Na czym polega kara ograniczenia wolności?
REKLAMA
REKLAMA
Skazany na karę ograniczenia wolności musi odczuwać pewną dolegliwość. W tym wypadku jest ona związana zarówno z ograniczonymi możliwościami przemieszczania się jak i z uciążliwościami finansowymi
REKLAMA
Zakaz zmiany miejsca pobytu
Kara ograniczenia wolności zawsze wiąże się z zakazem zmiany miejsca pobytu. Oczywiście chodzi tu o zmianę takiego miejsca bez wiedzy i zgody sądu. Sąd bowiem może zezwolić skazanemu na opuszczenie i zmianę miejsca pobytu.
Praca nieodpłatna
Skazany na tę karę musi również wykonywać nieodpłatnie kontrolowaną pracę na cele społeczne. Praca ta wykonywana jest w wymiarze od 20 do 40 godzin w miesiącu. Oczywiście o ilości godzin pracy decyduje sąd w wyroku skazującym.
Alternatywą dla obowiązkowej pracy są potrącenia z wynagrodzenia. Wobec osoby zatrudnionej na etacie sąd może nie stosować przymusu pracy na cele społeczne. Może w to miejsce orzec potrącenia z wynagrodzenia. Potrącenia mogą wynieść od 10 do 25 % wynagrodzenia w stosunku miesięcznym. Przeznaczone są na cel społeczny wskazany przez sąd. Co istotne w okresie odbywania kary skazany nie może bez zgody sądu rozwiązać umowy o pracę.
Jest to dolegliwość finansowa.
Zobacz: Obowiązki skazanego w czasie ograniczenia wolności
Informowanie
Skazany ma również obowiązek udzielania wyjaśnień dotyczących przebiegu kary. Do niedawna skazanego na karę ograniczenia wolności zawsze oddawano pod dozór kuratora lub innej osoby. Obecnie przepisy się zmieniły i obowiązek ten został zlikwidowany.
Inne obowiązki
Wobec skazanego na ograniczenie wolności sąd może również orzec inne dolegliwości. W tym wypadku może skorzystać z obowiązków jakie nakłada się na osobę, wobec której orzeczono warunkowe odstąpienie od wymierzenia kary.
Sąd może orzec następujące obowiązki:
- informowania sądu lub kuratora o przebiegu okresu próby,
- przeproszenia pokrzywdzonego,
- wykonywania ciążącego na nim obowiązku łożenia na utrzymanie innej osoby,
- wykonywania pracy zarobkowej, do nauki lub przygotowania się do zawodu,
- powstrzymania się od nadużywania alkoholu lub używania innych środków odurzających,
- poddania się leczeniu, w szczególności odwykowemu lub rehabilitacyjnemu, albo oddziaływaniom terapeutycznym lub uczestnictwu w programach korekcyjno-edukacyjnych,
- powstrzymania się od przebywania w określonych środowiskach lub miejscach,
- powstrzymywania się od kontaktowania się z pokrzywdzonym lub innymi osobami w określony sposób,
- opuszczenia lokalu zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonym,
- innego stosownego postępowania w okresie próby, jeżeli może to zapobiec popełnieniu ponownie przestępstwa.
Zobacz również serwis: Sprawy karne
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat