REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Środki karne. Czym są i kiedy się je stosuje?

Kamil Lorek
Radca prawny, wykładowca akademicki różnych przedmiotów prawniczych, prelegent na konferencjach naukowych, absolwent Uniwersytetu Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie oraz Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego
Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
Środki karne. Co warto o nich wiedzieć?
Środki karne. Co warto o nich wiedzieć?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Z popełnieniem czynu zabronionego wiąże się zagrożenie odpowiedzialnością karną. Może to skutkować orzeczeniem przez sąd stosownej kary. Sąd może oprócz niej orzec także środek karny. Pełni on funkcję uzupełniającą wobec kary.

Jakie wyróżniamy środki karne?

Naturalnym jest orzekanie przez sąd kary wobec osoby, której udowodniono popełnienie czynu zabronionego po przeprowadzonym stosownym postępowaniu karnym. W polskim prawie karnym są nimi:

REKLAMA

  • grzywna,
  • ograniczenie wolności,
  • pozbawienie wolności,
  • dożywotnie pozbawienie wolności.

Oprócz tych kar sąd może orzec wobec skazanego także środek karny. Jest on stosowany obok kary, czyli jako coś dodatkowego, ale pozostającego w związku z wymierzoną sankcją. Warto dodać, że do każdej z tych wymienionych powyżej kar może być orzeczony środek karny.

Należy jednak podkreślić, że sąd może też orzec taki środek karny samoistnie, czyli wtedy gdy odstępuje od wymierzenia kary. Natomiast zazwyczaj jest on stosowany obok kary.

W ustawie jest wiele środków karnych, które mogą być orzeczone przez sąd. Należy tutaj przytoczyć przepis art. 39 Kodeksu karnego, zgodnie z którym środkami karnymi są:

  • pozbawienie praw publicznych;
  • zakaz zajmowania określonego stanowiska, wykonywania określonego zawodu lub prowadzenia określonej działalności gospodarczej;
  • zakaz prowadzenia działalności związanej z wychowaniem, leczeniem, edukacją małoletnich lub z opieką nad nimi;
  • zakaz zajmowania stanowiska lub wykonywania zawodu lub pracy w organach i instytucjach państwowych i samorządu terytorialnego, a także w spółkach prawa handlowego, w których Skarb Państwa lub jednostka samorządu terytorialnego posiadają bezpośrednio lub pośrednio przez inne podmioty co najmniej 10% akcji lub udziałów;
  • zakaz przebywania w określonych środowiskach lub miejscach, kontaktowania się z określonymi osobami, zbliżania się do określonych osób lub opuszczania określonego miejsca pobytu bez zgody sądu;
  • zakaz wstępu na imprezę masową;
  • zakaz wstępu do ośrodków gier i uczestnictwa w grach hazardowych;
  • nakaz okresowego opuszczenia lokalu zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonym;
  • zakaz prowadzenia pojazdów;
  • świadczenie pieniężne;
  • podanie wyroku do publicznej wiadomości;
  • degradacja.

Przytoczony przepis zawiera katalog takich środków karnych. Szczegółowe regulacje na temat tych środków są określone w innych przepisach prawa karnego, na przykład w art. 41a Kodeksu karnego, w którym został unormowany zakaz kontaktowania się, zbliżania, opuszczania miejsca.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wymienione powyżej środki można podzielić na trzy rodzaje:

  • represyjne,
  • kompensacyjne,
  • prewencyjne (zapobiegawcze).

Cele stosowanych środków karnych

REKLAMA

W zależności od konkretnej sprawy różny może być cel zastosowania takiego środka. Orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdów pełni przede wszystkim funkcję prewencyjną. Zapobiega bowiem możliwości ponownego popełnienia czynu (np. kierowania samochodem pod wpływem alkoholu). Ponadto, ma także zniechęcać, odstraszać innych od popełnienia tego samego lub podobnego czynu. Pozbawienie praw publicznych jest związane głównie z funkcją represyjną i ma uzupełniać dolegliwość orzeczonej kary. Świadczenie pieniężne pełni funkcję kompensacyjną, czyli wynagrodzenia szkody pokrzywdzonemu.

Orzeczony środek karny powinien być związany z konkretnym czynem zabronionym, który został w konkretnej sprawie popełniony przez skazanego. Bezzasadnym jest zastosowanie takiego środka, który nie ma związku ze sprawcą i popełnionym przestępstwem. Potwierdza to wyrok Sądu Najwyższego z dnia 4 czerwca 2007 roku (V KK 315/06), który przyznał: „Środek karny orzeka się do konkretnego przestępstwa, a nie jak uczynił to sąd I instancji (nie wiążąc środka karnego z określonym przestępstwem), a w razie orzeczenia za zbiegające się przestępstwa zakazu tego samego rodzaju, sąd stosuje odpowiednio przepisy o karze łącznej.”

Ponadto, nie jest wykluczone zastosowanie więcej niż jednego środka karnego w tej samej sprawie i wobec tej samej osoby. Zgodnie bowiem z treścią wyroku Sądu Najwyższego z dnia 10 kwietnia 2008 roku, (WK 6/08):

„Na gruncie Kodeksu karnego nie występuje „konkurencja środków karnych” rozumiana w ten sposób, że orzeczenie jednego z nich wyłącza możliwość orzeczenia innego, w tym samym postępowaniu i wobec tej samej osoby.”

Od kiedy obowiązuje środek karny? [Przykład]

Zgodnie z art. 43 Kodeksu karnego pozbawienie praw publicznych, zakazy i nakazy obowiązują od uprawomocnienia się orzeczenia. Tak zatem wniesienie apelacji przerywa możliwość uprawomocnienia i tym samym powoduje to, że te środki karne nie będą jeszcze obowiązywać. Okres, na który orzeczono zakazy, pozbawienie praw publicznych nie biegnie w czasie odbywania kary pozbawienia wolności.

W kontekście okresów obowiązywania zakazów warto przytoczyć treść postanowienia Sądu Najwyższego z dnia 13 czerwca 2012 roku V KK 70/12:

„Ustawodawca odróżnia dwa pojęcia – obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów i terminu obowiązywania tego zakazu. Jeżeli więc osoba, wobec której orzeczono zakaz nie odda dokumentu, to automatycznie wydłuży się w stosunku do niej faktyczny okres niemożności prowadzenia pojazdów. Wstrzymanie biegu okresu zakazu trwa dopóty, dopóki osoba skazana nie zdeponuje dokumentu, co nie zmienia wcale faktu, że zakaz i tak będzie obowiązywał od uprawomocnienia się orzeczenia tak długo, aż skazany zda ten dokument i od tego momentu upłynie czas dodatkowo jeszcze określony we właściwym orzeczeniu.”

Przykład

W wyroku skazującym został orzeczony wobec Jana środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów na okres 3 lat. Wyrok ten uprawomocnił się w dniu 1 lipca 2022 roku. Jan zdeponował dokument dopiero 1 października 2022 roku.

  • Od dnia 1 lipca 2022 roku Jana obowiązywał prawny zakaz prowadzenia pojazdów.
  • Bieg okresu 3 lat rozpoczął się jednak od dnia 1 października 2022 roku.
  • Zakaz prowadzenia auta został wydłużony o okres zaniechania zdeponowania dokumentu (czyli w tym przypadku o 3 miesiące).

Jakie kary za niezastosowanie się do zakazu?

REKLAMA

Należy zaznaczyć, że brak wykonywania takich środków grozi odpowiedzialnością karną z przepisu art. 244 Kodeksu karnego. Zgodnie z tą regulacją nie stosowanie się do orzeczonego przez sąd środka podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Jest to więc dość surowa sankcja. Świadczyć to może o tym, że zastosowanie oraz wykonywanie środków karnych jest bardzo ważne dla polskiego prawodawcy.

W powyższym kontekście warto zważyć na to, iż odpowiedzialność z art. 244 Kodeksu karnego ma miejsce tylko wtedy, gdy czyn ten popełniony jest umyślnie. Tak zatem brak świadomości na przykład co do uprawomocnienia się wyroku nie będzie skutkować naruszeniem regulacji z art. 244 kodeksu karnego. Potwierdza to wyrok Sądu Najwyższego z dnia 17 stycznia 2003 roku, WA 75/02, w którym zostało stwierdzone:

„Ze względu na to, że orzeczony przez sąd zakaz prowadzenia pojazdów obowiązuje od uprawomocnienia się orzeczenia, do przypisania oskarżonemu przestępstwa określonego w art. 244 KK, a polegającego na umyślnym niezastosowaniu się do tego zakazu, niezbędne jest przede wszystkim ustalenie, iż w chwili czynu miał on świadomość faktu uprawomocnienia się orzeczenia skazującego.”

Podsumowanie

Środki karne są ważnym zagadnieniem prawa karnego. Pozwalają one zrealizować wiele celów postępowania takich jak wymierzenie sprawiedliwości, prewencja popełniania kolejnych tego typu przestępstw, wynagrodzenie szkody.

Orzeczenie przez sąd środka karnego jest w wielu przypadkach fakultatywne, o czym świadczy użyty w poszczególnych przepisach zwrot „sąd może”. Tutaj warto jednak nadmienić, że jeżeli oskarżyciel uzna, iż brak tego środka w wydanym wyroku skutkuje brakiem realizacji ważnych celów postępowania w danej sprawie albo jest to rażąco niesprawiedliwe, to może w złożonym odwołaniu (apelacji) to zaskarżyć. Zważyć bowiem należy, iż sąd wydający wyrok nie może korzystać ze swoich uprawnień dowolnie („według własnego widzi mi się”), lecz swobodnie, to znaczy mając na uwadze wiele kwestii, między innymi całość zgromadzonego materiału dowodowego, cele postępowania, dobro pokrzywdzonego, sprawiedliwe ukaranie sprawcy, prewencję kolejnych przestępstw. W niektórych regulacjach prawnych orzeczenie przez sąd środka karnego jest jednak zawsze obowiązkowe.

Autor: radca prawny dr Kamil Lorek

Orzecznictwo:

  1. Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 4 czerwca 2007 roku, V KK 315/06;
  2. Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 10 kwietnia 2008 roku, WK 6/08;
  3. Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 17 stycznia 2003 roku, WA 75/02;
  4. Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 13 czerwca 2012 roku V KK 70/12.

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rząd: Dom nie dalej niż 1,5 km (miasto) - 3 km (wieś) od szkoły i od 20 ha terenu zielonego. Ograniczenia w budowie domów opóźnione o pół roku [Nowelizacja]

Od 1 stycznia 2026 r. miały zacząć obowiązywać gminne standardy urbanistyczne. Wprowadzają restrykcje dla Polaków zainteresowanych wybudowaniem własnego domu jednorodzinnego. Mają wymusić większą gęstość zabudowy. Np. poprzez dwie zasady: Pierwsza "W mieście szkoła jest nie dalej niż 1,5 km od Twojej działki" (na wsi 3 km). Druga: wymóg stawiania domów blisko terenów zielonych (3 km od domu powinien być zielony teren o powierzchni 20 ha). Druga zasada jest trochę sprzeczna z pierwszą bo duże tereny zielone kłócą się z gęstą zabudową domów jednorodzinnych. Na szczęście dla właścicieli działek gminy mogą urealnić zapisy ustawowe i zwiększyć limity 1,5 km i 3 km (ważne w związku z malejącą liczbą szkół z uwagi na tragiczne wskaźniki dzietności w Polsce).

Środki karne. Czym są i kiedy się je stosuje?

Z popełnieniem czynu zabronionego wiąże się zagrożenie odpowiedzialnością karną. Może to skutkować orzeczeniem przez sąd stosownej kary. Sąd może oprócz niej orzec także środek karny. Pełni on funkcję uzupełniającą wobec kary.

3 limity dla osób niepełnosprawnych ze zmianami od 1 marca 2025 r. Kogo dotyczą?

Od 1 marca 2025 r. zostaną zwaloryzowane świadczenia emerytalno-rentowe. Podwyżka dotyczy również progu dochodowego dla świadczenia uzupełniającego, a także limitu dla renty rodzinnej wypłacanej w zbiegu z rentą socjalną. Co kwartał zmieniają się również limity dla dorabiających rencistów.

Renta wdowia nieco wyższa. ZUS uwzględni nowy limit świadczenia

Wyższa renta wdowia! Dzięki waloryzacji świadczeń ZUS podnosi limity – minimalna emerytura wzrośnie do 1 878,91 zł brutto, a maksymalna kwota renty wdowiej skoczy do 5 636,73 zł brutto. To oznacza więcej pieniędzy na koncie! Sprawdź, kto zyska i jakie są zasady wypłat!

REKLAMA

Obowiązkowe BDO dla salonów kosmetycznych i fryzjerskich – zmiany od 1 stycznia 2025 r.

Od 1 stycznia 2025 r. wszyscy przedsiębiorcy wytwarzający odpady niebezpieczne muszą zarejestrować się w BDO. Od nowego roku przestały obowiązywać zwolnienia ilościowe, z których korzystały podmioty wytwarzające niewielkie ilości takich odpadów. Zmianę tę odczują m.in. właściciele salonów fryzjerskich i kosmetycznych, którzy od kilku dni masowo składają wnioski o rejestrację w BDO.

13. i 14. emerytura w 2025 r. - więcej "na rękę” bo bez podatku. ZUS wysłał specjalny druk EPD-21. Komu opłaca się złożyć ten wniosek?

Do ponad 460 tysięcy emerytów i rencistów Zakład Ubezpieczeń Społecznych wysłał wraz z PIT-em specjalny wniosek podatkowy. Jego złożenie sprawi, że tzw. trzynastka i czternastka będą wyższe „na rękę”. Ale uwaga! ZUS przestrzega., że nie każdemu taki wniosek się opłaca.

Ci emeryci i renciści muszą do końca lutego 2025 r. rozliczyć się z ZUS-em. Chodzi o dorabianie do renty i emerytury w 2024 r.

Do końca lutego 2025 r. osoby, które w 2024 roku pobierały wcześniejszą emeryturę lub rentę oraz dorabiały do swojego świadczenia, powinny poinformować ZUS o dodatkowych przychodach. Dotyczy to między innymi wynagrodzeń z umowy o pracę, umowy zlecenia, a także przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej oraz z tytułu pełnienia funkcji członka rady nadzorczej - informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie opolskim.

Podwyżki w sądownictwie w 2025 r. Nowe widełki wynagrodzeń: asystenci, kuratorzy, pracownicy OZSS, urzędnicy, pracownicy pomocniczy i obsługi

Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało, że wprowadza w 2025 roku kompleksowy program podwyżek wynagrodzeń dla pracowników sądów powszechnych niebędących sędziami i referendarzami. W tej sprawie 17 lutego 2025 r. zostało podpisane porozumienie z przedstawicielami związków zawodowych pracowników wymiaru sprawiedliwości.

REKLAMA

"Klucz do mieszkania" z limitem dochodu: w przypadku jednej osoby 6,5 tys. zł netto, a dla dwuosobowego gospodarstwa 9,5 tys. zł

"Klucz do mieszkania" będzie zawierał limit dochodu – w przypadku jednej osoby wyniesie on 6,5 tys. zł netto, a dla dwuosobowego gospodarstwa domowego 9,5 tys. zł. Minister rozwoju, Krzysztof Paszyk, zaznaczył, że jego celem jest, aby program wszedł w życie w IV kwartale 2025 roku.

Koniec podatku od spadków i kilkukrotnego płacenia daniny od tych samych składników majątku. Ustawa o podatku od spadków i darowizn – zmieni się w ustawę o podatku od darowizn

W dniu 9 października 2024 r., do laski marszałkowskiej, został złożony projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz niektórych innych ustaw (druk sejmowy nr 825), zakładający całkowite zniesienie w polskim systemie prawym podatku od spadków. Projekt ten, ma położyć kres podwójnemu, a nawet kilkukrotnemu opodatkowywaniu przez państwo tych samych składników majątku. Jego pierwsze czytanie, ma odbyć się na posiedzeniu Sejmu, które zaplanowano na dzień 20 lutego br.

REKLAMA