Jaki długi jest okres próby przy przedterminowym zwolnieniu?

Łukasz Matys
rozwiń więcej
W razie warunkowego zwolnienia z kary dożywotniego pozbawienia wolności okres próby wynosi 10 lat.
Skazany, wobec którego zastosowano przedterminowe zwolnienie poddawany jest próbie. Oznacza to, że w określonym przez sąd czasie musi przestrzegać porządku prawnego. Jeżeli natomiast nie stosowałoby się do przepisów prawa wtedy sąd może odwołać warunkowe zwolnienie.

O tym jak długi jest okres próby decyduje przede wszystkim wymiar kary.

Zasada

Zasadą jest, że okres próby stanowi czas pozostały do odbycia kary. Najlepiej wytłumaczyć to na przykładzie.

Oskarżonego skazano na 5 lat pozbawienia wolności. Po upływie połowy kary, a więc po 2,5 roku spędzonych w więzieniu, wobec skazanego zastosowano warunkowe zwolnienie. Okresem próby w tym wypadku będzie 2,5 roku. A więc ta część kary jaką jeszcze musi odbyć.

Przepisy prawa wprowadzają jednak pewne ograniczenia odnośnie długości okresu próby. Czas ten nie może być krótszy niż 2 lata i dłuższy niż 5 lat. Jeżeli więc skazany ma do odbycia 2 lata pozbawienia wolności. Zostaje przedterminowo zwolniony po roku pobytu z kratami, wtedy okres próby wyniesie 2 lata.

Wielokrotny recydywista

Kodeks karny jest surowszy wobec sprawców wracających do przestępstwa. Szczególnie surowo traktuje wielokrotnych recydywistów. Kto jest wielokrotnym recydywistą reguluje art. 64 par. 2 k.k.

Wobec osób, skazanych w warunkach wielokrotnej recydywy, minimalny okres próby wynosi 3 lata. Przy czym maksymalny okres próby to nadal 5 lat.

Warto pamiętać, że tak samo jak wielokrotnego recydywistę traktuje się:

  • Osoby, które z popełniania przestępstw uczyniły sobie stałe źródło dochodów,
  • Osoby działające w związku przestępczym,
  • Osoby działające w grupie przestępczej,
  • Osoby, które popełniły przestępstwo o charakterze terrorystycznym.

Zobacz również: Jakie obowiązki ma kurator wobec skazanego

Dożywotnie pozbawienie wolności

W razie warunkowego zwolnienia z kary dożywotniego pozbawienia wolności okres próby wynosi 10 lat.

W tym wypadku sąd nie może regulować tego okresu. Wynosi on bowiem zawsze 10 lat.

Podsumowanie

Długość okresu próby przy warunkowym zwolnieniu z odbywania kary jest uzależniony od długości i rodzaju orzeczonej kary. Im dłuższa kara tym dłuższy okres próby.

Zobacz również serwis: Oskarżony przed sądem

Prawo
Zakaz trzymania psów na uwięzi od 2025 roku. Tylko 2 wyjątki. Dodatkowo: minimalne powierzchnie kojców [projekt ustawy]
17 lip 2024

Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt autorstwa posłów Koalicji Obywatelskiej, wprowadzający zakaz trzymania psów na uwięzi. Ten zakaz będzie miał dwa wyjątki: będzie można tymczasowo trzymać psa na smyczy podczas spaceru i w transporcie. Zmiana przepisów mają wejść w życie sześć miesięcy po dniu publikacji w Dzienniku Ustaw.

Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

pokaż więcej
Proszę czekać...