Jaka kara grozi za rozbój?
REKLAMA
REKLAMA
W pierwszej kolejności trzeba wyjaśnić, że rozbój nie jest wykroczeniem ale przestępstwem. Wykroczenie to taka „lżejsza” odmiana przestępstwa. W praktyce różnica ta sprowadza się do tego, że za wykroczenie przewidziane są niższe i łagodniejsze kary.
REKLAMA
Wykroczenia uregulowane są przede wszystkim w kodeksie wykroczeń natomiast przestępstwa w kodeksie karnym. Rozbój natomiast to czyn zabroniony, określony w art. 280 kodeksu karnego (k.k.).
Rodzaje rozbojów
Kodeks karny wyróżnia dwa rodzaje rozbojów. W art. 280 § 1 k.k. uregulowany jest „podstawowy” rodzaj rozboju. Jego definicja przedstawia się następująco: Kto kradnie, używając przemocy wobec osoby lub grożąc natychmiastowym jej użyciem albo doprowadzając człowieka do stanu nieprzytomności lub bezbronności.
Zobacz: Odpowiedzialność karna
Jak zatem widać przesłankami popełnienia tego przestępstwa jest kradzież (czyli przywłaszczenie cudzej rzeczy ruchomej) i użycie przemocy (groźba jej użycia).
Kwalifikowaną formą rozboju jest, uregulowany w art. 280 §2 k.k. rozbój z użyciem niebezpiecznego narzędzia. Narzędziem takim będzie w szczególności nóż albo broń palna.
Wymiar kary
REKLAMA
Odnosząc się bezpośrednio do Pana pytania trzeba powiedzieć, że wszystko zależy od rodzaju rozboju. Za „podstawowy” typ grozi kara od 2 do 12 lat pozbawienia wolności (popularnie nazywana więzieniem). Natomiast za kwalifikowany przypadek grozi kara od 3 do 15 lat pozbawienia wolności.
Wymiar kary w konkretnej sprawie zależy od wielu czynników. Zasady wymierzania kary reguluje art. 53 k.k. zgodnie z nim sąd przy wymiarze kary bierze pod uwagę w szczególności stopień winy sprawcy oraz szkodliwość społeczną czynu.
Zobacz serwis: Kodeks karny
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat