Podczas ciszy wyborczej zabronione jest publikowanie sondaży oraz agitowanie na rzecz konkretnych kandydatów i list. Zakaz obowiązuje też w internecie.
- Kiedy zaczyna się cisza wyborcza i jak długo trwa
- Zakłócanie ciszy wyborczej
- Kara za zakłócanie ciszy wyborczej
Kiedy zaczyna się cisza wyborcza i jak długo trwa
W Polsce wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w niedzielę 9 czerwca w godzinach od 7.00 do 21.00.
Cisza wyborcza rozpoczyna się 24 godziny przed dniem głosowania (rozpocznie się w piątek o północy) i trwa do jego zakończenia. Jeśli żadna z obwodowych komisji wyborczych nie przedłuży głosowania, cisza wyborcza zakończy się w niedzielę o godz. 21.00.
Zakłócanie ciszy wyborczej
Ciszę wyborczą zakłóca każdy element czynnej agitacji wyborczej, czyli publicznego nakłaniania lub zachęcania do głosowania w określony sposób.
Podczas ciszy wyborczej nie wolno zwoływać zgromadzeń, organizować pochodów i manifestacji, wygłaszać przemówień czy rozpowszechniać materiałów wyborczych. Plakaty rozwieszone przed rozpoczęciem ciszy wyborczej nie muszą być zrywane. Nie wolno jednak jeździć pojazdami oklejonymi plakatami wyborczymi, oklejony pojazd może natomiast stać.
Agitować nie wolno także w internecie, a w lokalu wyborczym zabronione jest eksponowanie symboli, znaków i napisów kojarzonych z kandydatami i komitetami wyborczymi.
Kara za zakłócanie ciszy wyborczej
Za złamanie zakazu agitacji wyborczej grozi grzywna.
Najwyższa grzywna, w wysokości od 500 tys. zł do 1 mln zł grozi za publikację sondaży w czasie ciszy wyborczej. Chodzi zarówno o sondaże przedwyborcze dotyczące przewidywanych zachowań wyborców, wyników wyborów, jak i sondaże prowadzone w dniu głosowania.