Ograniczenie wolności
REKLAMA
REKLAMA
Kara ograniczenia wolności przewidziana jest za przestępstwa mniejszej wagi. Jest to bowiem kara łagodniejsza od pozbawienia wolności.
REKLAMA
Wymiar kary
Karę ograniczenia wolności wymierza się w miesiącach. Najkrótszy okres kary wynosi 1 miesiąc natomiast najdłuższy 12 miesięcy. Kara maksymalnie obostrzona może natomiast wynosić aż 18 miesięcy ograniczenia wolności.
Kiedy się wymierza?
Karę ograniczenia wolności wymierza się przede wszystkim, gdy tak stanowi konkretny przepis. Karę ograniczenia wolności można orzec również zamiast innej kary za przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 5.
Zobacz: Kary i środki karne
Na czym polega?
Kara ograniczenia wolności polega na tym, że osoba na nią skazana nie może bez zgody sądu zmieniać miejsca zamieszkania, musi wykonywać wskazaną przez sąd pracę, ma obowiązek udzielania wyjaśnień odnośnie odbywania kary.
Dodatkowo sąd może na taką osobą nałożyć dozór kuratora lub osoby godnej zaufania.
Oprócz tego sąd może orzec wobec skazanego następujące środki:
- przeproszenie pokrzywdzonego,
- wykonywania ciążącego na nim obowiązku łożenia na utrzymanie innej osoby,
- powstrzymania się od nadużywania alkoholu lub używania innych środków odurzających
- naprawienie szkody
Obowiązek pracy
Sąd zawsze zobowiązuje skazanego do pracy na cele społeczne. Może to polegać na wykonywaniu konkretnej pracy przez 20 do 40 godzin miesięcznie.
Obowiązek pracy może polegać również na potrącaniu części wynagrodzenia na przewidziany przez sąd cel. Minimalnie można potrącić skazanemu 10% wynagrodzenia a maksymalnie 25%.
Zobacz serwis: Kodeks karny
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat