Areszt wojskowy jako kara wymierzana żołnierzom

Sylwia Uścimiak
Prawnik, specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu prawa i postępowania karnego
rozwiń więcej
Areszt wojskowy został uregulowany w art. 322, 329 i 330 Kodeksu karnego./Fot. Shutterstock / fot. Shutterstock
Przepisy karne w części wojskowej wymieniają areszt wojskowy jako jedną z kar przewidzianą dla żołnierzy. Ile może trwać areszt wojskowy i kiedy jest wymierzany?

Podstawa prawna i wymiar aresztu

Areszt wojskowy został uregulowany w art. 322, 329 i 330 Kodeksu karnego (dalej: k.k.). Zgodnie z art. 322 § 2 k.k. wymiar kary aresztu wojskowego wynosi od 1 miesiąca do 2 lat i jest wymierzany w miesiącach i latach. Aby nie niepotrzebnie nie dublować przepisów ustawy karnej, ustawodawca przyjął, że do kary aresztu wojskowego stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące kary pozbawienia wolności (art. 322 § 1 k.k.). Areszt wojskowy odbywa się w zakładzie, który jest do tego przeznaczony. Istotnym jest fakt, że w czasie odbywania kary aresztu wojskowego, skazany podlega szkoleniu wojskowemu, co wynika z treści art. 322 § 3 k.k.

W tym miejscu celem rozwiania wątpliwości, należy zwrócić uwagę, na osobę żołnierza. Otóż zgodnie z art. 115 § 17 k.k. żołnierzem jest osoba pełniąca czynną służbę wojskową, z wyjątkiem terytorialnej służby wojskowej pełnionej dyspozycyjnie.

Polecamy: Kodeks kierowcy

Kara zamienna

Ustawodawca przewiduje możliwość stosowania zamiennej kary aresztu (art. 329 k.k.) lub zamiennej kary ograniczenia wolności (art. 330 k.k.).

Zamienna kara aresztu może być orzeczona, w sytuacji gdy, przestępstwo zagrożone jest karą pozbawienia wolności nie przekraczającą 5 lat, zaś wymierzona kara nie byłaby wyższa niż 2 lata pozbawienia wolności.

Z kolei zamienna kara ograniczenia wolności może być orzeczona w przypadku, gdy kara aresztu wojskowego, wymierzona za przestępstwo, nie jest surowsza niż rok.

Przestępstwa za które grozi areszt wojskowy:

W części wojskowej ustawy karnej ustawodawca uregulował przestępstwa, które dotyczą żołnierzy. Na dzień publikacji artykułu kara aresztu może być orzeczona za następujące przestępstwa:

- samowolne oddalenie (art. 338 k.k.)

- dezercji (art. 339 k.k.)

- odmowy pełnienia służby (art. 341 k.k.)

- samouszkodzenia lub podstępu (art. 342 k.k.)

- niewykonanie rozkazu (art. 343 k.k.)

- czynnej napaści (art. 345 k.k.)

- zmuszenia przełożonego (art. 346 k.k.)

- znieważenia przełożonego (art. 347 k.k.)

- skierowanych względem innego żołnierza (art. 348 k.k.) oraz żołnierza państwa sprzymierzonego, jeżeli państwo zapewnia wzajemność (art. 349 k.k.)

- poniżenia i znieważenia (art. 350 k.k.)

- naruszenie nietykalności cielesnej (art. 351 k.k.)

- popełnione względem żołnierzy młodszych stopniem albo równym stopniem o krótszym okresie służby (art. 353 k.k.)

- nieostrożności z bronią (art. 354 k.k.)

- wypadku (art. 355 k.k.)

- naruszenie obowiązku (art. 356 k.k.)

- nietrzeźwości (art. 357 k.k.)

- dysponowania uzbrojeniem (art. 358 k.k.)

- utraty uzbrojenia (art. 359 k.k.)

- niszczenia uzbrojenia (art. 360 k.k.)

- użycia statku (art. 361 k.k.)

- użycia pojazdu (art. 362 k.k.)

Polecamy serwis: Prawo karne

Prawo
Zakaz trzymania psów na uwięzi od 2025 roku. Tylko 2 wyjątki. Dodatkowo: minimalne powierzchnie kojców [projekt ustawy]
17 lip 2024

Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt autorstwa posłów Koalicji Obywatelskiej, wprowadzający zakaz trzymania psów na uwięzi. Ten zakaz będzie miał dwa wyjątki: będzie można tymczasowo trzymać psa na smyczy podczas spaceru i w transporcie. Zmiana przepisów mają wejść w życie sześć miesięcy po dniu publikacji w Dzienniku Ustaw.

Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

pokaż więcej
Proszę czekać...