Ławnicy będą mieli dodatki do emerytury?
REKLAMA
REKLAMA
- Ławnik to zaszczytna rola
- Ławnik łączy sędziów ze społeczeństwem
- Ławnicy z dodatkiem do emerytury?
- Kto może być ławnikiem?
Ławnik to zaszczytna rola
Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiada kampanię zachęcającą do pełnienia funkcji ławnika jako jednego z największych zaszczytów obywatelskich. W środę w siedzibie resortu z przedstawicielami Stowarzyszenia Ławników Polskich spotkał się szef MS Adam Bodnar.
REKLAMA
"Funkcja ławników w systemie wymiaru sprawiedliwości i pełniona przez nich służba jest niedoceniana" – ocenił szef MS, którego słowa cytuje Biuro Komunikacji i Promocji Ministerstwa Sprawiedliwości. Minister zapewnił też, że resort przygotuje plan działań wzmacniających konstytucyjną i społeczną rolę ławników.
Szef MS zapowiedział m.in. uruchomienie "kampanii promującej pełnienie funkcji ławnika jako jednego z największych zaszczytów obywatelskich".
Ławnik łączy sędziów ze społeczeństwem
REKLAMA
"Ławnicy są łącznikiem między sędziami a społeczeństwem. Wynikający z Konstytucji udział obywateli w wymiarze sprawiedliwości jest bardzo ważny. Wykluczanie ławników z procedury sądowej, które obserwowaliśmy przez ostatnie lata, nie było dobrym rozwiązaniem" – stwierdził Bodnar. Jego zdaniem, wykluczanie ławników z procedury sądowej było jednym z czynników, który przyczynił się do kryzysu praworządności w Polsce.
"Kilkanaście lat temu panowało przekonanie, że udział ławników w sprawach sądowych powoduje dużo problemów administracyjnych, dlatego trzeba ograniczyć liczbę spraw, w których ławnicy występują. Twierdzono, że dzięki temu postępowania będą prowadzone sprawniej. Jednak nie toczyły się sprawniej, a dodatkowo pojawiło się poczucie oddalenia społeczeństwa od wymiaru sprawiedliwości" – dodał minister.
Ławnicy z dodatkiem do emerytury?
Tematami spotkania szefa MS z przedstawicielami Stowarzyszenia Ławników Polskich były m.in. ograniczenie wiekowe dla ławników, zwiększenie rekompensaty za udział w orzekaniu oraz wprowadzenie dodatku do emerytury dla ławników pełniących co najmniej dwie kadencje.
O pozytywnych doświadczeniach ze współpracy z ławnikami mówił również wiceszef MS Dariusz Mazur, który odpowiada za sądownictwo. "Przez pierwsze dziesięć lat mojej pracy w Sądzie Rejonowym, ławnicy orzekali praktycznie we wszystkich sprawach karnych, w jakich orzekałem. Podobnie było, kiedy znalazłem się w Sądzie Okręgowym" – mówił Mazur, dodając, że ławnicy odgrywali ważną rolę w kwestiach dotyczących oceny winy czy wymiaru kary.
Kto może być ławnikiem?
Udział czynnika społecznego w sprawowaniu wymiaru sprawiedliwości jest zasadą wynikającą z konstytucji, a zakres spraw - jak przypomniało Ministerstwo Sprawiedliwości - rozpoznawanych z udziałem ławników jest ściśle określony w procedurze cywilnej i karnej. Ławnikiem może być wybrany przez radę gminy osoba, która m.in. ukończyła 30 lat i nie przekroczyła 70. roku życia, posiada obywatelstwo polskie i korzysta z pełni praw cywilnych i obywatelskich, ma nieskazitelny charakter oraz posiada co najmniej wykształcenie średnie lub średnie branżowe. (PAP)
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA