Różne terminy gwarancji w dokumencie i w reklamie
REKLAMA
REKLAMA
Tak. W takim przypadku mamy do czynienia z dwoma gwarancjami. Dokument wystawiony przez sprzedającego jest gwarancją sprzedawcy. Jeżeli producent w reklamie zobowiązał się do objęcia produktu roczną gwarancją, to takie oświadczenie także jest wiążące.
REKLAMA
Istota gwarancji sprzedawcy
Gwarancja, jako umowne zobowiązanie może być wystawiona przez wiele podmiotów. W zależności od okoliczności gwarantem może być sprzedawca, producent, czy chociażby przedsiębiorca specjalizujący się w naprawie określonych towarów.
Gwarancja sprzedawcy musi być potwierdzona odpowiednim dokumentem gwarancyjnym, który jest nam wydawany wraz towarem. Obowiązki sprzedającego wynikają z art. 13 ust. 2 ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej. Przy wydaniu dokumentu gwarancyjnego sprzedawca będzie więc musiał sprawdzić, czy dane w nim zawarte są zgodne z tymi, które znajdują się na towarze. Sprawdzony powinien być także stan plomb oraz innych zabezpieczeń produktu.
Samo oświadczenie gwaranta powinno być sformułowane w sposób jasny i niebudzący wątpliwości.
Gwarancja może być zamieszczona w reklamie
Oddzielnie należy traktować gwarancję, jaka została nam udzielona przez producenta. Nie zawsze będzie ona stwierdzona dokumentem.
REKLAMA
Oświadczenie dotyczące gwarancji, może być zamieszczone również w reklamie. W tym przypadku, gdy taka sytuacja miała miejsce, a gwarantem nie jest sprzedawca, tylko np. producent, wtedy nie ma obowiązku wydania dokumentu gwarancyjnego. Nie oznacza to jednak, że nie możemy dochodzić naszych praw wynikających z gwarancji. Oświadczenie producenta znajdujące się w reklamie ma taką samo moc, jak gwarancja udzielona nam w dokumencie gwarancyjnym.
W podanym przykładzie konsument będzie miał możliwość, w sytuacji gdy towar nie odpowiada określonym właściwościom, żądać spełnienia określonych w gwarancjach obowiązków zarówno od producenta, jak od sprzedawcy. Po 6 miesiącach, gdy gwarancja sprzedawcy wygaśnie, konsument nadal będzie miał możliwość zwrócenia się z żądaniem do producenta.
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 27 lipca 2002 r. o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz.U. 2002 nr 141 poz. 1176).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat