9 czerwca w Polsce odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Cisza wyborcza zacznie się o północy z piątku na sobotę i potrwa do końca głosowania. Kiedy i gdzie zostaną ogłoszone wyniki wyborów?
- Wyniki szacunkowe po zakończeniu ciszy wyborczej
- Pierwsze wyniki wyborów do europarlamentu
- Wyniki wyborcze z innych państw
Wyniki szacunkowe po zakończeniu ciszy wyborczej
Podczas ciszy wyborczej zabronione jest publikowanie sondaży oraz agitowanie na rzecz konkretnych kandydatów i list. Zakaz obowiązuje też w internecie. Jak zatem dowiemy się o wynikach wyborów?
Po zakończeniu ciszy wyborczej - o godz. 21 w niedzielę - stacje telewizyjne TVP, TVN i Polsat podadzą szacunkowe wyniki wyborów oparte na badaniu exit poll, czyli na odpowiedziach udzielanych przez wyborców po wyjściu z lokalu wyborczego.
Pierwsze wyniki wyborów do europarlamentu
Z kolei zgodnie unijnymi przepisami, podawanie pierwszych wyników wyborów będzie możliwe dopiero po godz. 23, kiedy ostatnie państwo członkowskie Unii Europejskiej zakończy swoje głosowanie (będą to Włochy).
Państwowa Komisja Wyborcza wydała w tej sprawie specjalne wytyczne. Jak poinformowała szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak, komisje wyborcze w małych obwodach, np. w obwodach odrębnych, czyli w szpitalach, zakładach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych czy w domach pomocy społecznej, gdzie głosuje często jedynie kilkunastu wyborców, nie będą mogły wywiesić protokołu na drzwiach przed godziną 23, nawet jeśli zdążą do tego czasu policzyć wszystkie głosy.
Wyniki wyborcze z innych państw
Wybory do europarlamentu w innych krajach Unii Europejskiej trwają od 6 czerwca do 9 czerwca. Czy podczas ciszy wyborczej możliwa jest publikacji projekcji wyborczych z innych państw? Zdaniem Krajowego Biura Wyborczego to organy ścigania i sądy będą oceniały, czy wpływa to na decyzje wyborców i tym samym narusza ciszę wyborczą.
- Należy w tym miejscu zauważyć, że wyników exit polls w Polsce nie ogłasza się przed zakończeniem ciszy, co świadczy o tym, że uznawane są one za mające wpływ na decyzje wyborców - podkreśla Krajowe Biuro Wyborcze.