Kiedy można zarządzić wykonanie kary?
REKLAMA
REKLAMA
Istotą warunkowego zawieszenia wykonania kary jest poddanie sprawcy próbie. Innymi słowy w określonym przez sąd czasie skazany musi przestrzegać porządku prawnego a orzeczona wobec niego kara nie będzie wykonana. Jeżeli natomiast nie będzie stosował się do norm prawnych wtedy można wobec niego wykonać orzeczoną a zawieszoną karę.
REKLAMA
Obligatoryjne wykonanie
Sąd zarządza wykonanie kary, jeżeli skazany w okresie próby popełnił podobne przestępstwo umyślne, za które orzeczono prawomocnie karę pozbawienia wolności.
Przestępstwo musi być podobne do przestępstwa za które zawieszono wykonanie kary. Definicję przestępstwa podobnego zawiera art. 115 par. 3 k.k. Zgodnie z nią przestępstwami podobnymi są przestępstwa należące do tego samego rodzaju. Za przestępstwa podobne uważa się również przestępstwa z zastosowaniem przemocy lub groźby jej użycia albo przestępstwa popełnione w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.
Zobacz również: Czy mogę liczyć na wyrok w zawieszeniu
Fakultatywne wykonanie
Sąd może zarządzić wykonanie kary, jeżeli skazany w okresie próby rażąco naruszył porządek prawny, w szczególności gdy popełnił przestępstwo. Chodzi w tym wypadku o popełnienie innego przestępstwa niż umyślne przestępstwo podobne. Gdy sprawca popełnia umyślnie przestępstwo podobne wtedy sąd musi a nie może zarządzić wykonanie kary.
Sąd może również zarządzić wykonanie kary, gdy skazany uchyla się od uiszczenia grzywny, od dozoru, wykonania nałożonych obowiązków lub orzeczonych środków karnych.
Sąd może również zarządzić wykonanie kary, jeżeli skazany po wydaniu wyroku ale przed jego uprawomocnieniem rażąco naruszył porządek prawny. Warto wiedzieć, że czas ten nie jest okresem próby. Okres próby liczy się bowiem od uprawomocnienia się orzeczenia.
Kiedy nie można zarządzić wykonania?
Zarządzenie wykonania kary nie może nastąpić później niż w ciągu 6 miesięcy od zakończenia okresu próby. Jest to rodzaj gwarancji dla osoby skazanej, poddanej próbie.
Zobacz również serwis: Sprawy karne
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat