Co zrobić, gdy sprzedawca nie chce przyjąć reklamacji?
REKLAMA
REKLAMA
Gwarancja to często dla sprzedawców słowo, którym starają się zamknąć konsumentom drogę do reklamacji towaru. W wielu sklepach można usłyszeć, że skoro mamy gwarancję to powinniśmy udać się do producenta, zamiast nasze żale wylewać na sprzedawcę.
REKLAMA
W większości wypadku sprzedawca odmawiając przyjęcia reklamacji do rozpatrzenia narusza prawa konsumenta. W takich sytuacjach opłaca się jednak walczyć o swoje. Sama gwarancja jest bowiem często mniej korzystna, a fakt że sprzedawca odmówił przyjęcia reklamacji nie oznacza, że pozostajemy wobec niego bezbronni. Po upływie czternastu dni od zgłoszenia reklamacji, zostanie ona uznana za uzasadnioną z mocy prawa.
Sprzedawca odmówił – co zrobić?
Reklamacja towaru niezgodnego z umową jest podstawowym uprawnieniem każdego konsumenta. Zgodnie z przepisami ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej w przypadku niezgodności towaru z umową konsument może żądać bezpłatnej naprawy towaru lub jego wymiany. Wyboru roszczenia dokonuje konsument.
Zobacz również: Czy gwarancja rzeczywiście opłaca się konsumentowi? - cz. 1
Co jednak wtedy, gdy sprzedawca odmówi przyjęcia reklamacji do rozpatrzenia? W takiej sytuacji powinniśmy poprosić go o podpisanie oświadczenia (najlepiej na naszym zgłoszeniu reklamacyjnym) o odmowie przyjęcia reklamacji oraz datę. Gdyby sprzedawca odmówił można również próbować zgłosić reklamację w obecności świadka. Z drugiej strony, w przypadku gdy sprzedawca twierdzi, że nie ma obowiązku przyjęcia reklamacji, nie powinien mieć obiekcji przed podpisanie takiego oświadczenia.
Zobacz również serwis: Reklamacje
Uzasadniona reklamacja
Skutki odmowy są bardzo istotne z punktu widzenia konsumenta. Zgodnie z art. 8 ust. 3 ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej jeżeli sprzedawca, który otrzyma od kupującego żądanie reklamacyjne, nie ustosunkuje się do tego żądania w terminie 14 dni, reklamację uznaje się za uzasadnioną.
Tym samym można dochodzić realizacji roszczeń reklamacyjnych na drodze sądowej.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat