanie babciowego, czyli do programu Aktywny Rodzic będzie można składać od 1 października 2024 r. Pierwsze pieniądze mają zostać wypłacone rodzicom do końca roku, w listopadzie i grudniu. ZUS ma być gotowy do obsługi wniosków i wypłaty świadczeń.

10 nowych obowiązków pracodawców a tylko 2 miesiące czasu
18 lip 2024

10 nowych obowiązków pracodawców - czy zdążą je wypełnić? Zostały tylko 2 miesiące czasu. Jakie konsekwencje grożą za niedotrzymanie terminu i nieprzestrzeganie nowych przepisów? Trzeba się spieszyć.

Popularny lek teraz dostępny bez recepty. Decyzję podjął Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych
18 lip 2024

Popularny lek na potencję teraz dostępny bez recepty. Decyzję w tej sprawie podjął Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, który zmienił kategorię dostępności leku z Rp na OTC. To oznacza, że do zakupu nie jest potrzebne zalecenie lekarza.

Kolorowe paski na zgrzewach tubek past do zębów i innych kosmetyków. Czy wiesz co znaczą? Ekspert obala mity
18 lip 2024

Badania pokazują, że 76,9% dorosłych Polaków nie zna znaczenia kolorowych pasków na tubkach past do zębów. Natomiast tylko 7,9% ankietowanych uważa, że wie, o czym one mówią. Natomiast 15,2% badanych twierdzi, że nie pamięta, o co w tym chodzi. Autorzy raportu przekonują, że choć na pierwszy rzut oka temat wygląda dość błaho, to długofalowo wprowadzeni w błąd konsumenci mogą na tym zdrowotnie ucierpieć. Raport obala też mity, że wyżej wskazane paski przynoszą konsumentom jakieś istotne informacje o składzie bądź innych aspektach past do zębów. Jedocześnie eksperci dodają, że właściwie nie mają one żadenego znaczenia, bo są to tylko i wyłącznie oznaczenia o charakterze drukarskim.

System kaucyjny w Polsce. Znamy już wysokość kaucji za jedną sztukę opakowania
19 lip 2024

Znamy już wysokość kaucji dla poszczególnych rodzajów opakowań objętych systemem kaucyjnym. Rozporządzenie Ministra Klimatu i środowiska w tej sprawie właśnie ujrzało światło dzienne. System obejmuje trzy frakcje opakowań: butelki plastikowe do 3 litrów, puszki metalowe do 1 litra oraz szklane butelki wielorazowego użytku do 1,5 litra. Od 1 stycznia 2025 r. ma zacząć obowiązywać zbiórka tych opakowań.

Obawa przed sztuczną inteligencją. Czy AI pozbawi nas pracy?
18 lip 2024

Technologia może pomóc w obliczu zmniejszania się siły roboczej spowodowanego starzeniem się populacji. Jednak prawie połowa respondentów spodziewa się, że sztuczna inteligencja zmniejszy dostępność miejsc pracy - poinformowano w raporcie Allianz Trade.

Tylko ZUS czy również OFE ma gromadzić składki? Oświadczenie tylko do 31 lipca. Ważna decyzja dla mężczyzn przed 55 r. życia i kobiet przez 50. urodzinami
18 lip 2024

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że tylko do 31 lipca 2024 r. mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, a kobiety 50 lat mogą kolejny raz zdecydować, gdzie ma trafiać część ich składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE. Zmiana decyzji wymaga złożenia specjalnego oświadczenia ZUS-US-OFE-03.

pokaż więcej
Proszę czekać...