Kary za wykroczenia
REKLAMA
REKLAMA
Wykroczenie i przestępstwo to nie to samo. Wykroczenia można powiedzieć ze są „łagodniejszymi przestępstwami”. Zgodnie bowiem z definicją zawartą w kodeksie wykroczeniem jest czyn społecznie szkodliwy, zabroniony przez ustawę obowiązującą w czasie jego popełnienia pod groźbą kary aresztu, ograniczenia wolności, grzywny do 5.000 złotych lub nagany. Dodatkowo czyn ten musi być zawiniony.
REKLAMA
Katalog kar
Kodeks wykroczeń przewiduje autonomiczny katalog kar za przewinienia. Ustawa wymienia następujące kary:
- Nagana,
- Grzywna,
- Ograniczenie wolności,
- Areszt.
Za wykroczenie sąd nie może wymierzyć innej kary niż te wyżej wymienione.
Grzywna
Grzywnę wymierza się w wysokości od 20 do 5000 zł. Wymierzając grzywnę, bierze się pod uwagę dochody sprawcy, jego warunki osobiste i rodzinne, stosunki majątkowe i możliwości zarobkowe.
Jeżeli za wykroczenie popełnione w celu osiągnięcia korzyści majątkowej wymierzono karę aresztu, orzeka się obok tej kary również grzywnę, chyba że orzeczenie grzywny nie byłoby celowe.
Zobacz: Charakterystyka wykroczeń
Ograniczenie wolności
Ograniczenie wolności wymierza się na okres 1 miesiąca.
W czasie odbywania kary ograniczenia wolności ukarany:
- nie może bez zgody sądu zmieniać miejsca stałego pobytu;
- jest obowiązany do wykonywania pracy wskazanej przez sąd;
- ma obowiązek udzielania wyjaśnień dotyczących przebiegu odbywania kary.
REKLAMA
Przy czym obowiązek wykonywania wskazanej przez może polegać na wykonywaniu nieodpłatnej kontrolowanej pracy na cele społeczne w odpowiednim zakładzie pracy, placówce służby zdrowia, opieki społecznej, organizacji lub instytucji niosącej pomoc charytatywną lub na rzecz społeczności lokalnej w wymiarze od 20 do 40 godzin.
Może on również polegać na dokonywaniu potrąceń z wynagrodzenia. Sąd może orzec potrącenie od 10 do 25 % wynagrodzenia za pracę na rzecz Skarbu Państwa albo na cel społeczny wskazany przez organ orzekający. W okresie odbywania kary ukarany nie może rozwiązać bez zgody sądu stosunku pracy.
Fakultatywnie (nieobowiązkowo) sąd może również nakazać:
- naprawienia w całości albo w części szkody wyrządzonej wykroczeniem;
- przeproszenia pokrzywdzonego.
Zobacz serwis: Wykroczenia
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat