Parlament Europejski: Ile zarobią europosłowie [wynagrodzenie, diety, zwrot kosztów, emerytura]

Tomasz Kowalski
rozwiń więcej
Parlament Europejski, europosłowie / Parlament Europejski: Ile zarobią europosłowie [wynagrodzenie, diety, zwrot kosztów, emerytura] / Shutterstock

W Polsce wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca br. Polacy wybiorą 53 europosłów. W całym Parlamencie Europejskim zasiądzie 720 posłów. Na jakie wynagrodzenie mogą liczyć europosłowie?

rozwiń >

Wynagrodzenie posła do Parlamentu Europejskiego

Wynagrodzenie posła do Parlamentu Europejskiego wynosi 38,5 proc. podstawowego wynagrodzenia sędziego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Wszyscy posłowie do PE otrzymują takie samo wynagrodzenie.

Miesięczne wynagrodzenie posła do europarlamentu wynosi 10075,18 euro brutto. Netto jest to 7853,18 euro, po odliczeniu podatków Unii Europejskiej i składek na ubezpieczenie (dane na dzień 1 lipca 2023 r.). Środki pochodzą z budżetu Parlamentu Europejskiego.

Należy pamiętać, że państwa członkowskie mogą nakładać dodatkowe opłaty krajowe. Z tego względu ostateczne dane netto zależą od systemu podatkowego kraju pochodzenia posła do Parlamentu Europejskiego.

Dieta z tytułu kosztów ogólnych

Oprócz wynagrodzenia, posłowie do PE mają prawo do dodatków, które pokrywają wydatki poniesione w związku z wykonywaniem obowiązków parlamentarnych.

Dieta z tytułu kosztów ogólnych to zryczałtowana kwota pozwalająca posłom do Parlamentu Europejskiego na pokrycie takich wydatków jak:

  • wynajem biura w państwie członkowskim, w którym zostali wybrani, 
  • sprzęt i oprogramowanie informatyczne, 
  • materiały biurowe, 
  • telefony komórkowe, 
  • abonamenty telefoniczne i internetowe.

Dieta wynosi 4950 euro miesięcznie.

Posłowie otrzymują połowę diety, jeśli bez odpowiedniego uzasadnienia uczestniczą w mniej niż połowie posiedzeń plenarnych w jednym roku parlamentarnym (od września do sierpnia).

Dieta dzienna

Dieta dzienna (nazywana też dietą pobytową) to zryczałtowana kwota pokrywająca koszty zakwaterowania, posiłków i powiązane wydatki każdego dnia, w którym europoseł przebywa w Parlamencie Europejskim w celach służbowych.

Dieta wynosi 350 euro dziennie.

Posłowie do Parlamentu Europejskiego muszą podpisywać rejestr obecności, natomiast przewodniczący i liderzy grup parlamentarnych są zwolnieni z tego obowiązku.

Poseł otrzymuje połowę diety, jeśli opuści więcej niż połowę głosowań imiennych w dniach, w których odbywają się głosowania plenarne, nawet gdy jest obecny i podpisał rejestr obecności.

Koszty podróży do i z Parlamentu Europejskiego

Parlament Europejski pokrywa koszty podróży, aby umożliwić europosłom udział w posiedzeniach, takich jak posiedzenia plenarne, posiedzenia komisji i grup. Odbywają się one głównie w Brukseli lub Strasburgu.

Posłowie do PE otrzymują zwrot rzeczywistych kosztów podróży na posiedzenia, po przedłożeniu rachunków.

Zwroty nie są nieograniczonej wysokości. Istnieją pułapy zwrotu kosztów, takie jak bilet lotniczy w klasie biznes (klasa taryfowa „D” lub podobna), bilet kolejowy pierwszej klasy lub 0,58 EUR za kilometr podróży samochodem (maksymalnie do 1000 km). Parlament Europejski dokonuje rezerwacji biletów.

Ponadto określono kwoty na podstawie odległości i czasu trwania podróży w celu pokrycia różnych kosztów podróży (opłaty za przejazd autostradą, opłaty za dodatkowy bagaż, opłaty za rezerwację itp.).

Koszty dodatkowych podróży

Zdarza się, że w celu wykonywania obowiązków europosłowie podróżują zarówno w obrębie państwa członkowskiego, w którym zostali wybrani, jak i poza nim.

Podczas wykonywania mandatu europosłowie mogą podróżować poza miejsca pracy Parlamentu Europejskiego z różnych powodów, reprezentując tę instytucję. Takie podróże oficjalne wykonywane są głównie w ramach misji informacyjnych komisji lub delegacji komisji lub oficjalnych delegacji do państw trzecich. Wyjazdy te są organizowane zgodnie z Regulaminem PE i przepisami Prezydium. Koszty podróży są pokrywane z budżetu komisji lub delegacji, która je organizuje.

Ponadto posłowie do PE mogą sami organizować indywidualne podróże w celu wykonywania obowiązków służbowych. Posłowie często muszą podróżować na terenie państwa członkowskiego, w którym zostali wybrani, oraz poza jego granicami w celu wykonywania obowiązków służbowych, a także z innych powodów (na przykład w celu wzięcia udziału w konferencji lub wizycie roboczej).

W przypadku zobowiązań w państwie członkowskim europosła Parlament Europejski zwraca koszty podróży jedynie do maksymalnej rocznej kwoty ustalanej indywidualnie dla każdego kraju.

W przypadku zobowiązań zagranicznych – które nie są częścią oficjalnych posiedzeń Parlamentu Europejskiego – europosłowie mogą ubiegać się o zwrot kosztów podróży, zakwaterowania i powiązanych wydatków w innych krajach do maksymalnej rocznej kwoty 4886 euro.

Koszty leczenia

Posłowie do Parlamentu Europejskiego są uprawnieni do otrzymywania zwrotu dwóch trzecich poniesionych przez nich kosztów medycznych

Oprócz wysokości kosztów podlegających zwrotowi szczegółowe przepisy i zasady pozostają takie same jak w przypadku urzędników służby cywilnej Unii Europejskiej.

Dodatek z tytułu zakończenia kadencji

Po zakończeniu kadencji europosłowie mają prawo do odprawy przejściowej, stanowiącej równowartość miesięcznego wynagrodzenia za każdy rok sprawowania mandatu, maksymalnie przez dwa lata.

Gdy były poseł do Parlamentu Europejskiego obejmuje urząd w innym miejscu, jego nowe wynagrodzenie zostaje odliczone od dodatku przejściowego.

Jeżeli europoseł jest jednocześnie uprawniony do otrzymywania emerytury lub renty, nie może jednocześnie otrzymywać obydwu świadczeń i musi dokonać wyboru.

Emerytury

Byli posłowie do Parlamentu Europejskiego mają prawo do emerytury po ukończeniu 63 roku życia.

Emerytura wynosi 3,5 proc. ich wynagrodzenia za każdy pełny rok sprawowania mandatu i jedną dwunastą tego wynagrodzenia za każdy kolejny pełny miesiąc, ale łącznie nie więcej niż 70 proc. Jej koszty pokrywane są z budżetu Unii Europejskiej.

Prawo
Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot?
18 lis 2024

Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot? Komisje sejmowe we wtorek rozpatrzą informacje nt. przygotowania podstawy programowej i harmonogramu prac.

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia. Trzy projekty w Sejmie
18 lis 2024

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia dotycząca podstawy wyliczania oraz opłacania składki zdrowotnej. Trzy projekty w Sejmie

Prawo budowlane do zmiany. Nowe garaże i piwnice muszą być miejscami doraźnego schronienia
18 lis 2024

Konieczne są zmiany w prawie budowlanym. Ponieważ od 2026 roku piwnice i garaże w nowo budowanych obiektach użyteczności publicznej i blokach mieszkalnych będą musiały być tak zaprojektowane, by móc stworzyć w nich miejsca doraźnego schronienia.

Nowe przedmioty w szkole. Edukacja zdrowotna i edukacja obywatelska od roku szkolnego 2025/2026
18 lis 2024

Trwają prace nad projektem rozporządzeniem wprowadzającym do szkół nowe przedmioty: edukację zdrowotną i edukację obywatelską. Projekt trafił do konsultacji społecznych.

QUIZ Szybka 10 z wiedzy ogólnej. Rozruszaj swój mózg
18 lis 2024
Jesienią nie zapominasz o aktywności fizycznej? Świetnie, ale pamiętaj też o gimnastyce umysłu. Szybka 10 pytań z wiedzy ogólnej to doskonałe ćwiczenie na rozruszanie mózgu.
B2B (samozatrudnienie) zamiast umowy o pracę. Wady i zalety. Komu się opłaca taka forma współpracy zarobkowej?
18 lis 2024

Przejście na model współpracy B2B (tzw. samozatrudnienie) to decyzja, która daje większą niezależność i możliwość rozwoju, ale wiąże się również z pewnymi wyzwaniami. Popularność tego rozwiązania wciąż rośnie szczególnie w branżach takich jak IT, consulting czy marketing. Dodatkowo - nie wszystkie firmy oferują dziś zatrudnienie na umowę o pracę. Często to właśnie nowe możliwości zawodowe i wyższe wynagrodzenie na B2B skłaniają do założenia własnej działalności gospodarczej. Jeśli stoisz przed takim wyborem zapoznaj się z korzyściami, jakie daje Ci współpraca w formie B2B, ale także jakie obowiązki Cię czekają jako przedsiębiorcę.

Cena prądu w 2025 roku. Gospodarstwa domowe nadal z gwarantowaną ceną maksymalną 500 zł netto za 1 MWh
18 lis 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce przedłużenia na 2025 rok obowiązywania mechanizmu ceny maksymalnej za energię elektryczną dla odbiorców energii w gospodarstwach domowych, ustalonej na niższym poziomie niż cena, która wynika z zatwierdzonych taryf dla energii elektrycznej przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. 18 listopada 2024 r. opublikowano założenia nowelizacji ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców (…).

Obowiązek szkolny. Do kiedy? Jakie kary? Ile dni nieusprawiedliwionych? Resort edukacji szykuje zmiany
18 lis 2024

Obowiązek szkolny. Do kiedy? Jakie kary? Ile dni nieusprawiedliwionych? Resort edukacji szykuje zmiany. Kto podlega obowiązkowi szkolnemu? Do kiedy trwa obowiązek szkolny? Ministerstwo Edukacji Narodowej pracuje nad projektem.

Vouchery Biedronki - reklamy nie wyjaśniają precyzyjnie zasad. Prezes UOKiK stawia zarzuty. Grozi kara do 10% obrotu
18 lis 2024

Na początku 2024 roku, 31 stycznia i 14 lutego, w sklepach Biedronka odbyły się jednodniowe akcje promocyjne – „Specjalna Środa” i „Walentynkowa Środa”. Klienci byli zachęcani do kupienia określonych produktów, za które mieli otrzymać „Zwrot 100% na voucher”. Okazało się jednak, że przedsiębiorca w przekazach reklamowych nie informował jasno o zasadach akcji. Prezes UOKiK postawił spółce Jeronimo Martins Polska zarzut naruszenia zbiorowych interesów konsumentów za co grozi kara do 10 proc. obrotu.

Wysyp mandatów. W tych miejscach kierowcy muszą się mieć na baczności. Inaczej wezwanie
18 lis 2024

System odcinkowego pomiaru prędkości prowadzi do znacznego wzrostu liczby mandatów. Szczególnie dotyczy to nowo wprowadzonych kamer na autostradzie A1, tworzących jeden z najdłuższych takich odcinków w kraju. Kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność po przekroczeniu znaku D-51a, gdyż ryzyko otrzymania mandatu jest bardzo wysokie. 

pokaż więcej
Proszę czekać...