Przedawnienie w umowie o dzieło
REKLAMA
REKLAMA
Umowa o dzieło ma na celu stworzenie określonego dzieła, które nie jest rzeczą ruchomą, za odpowiednią zapłatą. Wynika z tego, że w chwili zawierania umowy dzieło jeszcze nie istnieje. Efekt końcowy musi być spójny z postanowieniami umowy, które strony: zamawiający i wykonawca określiły.
REKLAMA
Wadliwe dzieło
Niekiedy dzieło może posiadać wady. Wtedy konsumentowi przysługuje prawo do złożenia reklamacji i zażądania usunięcia usterek wyznaczając w tym celu odpowiedni termin. Po bezskutecznym upływie wyznaczonego terminu można zażądać obniżenia ceny, a jeśli wady są istotne to nawet odstąpić od umowy.
Zobacz również: Co napisać w reklamacji
Wygaśnięcie roszczeń
REKLAMA
Od momentu zauważenia wady należy poinformować przedsiębiorcę o niej w ciągu miesiąca. Tego typu roszczenia, czyli związane z rękojmią za wady dzieła wygasają po upływie roku od momentu, kiedy rzecz została kupującemu wydana. Dla wad budynku przewidziany jest dłuższy – 3 letni termin.
Zgłoszono reklamację do dewelopera, ponieważ nieruchomość miała wady. Deweloper zobowiązał się je poprawić jednak nie określił bliżej terminu naprawy. Konsument czekał cierpliwie, tym bardziej, że przez pierwsze trzy lata od momenty zakupu nieruchomości nie zamieszkiwał jej. Kiedy wreszcie nadszedł czas, że miał się tam wprowadzić postanowił uporządkować swoje sprawy. Wysłał kilkakrotnie pismo do dewelopera jednak bez rezultatu. Konsument zdecydował się wreszcie na dochodzenie swych praw na drodze sądowej, ale zastanawia się czy po upływie trzy i pół roku takie prawo mu jeszcze przysługuje? Roszczenia konsumenta wygasają w przypadku wad budynku po upływie 3 lata od momentu wydanie nieruchomości kupującemu. W tym przypadku złożenie pozwu do sądu powszechnego nie będzie miało podstaw ze względu na upływ terminów.
Przedawnienie roszczeń
W pozostałych przypadkach roszczenia wynikające z umowy o dzieło przedawniają się z upływem lat 2 od dnia oddania dzieła, a jeżeli dzieło nie zostało oddane - od dnia, w którym zgodnie z treścią umowy miało być oddane. Dotyczyć to może np. żądania wykonawcy zapłaty za wykonane prace albo rozliczenia za niezużyte materiały.
Zobacz również: Co zrobić jeśli umowa o działo jest wykonana w sposób nienależyty
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat