Parlament Europejski: Ile zarobią europosłowie [wynagrodzenie, diety, zwrot kosztów, emerytura]
REKLAMA
REKLAMA
- Wynagrodzenie posła do Parlamentu Europejskiego
- Dieta z tytułu kosztów ogólnych
- Dieta dzienna
- Koszty podróży do i z Parlamentu Europejskiego
- Koszty dodatkowych podróży
- Koszty leczenia
- Dodatek z tytułu zakończenia kadencji
- Emerytury
Wynagrodzenie posła do Parlamentu Europejskiego
Wynagrodzenie posła do Parlamentu Europejskiego wynosi 38,5 proc. podstawowego wynagrodzenia sędziego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Wszyscy posłowie do PE otrzymują takie samo wynagrodzenie.
REKLAMA
Miesięczne wynagrodzenie posła do europarlamentu wynosi 10075,18 euro brutto. Netto jest to 7853,18 euro, po odliczeniu podatków Unii Europejskiej i składek na ubezpieczenie (dane na dzień 1 lipca 2023 r.). Środki pochodzą z budżetu Parlamentu Europejskiego.
Należy pamiętać, że państwa członkowskie mogą nakładać dodatkowe opłaty krajowe. Z tego względu ostateczne dane netto zależą od systemu podatkowego kraju pochodzenia posła do Parlamentu Europejskiego.
Dieta z tytułu kosztów ogólnych
Oprócz wynagrodzenia, posłowie do PE mają prawo do dodatków, które pokrywają wydatki poniesione w związku z wykonywaniem obowiązków parlamentarnych.
Dieta z tytułu kosztów ogólnych to zryczałtowana kwota pozwalająca posłom do Parlamentu Europejskiego na pokrycie takich wydatków jak:
- wynajem biura w państwie członkowskim, w którym zostali wybrani,
- sprzęt i oprogramowanie informatyczne,
- materiały biurowe,
- telefony komórkowe,
- abonamenty telefoniczne i internetowe.
Dieta wynosi 4950 euro miesięcznie.
Posłowie otrzymują połowę diety, jeśli bez odpowiedniego uzasadnienia uczestniczą w mniej niż połowie posiedzeń plenarnych w jednym roku parlamentarnym (od września do sierpnia).
Dieta dzienna
Dieta dzienna (nazywana też dietą pobytową) to zryczałtowana kwota pokrywająca koszty zakwaterowania, posiłków i powiązane wydatki każdego dnia, w którym europoseł przebywa w Parlamencie Europejskim w celach służbowych.
Dieta wynosi 350 euro dziennie.
Posłowie do Parlamentu Europejskiego muszą podpisywać rejestr obecności, natomiast przewodniczący i liderzy grup parlamentarnych są zwolnieni z tego obowiązku.
Poseł otrzymuje połowę diety, jeśli opuści więcej niż połowę głosowań imiennych w dniach, w których odbywają się głosowania plenarne, nawet gdy jest obecny i podpisał rejestr obecności.
Koszty podróży do i z Parlamentu Europejskiego
Parlament Europejski pokrywa koszty podróży, aby umożliwić europosłom udział w posiedzeniach, takich jak posiedzenia plenarne, posiedzenia komisji i grup. Odbywają się one głównie w Brukseli lub Strasburgu.
Posłowie do PE otrzymują zwrot rzeczywistych kosztów podróży na posiedzenia, po przedłożeniu rachunków.
REKLAMA
Zwroty nie są nieograniczonej wysokości. Istnieją pułapy zwrotu kosztów, takie jak bilet lotniczy w klasie biznes (klasa taryfowa „D” lub podobna), bilet kolejowy pierwszej klasy lub 0,58 EUR za kilometr podróży samochodem (maksymalnie do 1000 km). Parlament Europejski dokonuje rezerwacji biletów.
Ponadto określono kwoty na podstawie odległości i czasu trwania podróży w celu pokrycia różnych kosztów podróży (opłaty za przejazd autostradą, opłaty za dodatkowy bagaż, opłaty za rezerwację itp.).
Koszty dodatkowych podróży
Zdarza się, że w celu wykonywania obowiązków europosłowie podróżują zarówno w obrębie państwa członkowskiego, w którym zostali wybrani, jak i poza nim.
REKLAMA
Podczas wykonywania mandatu europosłowie mogą podróżować poza miejsca pracy Parlamentu Europejskiego z różnych powodów, reprezentując tę instytucję. Takie podróże oficjalne wykonywane są głównie w ramach misji informacyjnych komisji lub delegacji komisji lub oficjalnych delegacji do państw trzecich. Wyjazdy te są organizowane zgodnie z Regulaminem PE i przepisami Prezydium. Koszty podróży są pokrywane z budżetu komisji lub delegacji, która je organizuje.
Ponadto posłowie do PE mogą sami organizować indywidualne podróże w celu wykonywania obowiązków służbowych. Posłowie często muszą podróżować na terenie państwa członkowskiego, w którym zostali wybrani, oraz poza jego granicami w celu wykonywania obowiązków służbowych, a także z innych powodów (na przykład w celu wzięcia udziału w konferencji lub wizycie roboczej).
W przypadku zobowiązań w państwie członkowskim europosła Parlament Europejski zwraca koszty podróży jedynie do maksymalnej rocznej kwoty ustalanej indywidualnie dla każdego kraju.
W przypadku zobowiązań zagranicznych – które nie są częścią oficjalnych posiedzeń Parlamentu Europejskiego – europosłowie mogą ubiegać się o zwrot kosztów podróży, zakwaterowania i powiązanych wydatków w innych krajach do maksymalnej rocznej kwoty 4886 euro.
Koszty leczenia
Posłowie do Parlamentu Europejskiego są uprawnieni do otrzymywania zwrotu dwóch trzecich poniesionych przez nich kosztów medycznych.
Oprócz wysokości kosztów podlegających zwrotowi szczegółowe przepisy i zasady pozostają takie same jak w przypadku urzędników służby cywilnej Unii Europejskiej.
Dodatek z tytułu zakończenia kadencji
Po zakończeniu kadencji europosłowie mają prawo do odprawy przejściowej, stanowiącej równowartość miesięcznego wynagrodzenia za każdy rok sprawowania mandatu, maksymalnie przez dwa lata.
Gdy były poseł do Parlamentu Europejskiego obejmuje urząd w innym miejscu, jego nowe wynagrodzenie zostaje odliczone od dodatku przejściowego.
Jeżeli europoseł jest jednocześnie uprawniony do otrzymywania emerytury lub renty, nie może jednocześnie otrzymywać obydwu świadczeń i musi dokonać wyboru.
Emerytury
Byli posłowie do Parlamentu Europejskiego mają prawo do emerytury po ukończeniu 63 roku życia.
Emerytura wynosi 3,5 proc. ich wynagrodzenia za każdy pełny rok sprawowania mandatu i jedną dwunastą tego wynagrodzenia za każdy kolejny pełny miesiąc, ale łącznie nie więcej niż 70 proc. Jej koszty pokrywane są z budżetu Unii Europejskiej.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat