Czy oświadczenie o odstąpieniu można wysłać faksem?
REKLAMA
REKLAMA
Forma oświadczenia o odstąpieniu od umowy powinna być uzależniona od formy samej umowy. W prawie konsumenckim brak jest przepisów, które wskazywałyby w jakiej formie powinno nastąpić odstąpienie. Oznacza to, że może być ono złożone w dowolnej formie, w tym również za pomocą faksu. Dotyczy to jednak głównie umów życia codziennego, które zawierane są najczęściej ustnie.
REKLAMA
Od tego przewidziane są jednak pewne odstępstwa. Zgodnie z art. 77 ust. 2 Kodeksu cywilnego jeżeli umowa została zawarta w formie pisemnej, jej rozwiązanie za zgodą obu stron, jak również odstąpienie od niej albo jej wypowiedzenie powinno być stwierdzone pismem.
Zobacz również: Faks nie zastępuje formy pisemnej
Forma pisemna umowy
Nie jest to samo co forma pisemna, której niezbędnym elementem jest własnoręczny podpis osoby składającej oświadczenia. W przypadku stwierdzenia pismem nie jest to konieczny wymóg. Wystarczy, jak samo oświadczenie będzie w jakikolwiek sposób potwierdzone w piśmie. Z tego też względu przy umowie zawartej na piśmie oświadczenie o odstąpieniu może być przesłane faksem.
Forma pisemna pod rygorem nieważności
Inaczej będzie w sytuacji, jeżeli umowa została zawarta na piśmie, ale pod rygorem nieważności. W takiej sytuacji samo oświadczenie o odstąpieniu również pod rygorem nieważności musi uwzględniać wymagania formy pisemnej.
REKLAMA
W przypadku zastrzeżenia formy pisemnej dla danej umowy pod rygorem nieważności oświadczenie o odstąpieniu nie może być wysłane faksem. Faks bowiem nie spełnia wymogów przewidzianych dla formy pisemnej, jako że nie zawiera własnoręcznego podpisu, a jedynie jego kopię.
Rygor nieważności przy zastrzeżeniu formy pisemnej powinien jasno wynikać z treści ustawy. Jeżeli forma pisemna jest zastrzeżona bez rygoru nieważności, wtedy też skutki jej braku występują jedynie w postępowaniu dowodowym.
Zobacz również: Jakie są skutki niedochowania formy pisemnej
Czym jest odstąpienie od umowy?
Odstąpienie od umowy jest jednostronnym oświadczeniem, które kształtuje zakres praw i obowiązków drugiej strony danego stosunku prawnego. Ma ono ten skutek, iż po stronie sprzedawcy rodzi roszczenie wydania produktu oraz obowiązek zwrotu zapłaconej ceny kupującemu.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat