Czy można zwrócić niewadliwy produkt?

A.P.
rozwiń więcej
Zwrot dobrego towaru. /fot. Fotolia
Przepisy konsumenckie dają możliwość skorzystania z uprawnień reklamacyjnych w przypadku zaistnienia wad kupionego towaru. Co w sytuacji, gdy chcemy zwrócić towar niewadliwy?

Standardem ustawowym w ochronie konsumentów jest uprawnienie do reklamacji. Uprawnienie to związane jest jednak z zaistnieniem wad zakupionej rzecz. Co w sytuacji, gdy konsument chce zwrócić niewadliwy towar? Czy ma do tego uprawnienia?

Odpowiedź na powyższe pytania może mieć istotne znaczenie, co obrazuje przykład. Jan zakupił markową koszulę w sklepie odzieżowym. W domu okazało się jednak, że koszula jest za mała. Wobec powyższego Jan udał się do sklepu, chcąc zwrócić towar. Sprzedawca odmówił przyjęcia zwrotu.

Reklamacja a zwrot

Tak jak w przedstawionym przykładzie bardzo często mamy do czynienia z sytuacja, gdy chcemy zwrócić zakupiony towar, lecz sprzedawca odmawia przyjęcia. Bardzo często konsumenci powołują się uprawnienia wynikające z reklamacji. Taka postawa nie zawsze jest słuszna.

Uprawnienia reklamacyjne wynikające z ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej są z związane z zaistnieniem niezgodności towaru z umową. Taka niezgodność może wynikać z wady fizyczne, jak i prawnej, lecz również z tego, iż zakupiony towar nie nadaje się do celu, który konsument przedstawił sprzedawcy. Z niezgodnością będziemy mieli do czynienia także wtedy, gdy rzecz zakupiona nie ma właściwości, o których istnieniu zapewniał sprzedawca lub producenta.

Od reklamacja należy odróżnić sytuacje, w których chcemy zwrócić towar zgodny z umową. W odróżnieniu od reklamacji zwrot towaru zgodne z umową nie jest, co do zasady, uprawnieniem konsumenckim. Poza sytuacjami, w których istnieje tzw. prawo do namysłu (10-dniowy termin na odstąpienie od umowy), czyli np. zakupy przez internet, konsumenci nie mogą na sprzedawcy wymóc przyjęcia zwróconego towaru.

Tak też będzie w przedstawionym powyżej przykładzie. Zły rozmiar koszuli, którą zakupił Jan nie stanowi bowiem niezgodności towaru z umową, jako że wynika z decyzji podjętej przez samego konsumenta. Sprzedawca miał więc pełne prawo odmówić przyjęcia zwrotu.

Zobacz serwis: Prawa konsumenta

Uprawnienie nadane przez sprzedawcę

O ile nie ma prawnego uprawnienia do zwrotu towaru zgodnego z umową, taką możliwość może zaoferować swoim klientom sam sprzedawca. Zwłaszcza w wielkich sieciowych sklepach takie uprawnienie staje się standardem.

Sprzedawca może np. zapewnić konsument możliwość zwrotu towaru do 30 dni od daty sprzedaży za okazaniem paragonu.

Jeżeli zatem przy zakupach sprzedawca oferuje konsumentowi takie uprawnienie, to późniejsza odmowa przyjęcia, przy wypełnieniu wszelkich warunków zwrotu (np. okazaniu paragonu) będzie stanowić naruszenie umowy.

Prawo
Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus
17 lip 2024

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

pokaż więcej
Proszę czekać...