REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kiedy można zastosować warunkowe umorzenie postępowania?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Łukasz Matys
Warunkowego umorzenia postępowania nie stosuje się do sprawcy przestępstwa zagrożonego karą przekraczającą 3 lata pozbawienia wolności.
Warunkowego umorzenia postępowania nie stosuje się do sprawcy przestępstwa zagrożonego karą przekraczającą 3 lata pozbawienia wolności.

REKLAMA

REKLAMA

Kodeks karny wśród swoich regulacji zawiera tzw. środki probacyjne. Są to środki polegające na poddaniu sprawcy próbie. Jednym z takich środków jest warunkowe umorzenie postępowania karnego.

Nie każdy przestępca zasługuje na długą i dolegliwą karę. Wobec osób, które popełniły przestępstwo po raz pierwszy, jak również wobec tych którzy okazują żal za popełnione czyny można zastosować środki probacyjne.

REKLAMA

Polegają one na tym, że wobec sprawcy, w okresie próby, nie stosuje się pewnych dolegliwości karnych. Takim środkiem jest między innymi warunkowe umorzenie postępowania.

Przesłanki warunkowego umorzenia

Warunkowego umorzenia postępowania nie można stosować do każdego sprawcy. Z tej instytucji będzie mógł korzystać tylko sprawca, który wcześniej nie był karany za przestępstwo umyślne. W tym miejscu warto zaznaczyć, że większość przestępstw opisanych w polskim prawie to przestępstwa umyślne. Jeżeli przepis nie stanowi, że przestępstwo można popełnić nieumyślnie oznacza to, że można go dokonać jedynie umyślnie.

Drugą przesłanką umożliwiająca warunkowe umorzenie postępowania jest to, aby wina i szkodliwość społeczna zarzucanego czynu nie były znaczne.

Dodatkowo okoliczności popełnienia czynu nie mogą budzić wątpliwości.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kolejną przesłanką jest pozytywna prognoza społeczno- psychologiczna. Chodzi mianowicie o właściwości i warunki osobiste sprawcy oraz dotychczasowy sposób życia sprawcy. Jeżeli uzasadniają one przypuszczenie, że pomimo umorzenia postępowania oskarżony będzie przestrzegał porządku prawnego, wtedy możemy skorzystać z tej instytucji.

Zobacz: Czym różni się umorzenie postępowania, od warunkowego umorzenia postępowania

Gdy sprawca pojedna się z pokrzywdzonym

REKLAMA

Warunkowego umorzenia postępowania nie stosuje się do sprawcy przestępstwa zagrożonego karą przekraczającą 3 lata pozbawienia wolności. Chodzi więc tu o przestępstwa łagodniejszego rodzaju. Nigdy też nie będzie można warunkowo umorzyć postępowania wobec sprawcy zbrodni.

Łagodniej natomiast traktuje się sprawców, którzy pojednali się z pokrzywdzonym. Gdy taka okoliczność miała miejsce lub gdy sprawca naprawił szkodę albo sprawca i pokrzywdzony uzgodnili sposób naprawienia szkody, warunkowe umorzenie może być zastosowane do sprawcy przestępstwa zagrożonego karą nie przekraczającą 5 lat pozbawienia wolności.

Zobacz również serwis: Sprawy karne

Podsumowanie

Polski ustawodawca wyszedł z założenia, że niektórym sprawcom warto dać „drugą szansę’. Wyrazem tego jest instytucja warunkowego umorzenia postępowania. Nie można jej jednak stosować do osób popełniających poważne przestępstwa.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W MOPS i ZUS daty decydują o świadczeniach. Piotr sparaliżowany od 17. roku życia. Katarzyna niewidoma od 30-ego. Stopień niepełnosprawności ten sam. Niesamodzielności też

Piotr i Katarzyna są ciężko poszkodowani przez los, znaczne stopnie niepełnosprawności i niesamodzielności. Nie wiadomo dlaczego rodzaj świadczeń dla nich jest zależny od wieku nabycia niepełnosprawności. Piotr o kulach od 17. roku życia, to renta socjalna albo stare świadczenie pielęgnacyjne. Paweł o kulach od 30-ego roku to renta z tytułu niezdolności do pracy. Najbardziej drastyczna sytuacja jest w świadczeniu pielęgnacyjnym (starym). Przepisy mówią, że świadczenie to generalnie jest dla osób z niepełnosprawnością od młodości (wyjątki dla nauki). Jednak w 2014 r. Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że jest to niezgodne z Konstytucją RP - nie ma żadnego uzasadnienia, aby starego świadczenia pielęgnacyjnego nie otrzymał niewidomy od trzydziestego roku życia. Według nowych zasad Piotr i Katarzyna mogą się starać o świadczenie wspierające - jego konstrukcja ignoruje datę powstania niepełnosprawności. Świadczenie wspierające to jednak wciąż rzadkie świadczenie - większa część świadczeń jest wypłacana w "starym" systemie opartym o m.in. renty i świadczenie pielęgnacyjne.

ZUS: Wpłynęło 694 359 wniosków o rentę wdowią. 90 proc. wszystkich wniosków stanowiły wnioski złożone przez kobiety. Kiedy decyzja ws. renty wdowiej? Postępowanie wyjaśniające. Jakie dokumenty przygotować?

W lipcu rozpoczną się pierwsze wypłaty tzw. renty wdowiej. Z Danych ZUS wynika, że od 1 stycznia 2025 r. wpłynęło 694 359 wniosków o rentę wdowią, z czego 90 proc. wszystkich wniosków stanowiły wnioski złożone przez kobiety.

Emerycie, rencisto, nie dostałeś z ZUS-u deklaracji PIT za 2024 rok? Możesz dostać duplikat - jak to załatwić?

Jesteś emerytem lub rencistą i nie masz deklaracji podatkowej PIT? A może otrzymałeś PIT ale go zgubiłeś lub jest zniszczony? Wyjaśniamy czy możesz otrzymać duplikat tego dokumentu z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Umiarkowany stopień niepełnosprawności. Co z orzeczeniem? [LISTA]

Osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności często zastanawiają się nad tym, z jakiego rodzaju form wsparcia mogą korzystać. Na jakie przywileje w pracy można liczyć? Ile wynosi dofinansowanie z PFRON w 2025 r.? Jakie zasiłki z MOPS przysługują z orzeczeniem? Oto najważniejsze świadczenia i aktualne kwoty!

REKLAMA

Dłużnik nie płaci? Jak rozpoznać sygnały ostrzegawcze i zacząć działać

Każdy przedsiębiorca, niezależnie od branży, może napotkać problemy płatnicze, dotykające go bezpośrednio lub pojawiające się w wyniku współpracy z kontrahentem, którego stabilność finansowa uległa zachwianiu. Czy istnieją sygnały, które wysyła nasz partner biznesowy, mówiące o tym, że oczekiwana wpłata nigdy nie nastąpi?

Suwałki przeciwko Centrum Integracji Cudzoziemców: Mieszkańcy protestują przeciw nielegalnej migracji

Mieszkańcy Suwałk wyrażają swój sprzeciw wobec pomysłu stworzenia w ich mieście Centrum Integracji Cudzoziemców. Organizowane są pikiety, zbierane są podpisy pod petycjami, a atmosfera w regionie staje się coraz bardziej napięta. W lutym również rada miejska w Suwałkach przegłosowała uchwałę sprzeciwiającą się tej inicjatywie.

Cmentarz nie będzie mógł zlikwidować grobu, w związku z jego nieopłaceniem – szykuje się ważna zmiana w przepisach?

W dniu 20 stycznia br., do Sejmu została złożona petycja, w której jej autor domaga się objęcia kolejnych grobów wyłączeniem od prawa zarządu cmentarza do jego likwidacji (a dokładnie – wykorzystania grobu do ponownego chowania zwłok innej osoby), jeżeli po upływie 20 lat nikt nie zgłosi zastrzeżenia przeciw ponownemu użyciu grobu i nie zostanie uiszczona tzw. opłata prolongacyjna, a grób nie zostanie uznany przez władze cmentarza za posiadający wartość „pamiątki historycznej”. Niezgodna – z proponowaną regulacją – likwidacja grobu, ma ponadto wiązać się z odpowiedzialnością karną (i możliwością wymierzenia kary pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8).

MOPS i ZUS: Poszkodowani w świadczeniu pielęgnacyjnym i 2 zasiłkach. Lepiej mają w świadczeniu wspierającym [Przykład]

Emerytalna dyskryminacja polega na tym, że przy świadczeniu wspierającym korzystniej są opłacane składki ubezpieczeniowe (emerytalna i rentowa) niż przy świadczeniu pielęgnacyjnym. Dla pielęgnacyjnego składki są opłacane tylko 20 i 25 lat. Dla świadczenia wspierającego nie ma tego ograniczenia. W obu przypadkach składki płacą w imieniu rządu samorządowcy (na przykład wójt). Z niewiadomych powodów w przypadku świadczenia pielęgnacyjnego składki płaci się tylko przez krótszy okres. Dotyczy to nie tylko świadczenia pielęgnacyjnego, ale także specjalnego zasiłku opiekuńczego i zasiłku dla opiekuna. Szczegóły w artykule.

REKLAMA

Składka zdrowotna zabija mały biznes! Jest apel do Prezydenta RP

Po sejmowym zamieszaniu ustawa o zmianie zasad składki zdrowotnej trafia do Senatu, a głosy sprzeciwu i poparcia ścierają się z nową siłą. Rzecznik MŚP w ostrym apelu do Prezydenta i Senatorów domaga się podpisania ustawy, która ma odciążyć najmniejszych przedsiębiorców. To nie przywilej, to ratunek dla tysięcy firm – alarmuje.

Umowna rozdzielność majątkowa

Umowna rozdzielność majątkowa jest bardzo popularnym sposobem regulowania majątkowych stosunków małżeńskich, ponieważ daje ona małżonkom poczucie większej swobody i niezależności, jednocześnie zabezpieczając ich przed ewentualnymi kłopotami finansowymi drugiego małżonka. Co obejmuje?

REKLAMA