Kiedy należy podjąć warunkowo umorzone postępowanie?
REKLAMA
REKLAMA
Ze swej istoty warunkowe umorzenie postępowania zawsze wiąże się z okresem próby. Okres próby to czas w którym sprawca musi przestrzegać prawa oraz wypełniać obowiązki jakie nałożył na niego sąd. Gdyby jednak nie stosował się do tych zasad postępowanie wobec niego może być podjęte na nowo. Warto jest wiedzieć kiedy sąd musi podjąć postępowanie a kiedy jedynie może to zrobić.
REKLAMA
Obligatoryjnie
Sąd podejmuje postępowanie karne jeżeli sprawca w okresie próby popełnił przestępstwo umyślne, za które został prawomocnie skazany. Jest to wypadek kiedy sąd musi podjąć postępowanie karne.
Aby sąd mógł podjąć postępowanie, sprawca w okresie próby musi popełnić przestępstwo umyślne. Chodzi tu o każde przestępstwo umyślne. Musi ono być popełnione w okresie próby (okres próby wynosi od roku do 2 lat) a sprawca musi zostać za nie prawomocnie skazany. Przy czym nieistotny jest rodzaj kary oraz jej wysokość.
Zobacz: Czym różni się umorzenie postępowania, od warunkowego umorzenia postępowania
Fakultatywnie
Kodeks przewiduje również wypadki w których sąd może ale nie musi podejmować postępowania.
Sąd może podjąć postępowanie karne, jeżeli sprawca w okresie próby rażąco narusza porządek prawny, w szczególności gdy popełnia przestępstwo nieumyślne.
Sąd może również podjąć postępowanie jeżeli sprawca uchyla się od dozoru, wykonania nałożonego obowiązku lub orzeczonego środka karnego albo nie wykonuje zawartej z pokrzywdzonym ugody.
Są to wypadki co warto podkreślić, w których podjęcie postępowania zależy od woli składu orzekającego. W tych wypadkach bowiem sąd może ale nie musi podejmować umorzonego postępowania.
Zobacz również serwis: Sprawy karne
Kiedy nie można podjąć postępowania?
Postępowanie nie może być jednak podjęte w każdej chwili. Ustawodawca nakłada tu pewne granice czasowe na sąd. Dając tym samym gwarancje sprawcy.
Warunkowo umorzonego postępowania nie można mianowicie podjąć później niż w ciągu 6 miesięcy od zakończenia okresu próby.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat