Kiedy sąd może nadzwyczajnie złagodzić karę?
REKLAMA
REKLAMA
Nie każdy sprawca zasługuje na wysoką karę. Zdarzają się także wypadki gdy nawet kara łagodna jest zbyt surowa dla sprawcy. Ustawodawca starał się przewidzieć, kiedy z takim faktem będziemy mieli miejsce. Dlatego też wprowadził do kodeksu instytucję nadzwyczajnego złagodzenia kary.
REKLAMA
Kiedy stosować?
Nadzwyczajne złagodzenie kary można stosować tylko gdy pozwala na to konkretny przepis prawa. Sąd nie może do każdego oskarżonego zastosować tej instytucji. Reguluje to art. 60 kodeksu karnego. Zgodnie z tym przepisem sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary w wypadkach przewidzianych w ustawie oraz w stosunku do młodocianego jeżeli przemawiają za tym względy wychowawcze.
Zobacz: Wymierzanie kar
Gdy ustawa tak stanowi
Warto zatem wiedzieć kiedy ustawa pozwala na stosowanie nadzwyczajnego złagodzenia kary. Oto kilka przykładów w których sąd może z niego skorzystać. Co ważne sąd może a nie musi nadzwyczajnie łagodzić karę. Wszystko zależy od sędziów orzekających w sprawie.
Sąd może nadzwyczajnie złagodzić karę wymierzaną wobec nieletniego. Nieletni to osoba, która popełniła przestępstwo mając więcej niż 15 lat ale mniej niż 17 lat.
Sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary wobec sprawcy usiłowania nieudolnego. Chodzi o osobę która nie uświadamia sobie, że dokonanie przestępstwa jest niemożliwe ze względu na brak przedmiotu nadającego się do popełnienia przestępstwa lub ze względu na użycie środka nie nadającego się do popełnienia czynu zabronionego.
Sąd może również zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary wobec pomocnika.
Z tego rozwiązania można korzystać również wobec osoby, która przekroczyła granice obrony koniecznej czy stanu wyższej konieczności.
Jest to tylko kilka przypadków gdy można obniżyć sprawcy przestępstwa karę. Kodeks wymienia dużo więcej takich przypadków.
Zobacz również serwis: Sprawy karne
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat