REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ważne jest kiedy zostałeś poinformowany o odwołaniu lotu

Anna Śmigulska
Pasażer nie ma podstaw domagać się odszkodowania, jeżeli został poinformowany o odwołaniu lotu w odpowiednim czasie.
Pasażer nie ma podstaw domagać się odszkodowania, jeżeli został poinformowany o odwołaniu lotu w odpowiednim czasie.

REKLAMA

REKLAMA

Za odwołany lot przysługuje pasażerowi odszkodowanie. Taka jest reguła, jednak istnieje pewien wyjątek. Przewoźnik lotniczy może uchylić się od obowiązku wypłaty odszkodowania, jeżeli  wykaże, że poinformował konsumentów o zmianach w odpowiednim czasie.

Kupując bilet od linii lotniczych, biurach pośrednictwa albo innych placówkach upoważnionych do ich sprzedaży, zawieramy umowę. Na tej podstawie przewoźnik lotniczy zobowiązuje się do wykonania określonych czynności – przelot – w odpowiednim czasie – data, miejsce wylotu, przylotu – i w określonym standardzie – klasa ekonomiczna, biznesowa.

REKLAMA

Zobacz również: Poradnik: Prawa pasażera linii lotniczych

Zmiana któregokolwiek z określonych wcześniej warunków powoduje, że przewoźnik lotniczy nie wykonuje umowy w sposób należyty. Czasem może się zdarzyć jednak tak, że zobowiązanie w ogóle nie zostanie wykonane, bo przelot został odwołany. Konsument co prawda jest chroniony w takiej sytuacji i może domagać się wypłaty stosownego odszkodowania. Niestety nie zawsze. Istotne jest to, czy przewoźnik lotniczy przekazał pasażerom informacje o odwołaniu lotu oraz kiedy to nastąpiło.

Kiedy odszkodowanie nie przysługuje

Pasażer nie ma podstaw domagać się odszkodowania, jeżeli został poinformowany o odwołaniu lotu w odpowiednim czasie, tzn.:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • został poinformowany o odwołaniu co najmniej 2 tygodnie przed planowym czasem odlotu; lub
  • został poinformowany o odwołaniu w okresie od 2 tygodni do 7 dni przed planowym czasem odlotu i zaoferowano mu zmianę planu podróży, umożliwiająca im wylot najpóźniej 2 godziny przed planowym czasem odlotu i dotarcie do miejsca docelowego najwyżej 4 godziny po planowym czasie przylotu; lub
  • zostali poinformowani o odwołaniu w okresie krótszym niż 7 dni przed planowym czasem odlotu i zaoferowano im zmianę planu podróży, umożliwiająca im wylot nie więcej niż 1 godzinę przed planowym czasem odlotu i dotarcie do ich miejsca docelowego najwyżej 2 godziny po planowym czasie przylotu.

Pan Janusz miał zaplanowaną na kilka miesięcy w przód podróż do Brukseli. Stwierdził, że droga powietrzna będzie najbardziej komfortowa. Szesnaście dni przed wylotem otrzymał wiadomość, że jego lot z przyczyn organizacyjnych został odwołany. Przewoźnik zaproponował inne połączenie jednak nie jest ono satysfakcjonujące dla pasażera. Tym bardziej, że ma on możliwość zakupienia biletu w innych liniach lotniczych po promocyjnej cenie. Pan Janusz zastanawia się jednak czy może w takiej sytuacji zażądać stosownego odszkodowania?                                                                                                             Nie. Przewoźnik lotniczy, który odwołał lot ma obowiązek zwrócić należność za bilet albo zaoferować zmianę trasy podróży na satysfakcjonujących warunkach. Z tej drugiej opcji pasażer nie skorzystał. Domaganie się jednak odszkodowania nie ma w tym przypadku podstaw prawnych. Wynika to z tego, że przewoźnik lotniczy poinformował konsumenta o odwołaniu lotu ponad dwa tygodnie przed planowanym czasem wyloty. Pan Janusz może natomiast zażądać zwrotu pieniędzy za bilet i zakupić nowy bilet u innego przewoźnika po niższej cenie. W ten sposób zaoszczędzi.

Zobacz również: Vademecum: Prawa turysty

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pacjent ze znaczną niepełnosprawnością. Jak zadbać o swoje prawa?

Osoby niepełnosprawne w stopniu znacznym mają prawo do świadczeń z NFZ poza kolejnością. Co robić, gdy placówka nie respektuje tych przepisów? Ministerstwo Zdrowia odpowiada na ważną interpelację.

FUS: Niby jest stabilnie, ale tendencje są deficytowe. ZUS przedstawił prognozę na lata 2025-2029

W Polsce zmienia się struktura osób pracujących i tych, które zakończyły aktywność zawodową w związku z przejściem na emeryturę lub pobieraniem innych świadczeń. Powoduje to, że Fundusz Ubezpieczeń Społecznych wykazuje tendencje deficytowe, chociaż pozostaje stabilny – wynika z przedstawionej przez ZUS prognozy funduszu na lata 2025-2029.

Uzupełniający urlop macierzyński. Jaka będzie treść wniosku o urlop i jakie trzeba będzie dołączyć załączniki

Będzie nowe rozporządzenie regulujące kwestie dotyczące uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem. Wiadomo już, co będzie musiał zawierać wniosek o uzupełniający urlop macierzyński i jakie załączniki trzeba będzie dołączyć do wniosku.

Czy rozróżniasz: mDowód, e-dowód, dowód osobisty, dowód cyfrowy i elektroniczny. Czym są i jakie mają funkcje?

Ministerstwo Cyfryzacji wyjaśniało w komunikacie, jakie są podobieństwa i różnice pomiędzy mDowodem, e-dowodem, dowodem osobistym, dowodem cyfrowym i dowodem elektronicznym. Wskazało też jakie funkcje pełnią te dokumenty.

REKLAMA

1000 zł netto na dziecko. Bez kryterium dochodowego. Dla studentów, bezrobotnych i rodziców niepłacących składek chorobowych

Również osoby znajdujące się w szczególnej sytuacji zawodowej mogą liczyć na pomoc państwa w wychowaniu dzieci. Mowa np. o rodzicach będących studentami czy osobami bezrobotnymi. Mają oni prawo do szczególnego świadczenia w wysokości 1000 zł netto miesięcznie.

Potencjał seniorów na rynku pracy – jak go efektywnie wykorzystać?

Starzejące się społeczeństwo stawia przed rynkiem pracy wyzwania związane z rosnącą liczbą seniorów i mniejszą liczbą pracujących w wieku produkcyjnym. Aktywizacja zawodowa osób starszych nie tylko wykorzystuje ich potencjał, ale także wspiera budowanie bardziej zrównoważonego i inkluzyjnego społeczeństwa.

Dodatek specjalny nie przysługuje za zadania powtarzalne i przewidywalne

Pracownicy samorządowi mają prawo do dodatku specjalnego w razie okresowego zwiększenia obowiązków służbowych lub powierzenia dodatkowych zadań. Urzędnikom nie można przyznawać tego dodatku na długi okres za zadania powtarzalne i przewidywalne.

Posiłki i zasiłki na żywność z MOPS. W 2025 r. nowe kryteria

Od 1 stycznia 2025 r. wzrosły kryteria dochodowe w pomocy społecznej, co wpływa również na wsparcie w ramach programu „Posiłek w domu i w szkole”. Ile wynoszą aktualne progi? Kto może ubiegać się o świadczenia?

REKLAMA

Jesienne ferie w szkołach. Do MEN trafiają postulaty, których nie można ignorować. Trzeba się przyjrzeć organizacji roku szkolnego

Organizacja roku szkolnego nie zmieniła się od lat. Zimowa i wiosenna przerwa świąteczna, a do tego ferie zimowe i wakacje. Czy to się zmieni? Mówi się o trzech semestrach i dodatkowych feriach jesiennych.

ZUS: prognoza Funduszu Ubezpieczeń Społecznych na lata 2025-2029: saldo roczne FUS jest ujemne. Co wpływa na sytuację finansową FUS?

ZUS: prognoza Funduszu Ubezpieczeń Społecznych na lata 2025-2029: saldo roczne FUS jest ujemne. Co wpływa na sytuację finansową FUS? ZUS poinformował, że w latach 2025–2029 Fundusz Ubezpieczeń Społecznych (FUS) pozostaje stabilny, ale wykazuje tendencje deficytowe. Dlaczego?

REKLAMA