Znajomość praw, jakie nam przysługują to podstawa. Bez pewności, że przepisy prawa stoją po naszej stronie możemy zostać łatwo wymanewrowani przez sprzedawcę. Bez znajomości procedur i możliwych skutków naszych działań, możemy własnym zachowaniem pogorszyć własną sytuację. Przeczytaj poniższe przykłady.
„Z reklamacją do producenta”
X kupił toner do drukarki, który po wydrukowaniu kilkunastu stron okazał się wadliwy. Przy reklamacji produktu w sklepie sprzedawca stwierdził, iż w jego sklepie reklamacji się nie rozpatruje i poradził napisać reklamację do producenta. Co może zrobić w takiej sytuacji konsument?
CO POWINIEN ODPOWIEDZIEĆ KONSUMENT? Podstawą prawną reklamacji są przepisy ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej. Zgodnie z art. 4 ust. 1 tej ustawy sprzedawca odpowiada względem konsumenta za niezgodności towaru z umową nawet wtedy, gdy nie ponosi winy. Na podstawie tej ustawy sprzedawca ma obowiązek przyjąć reklamacje do rozpatrzenia i udzielić odpowiedź w przeciągu 14 dni (art. 8 ust. 3). Od obowiązku tego sprzedawca nie może się uchylić. Poza tym odsyłając konsumenta do producenta sprzedawca narusza przepisy ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym. Wprowadzając w błąd konsumenta co do jego praw narusza bowiem przepisy art. 5 ust. 3 tejże ustawy i naraża się na karę ze strony UOKiKu.
Dlatego też istotne jest, by w przypadku reklamacji zaznaczyć, iż jej podstawą jest ustawa o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej a nie gwarancja.
Czytaj więcej: Reklamacja
„Reklamacja tylko z gwarancją”
X kupił jeden z produktów elektronicznych w jednym z sieciowych marketów. Do kupionego sprzętu została wystawiona gwarancja. Gdy okazało się, iż sprzęt jest wadliwy, sprzedawca odmówił przyjęcia go do reklamacji z racji tego, iż konsument nie okazał gwarancji.
CO POWINIEN ODPOWIEDZIEĆ KONSUMENT? Udzielenie gwarancji nie wyłącza przepisów ustawy. Gwarancja jest bowiem jedynie dodatkowym uprawnieniem konsumenta, z którego może, ale nie musi skorzystać. Warto powołać się na przepis art. 13 ust. 4 ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej, zgodnie z którym gwarancja na sprzedany towar nie wyłącza, nie ogranicza ani nie zawiesza uprawnień z ustawy. Wybór podstawy prawnej reklamacji należy do konsumenta, a sprzedawca nie ma prawa w ten wybór ingerować.
Rozmawiając ze sprzedawcą warto znać swoje prawa. Powołanie się na konkretne przepisy jest jednym ze skuteczniejszych sposobów na przekonanie opornego sprzedawcy do naszych racji.
Czytaj więcej: Gwarancja