Kim jest świadek koronny?
REKLAMA
REKLAMA
Jeśli istnieje obawa, że świadkowi lub osobom mu najbliższym grozi niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia lub wolności, albo mienia - sąd lub prokurator może postanowić o utajnieniu wszystkich danych, które mogłyby pozwolić na ustalenie jego tożsamości.
REKLAMA
Chodzi zwłaszcza o:
- imiona i nazwiska,
- miejsca zamieszkania,
- miejsca z którego świadek obserwował przestępstwo.
Świadek, którego dane zostaną utajnione jest określany jako świadek incognito (anonimowy). Wszystkie informacje dotyczące tożsamości takiego świadka są objęte tajemnicą państwową.
Zobacz: Świadek
Świadek koronny
Świadek koronny to przestępca, któremu w zamian za zeznawanie przeciwko innym przestępcom, zostaną darowane przestępstwa, które sam popełnił.
Jest to środek, który służy zwalczaniu przede wszystkim przestępczości zorganizowanej. Dzięki niemu łamie się solidarność grup przestępczych. Z drugiej jednak strony świadek koronny unika odpowiedzialności za własne przestępstwa.
Świadkiem koronnym nie może zostać osoba, która:
- dopuściła się zabójstwa,
- nakłaniała inną osobę do popełnienia przestępstwa w celu skierowania przeciwko niej ścigania,
- zakładała lub kierowała związkiem przestępczym.
O przyznaniu statusu świadka koronnego decyduje sąd na wniosek prokuratora. Świadkowi koronnemu, oraz członkom jego rodziny może zostać przyznana pomoc np. w zmianie tożsamości, zmianie wyglądu.
Zobacz serwis: Prawo karne
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat