REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sprzeciw od wyroku nakazowego w sprawach karnych i w sprawach o wykroczenie (przykłady)

Sylwia Uścimiak
Prawnik, specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu prawa i postępowania karnego
Regulacje dotyczące sprzeciwu od wyroku nakazowego zostały uregulowane w Kodeksie postępowania karnego./Fot. Shutterstock
Regulacje dotyczące sprzeciwu od wyroku nakazowego zostały uregulowane w Kodeksie postępowania karnego./Fot. Shutterstock
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wyrok nakazowy jest wydany bez przeprowadzenia rozprawy i bez udziału stron postępowania. O jego treści dowiadujemy się w momencie doręczenia odpisu z sądu. Co wówczas może zrobić strona, jaki jest termin na zaskarżenie i o czym należy pamiętać?

Podstawa prawna

Regulacje dotyczące sprzeciwu od wyroku nakazowego w sprawach karnych i w sprawach o wykroczenie zostały uregulowane w art. 505-507 Kodeksu postępowania karnego (k.p.k.).

REKLAMA

Polecamy: Seria 5 książek. Poznaj swoje prawa!

Termin na wniesienie sprzeciwu

Zgodnie z art. 506 §1 k.p.k. termin na wniesienie sprzeciwu wynosi 7 dni od doręczenia wyroku nakazowego czyli od dnia fizycznego odbioru przesyłki z sądu, a nie od daty nadania przesyłki z sądu. Termin na złożenie sprzeciwu przysługuje oskarżonemu (w sprawach karnych) lub obwinionemu (w sprawach o wykroczenie), oskarżycielowi oraz pokrzywdzonemu, jeżeli złożył wniosek o działaniu w charakterze oskarżyciela posiłkowego. W tym miejscu należy zwrócić uwagę na jeden istotny szczegół, a mianowicie, ustawodawca nie wymaga, aby sprzeciw był złożony przez profesjonalnego pełnomocnika, jak również nie wymaga złożenia dodatkowego odpisu sprzeciwu. Innymi słowy sprzeciw można złożyć we własnym imieniu i w jednym egzemplarzu.

Przykład:
W dniu 31 lipca 2020 roku sąd nadał do oskarżonego przesyłkę zawierającą odpis wyroku nakazowego wraz z odpisem aktu oskarżenia i pouczeniami. Przesyłka została odebrana po awizacji w dniu 17 sierpnia 2020 roku. W związku z powyższym termin na złożenie sprzeciwu biegnie od dnia 17 sierpnia 2020 roku (odbiór przesyłki przez oskarżonego), a nie od dnia nadania przesyłki tj. 31 lipca 2020 roku.

Prezes sądu odmawia przyjęcia sprzeciwu, jeżeli został wniesiony po terminie lub przez osobę nieuprawnioną (art. 506 § 2 k.p.k.).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Treść sprzeciwu

Ustawodawca nie uregulował szczególnych wymagań co do treści sprzeciwu, a co za tym idzie treść sprzeciwu jest w zasadzie dowolna i nie jest wymagane uzasadnienie w przypadku złożenia sprzeciwu. Istotnym jest, aby było wskazane jakiej sprawy dotyczy - tj. sygnatura sprawy (w tym nazwa sądu, który wydał wyrok nakazowy) i kto jest stroną postępowania.

Przykład 1:
Imieniem własnym wnoszę sprzeciw od wyroku nakazowego o sygn. akt III K 9898/20 z dnia 30 lipca 2020 roku.

Przykład 2:
Imieniem własnym wnoszę sprzeciw od wyroku nakazowego o sygn. akt III K 9898/20 z dnia 30 lipca 2020 roku i wnoszę o skierowanie sprawy do rozpoznaniu na zasadach ogólnych.
Zaskarżonemu wyrokowi nakazowemu zarzucam błąd w ustaleniach faktycznych oraz błędną ocenę dowodów zgromadzonych w sprawie, które to niewątpliwie przyczyniły się do wydania skazującego wyroku nakazowego.
Jednocześnie wnoszę o przesłuchanie świadka X.Y. (dokładny adres, ewentualnie nr telefonu), który był bezpośrednim świadkiem zdarzenia, a który nie został przesłuchany. Nadto wnoszę o dopuszczenie dowodu z zapisu z kamery samochodowej, na której widać moment zdarzenia, a który to ma istotne znaczenie w zakresie przypisania odpowiedzialności karnej.
W związku z powyższym wnoszę jak na wstępie.

Skutek wniesienie sprzeciwu

Wniesienie sprzeciwu skutkuje utratą mocy wydanego wyroku nakazowego i rozpoznaniem sprawy na zasadach ogólnych, co wynika z treści art. 506 § 3 k.p.k. Z kolei sąd, który rozpoznaje sprawę po wniesieniu sprzeciwu nie jest związany treścią wyroku nakazowego, co do którego wniesiono sprzeciw (art. 506 § 6 k.p.k.). Jednocześnie ustawodawca pozwala na cofnięcie sprzeciwu, ale pod warunkiem, że cofnięcie nastąpi do czasu rozpoczęcia przewodu sądowego na pierwszej rozprawie głównej (art. 506 § 5 k.p.k.).

Ważne!
Należy pamiętać, że sprzeciw wnosi się do tego samego sądu, który wydał wyrok nakazowy.

Przykład:
Oskarżony w dniu 17 sierpnia 2020 roku odebrał odpis wyroku nakazowego wraz z odpisem aktu oskarżenia i pouczeniami. Po analizie uznał, że wyrok nakazowy jest niesłuszny i w dniu 21 sierpnia 2020 roku wniósł sprzeciw. Po wpłynięciu sprzeciwu do sądu, został wyznaczony termin rozprawy na dzień 2 października 2020 roku. W międzyczasie oskarżony doszedł do wniosku, że zgadza się z wyrokiem nakazowym i w dniu 4 września 2020 roku cofnął swój sprzeciw. Złożony wniosek jest skuteczny, albowiem został on złożony przez uprawnioną stronę postępowania jak również przed rozpoczęciem przewodu sądowego wyznaczonego na dzień 2 października 2020 roku.

Prawomocność wyroku nakazowego

W sytuacji, gdy do wyroku nakazowego nie wniesiono sprzeciwu lub został on cofnięty, to zgodnie z art. 507 k.p.k. wyrok ten staje się prawomocny.

Przykład:
Oskarżony po odebraniu odpisu wyroku nakazowego w dniu 17 sierpnia 2020 roku i zapoznaniu się z jego treścią uznał, że nie będzie składał sprzeciwu i wówczas wyrok nakazowy staje się prawomocny z dniem 25 sierpnia 2020 roku. Z tą samą datą będzie stwierdzona prawomocność w sytuacji, gdy oskarżony złoży sprzeciw od wyroku nakazowego, ale skutecznie go cofnie.

Polecamy serwis: Prawo karne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek katastralny i od pustostanów - stanowisko Ministerstwa Finansów

Czy resort finansów planuje wprowadzenie podatku katastralnego oraz tzw. podatku od pustostanów? Z takimi pytaniami posłowie zwrócili się do resortu finansów. W interpelacji parlamentarzyści poprosili ministra finansów o rozwianie wątpliwości związanych z planowanymi zmianami w systemie podatkowym dotyczącymi nieruchomości.

Ministerstwo Finansów: VAT, PIT, CIT - rozwiązania dla przedsiębiorców poszkodowanych w powodzi

Ministerstwo Finansów przygotowało przepisy, które zawierają rozwiązania przeznaczone dla poszkodowanych w trakcie powodzi. Poszkodowani przedsiębiorcy mają wydłużone terminy płatności podatków i dodatkowe ulgi podatkowe. Przewidziano także stawkę VAT 0 proc. dla darowizn towarów i usług.

ZUS: Wdowa z rentą rodzinną po mężu nie dostanie tego dodatku

Osoby, które pobierają rentę rodzinną po zmarłym rodzicu i oboje rodzice nie żyją (albo zmarła im tylko matka a ojciec jest nieznany), mogą ubiegać się w ZUS o dodatek dla sierot zupełnych. Dodatek ten nie przysługuje wdowom, które pobierają rentę rodzinną po mężu - informuje Katarzyna Krupicka, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie podlaskim.

To już ostatnie dni na skorzystanie w pracy z tego uprawnienia. Z końcem września 2024 roku prawo do niego się przedawni. Sprawdź, czy tobie też

To już ostatnie dni na skorzystanie z tego uprawnienia. Z końcem września 2024 roku prawo do niego przepadnie i pracownik nie będzie mógł się domagać o pracodawcy realizacji swoich uprawnień. Sprawdź, czy dotyczy to również ciebie.

REKLAMA

Dodatek dopełniający do renty socjalnej. Komisja sejmowa jest za

Dodatek dopełniający do renty socjalnej. Komisja sejmowa jest za. Zgodnie z harmonogramem prac Sejmu, trzecie czytanie odbędzie się w piątek, 27 września. Czym jest dodatek dopełniający do renty socjalnej? Komu i w jakiej kwocie będzie przysługiwać?

Ulgi podatkowe dla pracujących emerytów i rencistów

Ulgi podatkowe dla pracujących emerytów i rencistów. Którzy seniorzy mogą skorzystać z ulg podatkowych? Na jakich zasadach można z nich skorzystać? Które dochody obejmuje ulga, a których nie obejmuje?

Nowe „żłobkowe” od 1 października 2024 r. Jest limit opłaty za żłobek - po jego przekroczeniu nie ma dofinansowania. MRPiPS pokazuje jak to liczyć i odpowiada na pytania rodziców

października 2024 r. wejdzie w życie większość przepisów ustawy z 15 maja 2024 r. o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka – „Aktywny rodzic”. Ustawa ta określa zasady wypłaty 3 różnych świadczeń pieniężnych dla rodziców małych dzieci (w tym nazywanego już potocznie „babciowym”), przeznaczonego na zapewnienie (w tym: opłacenie) opieki nad takim dzieckiem. Jednym z tych świadczeń jest „Aktywnie w żłobku”. Ile wynosi to świadczenie? Jak o nie wnioskować? Jakie wątpliwości mają rodzice i jak na nie odpowiada Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej i ZUS?

Nauczycielem w przedszkolu będzie mógł zostać student. To efekt niedoborów kadrowych, z którymi borykają się nie tylko szkoły. MEN już pracuje nad zmianami

Nauczycielem w przedszkolu będzie mógł zostać student. To efekt niedoborów kadrowych, z którymi borykają się nie tylko szkoły. MEN już pracuje nad zmianami, bo brakuje aż około 1000 nauczycieli przedszkoli.

REKLAMA

Aż 2333 zł miesięcznie na seniorów od 2025 r. Bon senioralny [dla kogo, na co, wniosek]

Rząd prowadzi wzmożoną politykę senioralną. Wynika to m.in. z tego, że prognozy demograficzne, wskazujące na dynamiczny wzrost liczby osób starszych w Polsce w najbliższych dziesięcioleciach. W związku z tym, jednym z ważniejszych uprawnień dla osób w wieku 75+ i ich rodzin będzie bon senioralny. W artykule odpowiedzi na najczęstsze wątpliwości czytelników: Komu przysługuje bon senioralny? Na czym ma polegać bon senioralny? Ile wynosi bon senioralny? Kto dostanie bon turystyczny dla seniora? Kiedy wejdzie bon senioralny? 

Komunikat ZUS: Z tym wnioskiem najpierw do nas. Potem sąd cywilny. My nie możemy ponownie przeliczyć emerytur w związku z wyrokiem TK

ZUS przesłał do infor.pl wyjaśnienia dla emerytów "czerwcowych". Tak określa się około 150 000 - 200 000 osób, którym TK potwierdził [Wyrok TK z 4 czerwca 2024 r. SK 140/20] ich prawo do dużych podwyżek emerytur (mówi się o kwotach 1000 zł - 1200 zł) oraz równie dużych wyrównań (tu padają kwoty 60 000 - 64 000 zł jako wartości uśrednione). Dlaczego takie poważne kwoty na końcu artykułu. 

REKLAMA