Jakie kary przewiduje Kodeks karny?

Sylwia Uścimiak
Prawnik, specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu prawa i postępowania karnego
rozwiń więcej
Kary, jakie mogą zostać wymierzone sprawcy stanowią katalog zamknięty./Fot. Shutterstock / fot. Shutterstock
W społeczeństwie, a co za tym idzie, także na forach internetowych, często dochodzi do mylenia kar jakie grożą sprawcom. W rezultacie zdarza się, że kary uregulowane w różnych aktach prawnych jak np. w kodeksie karnym skarbowym czy kodeksie wykroczeń są zaliczane do jednego katalogu. W związku z powyższym pojawia się pytanie: jakie kary zostały uregulowane w ustawie karnej i jaki jest ich wymiar?

Podstawa prawna i katalog kar

Kary, jakie mogą zostać wymierzone sprawcy zostały uregulowane w art. 32 Kodeksu karnego (dalej: k.k.) i stanowią katalog zamknięty. Zostały one wymienione w kolejności od najłagodniejszej do najsurowszej. Jako najłagodniejszą karę ustawodawca uregulował grzywnę, następnie wraz z surowością zostały wymienione kary: ograniczenia wolności, pozbawienia wolności, 25 lat pozbawienia wolności oraz jako najsurowsza - kara dożywotniego pozbawienia wolności.

Polecamy: Seria 5 książek. Poznaj swoje prawa!

Kodeks karny nie przewiduje kary nagany.

Kara grzywny

Grzywna jest wymierzana w stawkach dziennych, przy czym najniższa liczba stawek dziennych wynosi 10, zaś najwyższa wynosi 540. Wysokość stawki dziennej również została ściśle określona i nie może być ona mniejsza niż 10 (dziesięć) złotych i wyższa niż 2000 (dwa tysiące) złotych, przy czym ustalając jej wysokość bierze się pod uwagę dochody sprawcy jak również jego warunki osobiste i rodzinne oraz możliwości zarobkowe (art. 33 § 1-3 k.k.).

Nadzwyczajnie obostrzona kara grzywny nie może przekroczyć 810 stawek dziennych grzywny (art. 38 § 2 k.k.).

Sprawca został skazany za przestępstwo z art. 190 § 1 k.k. Sąd, po uwzględnieniu sytuacji materialno-rodzinnej, tj. zarobków, liczby osób na utrzymaniu, stanu zdrowia, wymierzył sprawcy karę grzywny w wymiarze w 30 stawek dziennych po 50 złotych każda.

Ograniczenie wolności

Kara ograniczenia wolności jest wymierzana sprawcy w wymiarze od 1 (jednego) miesiąca do 2 (dwóch) lat i polega na wykonywaniu nieodpłatnej, kontrolowanej pracy na cele społeczne. Niniejsza kara jest wymierzana w miesiącach i latach, przez co jest możliwe orzeczenie kary ograniczenia wolności np. w wymiarze 1 roku i 6 miesięcy ograniczenia wolności.

Nadzwyczajnie obostrzona kara ograniczenia wolności nie może przekroczyć 2 (dwóch) lat (art. 38 §2 k.k.).

Pozbawienie wolności

Kara pozbawienia wolności trwa od 1 (jednego) miesiąca do 15 (piętnastu) lat. Od tej reguły są jednak wyjątki. Pierwszym wyjątkiem jest sytuacja, gdy można orzec karę 25 lat pozbawienia wolności, zaś drugim wyjątkiem jest orzeczenie dożywotniego pozbawienia wolności. W rezultacie w polskim k.k. mamy wyróżnione aż trzy kary pozbawienia wolności, a nie jedną co może sugerować określenie "pozbawienie wolności".

Nadzwyczajne obostrzenie podstawowego wymiaru kary pozbawienia wolności nie może przekroczyć 20 (dwudziestu) lat (art. 38 § 2 k.k.). Z kolei gdy ustawa przewiduje obniżenie górnej granicy ustawowego zagrożenia, kara wymierzona za przestępstwo zagrożone karą dożywotniego pozbawienia wolności nie może przekroczyć 25 lat pozbawienia wolności, a za przestępstwo zagrożone karą 25 lat pozbawienia wolności nie może przekroczyć 20 lat pozbawienia wolności (art. 38 § 3 k.k.).

Prawo
Zakaz trzymania psów na uwięzi od 2025 roku. Tylko 2 wyjątki. Dodatkowo: minimalne powierzchnie kojców [projekt ustawy]
17 lip 2024

Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt autorstwa posłów Koalicji Obywatelskiej, wprowadzający zakaz trzymania psów na uwięzi. Ten zakaz będzie miał dwa wyjątki: będzie można tymczasowo trzymać psa na smyczy podczas spaceru i w transporcie. Zmiana przepisów mają wejść w życie sześć miesięcy po dniu publikacji w Dzienniku Ustaw.

Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

pokaż więcej
Proszę czekać...