Instytucja świadka koronnego w Polsce

Katarzyna Drążek
rozwiń więcej
Instytucja świadka koronnego w Polsce/ Fot. Fotolia
Instytucja świadka koronnego uregulowana jest w ustawie z dnia 25 czerwca 1997 r. o świadku koronnym. Najczęściej stosowana jest w sprawach o przestępstwo lub przestępstwo skarbowe popełnione w zorganizowanej grupie lub w sytuacji gdy istnieje związek mający znaczenie dla popełnienia przestępstwa lub przestępstwa skarbowego.

Uzyskanie statusu świadka koronnego

Świadkiem koronnym jest podejrzany, który może uzyskać status pod warunkiem złożenia szczerych i wyczerpujących wyjaśnień dotyczących sprawy, następnie także zeznań, uzyskując w ten sposób uwolnienie od odpowiedzialności karnej za własne czyny, które zostały objęte postępowaniem. Jedynym warunkiem jest fakt, iż czyny te należą do katalogu z art. 1 ŚwKorU. Świadkiem koronnym nie może być podejrzany, jeżeli jego udział w przestępstwie jest wątpliwy.

Prawa i obowiązki świadka koronnego

W ramach procesu może występować więcej niż jeden świadek koronny. Nieletni także może zostać świadkiem koronnym po spełnieniu wszystkich przesłanek z art. 10. § 2 KK. Świadek koronny w toku procesu nie może być zwolniony z obowiązku złożenia, ani odmówienia zeznań, ale natomiast posiada prawo do złożenia wniosku o wyłączenie jawności rozprawy. Świadek koronny może być przesłuchany w obecności biegłych lekarzy lub psychologów lub może być poddany oględzinom ciała, badaniu lekarskiemu lub psychologicznemu oraz poligraficznemu. Istotnym jest fakt, że od świadka koronnego nie odbiera się przyrzeczenia.

Przesłanki uzyskania tytułu świadka koronnego

Przesłanki uzyskania tytułu świadka koronnego wymienione są w art. 3 ŚwKorU. Przesłankami obligatoryjnymi są:

  1. Do chwili wniesienia aktu oskarżenia do sądu jako podejrzany w swoich wyjaśnieniach:
  • Świadek przekazał organowi prowadzącemu postępowanie wszystkie informacje, które mogły przyczynić się do ujawienia okoliczności przestępstwa, wykrycia sprawców, ujawienia dalszych przestępstw i zapobiegania im
  • Ujawnił majątek swój oraz znany majątek pozostałych sprawców przestępstwa lub przestępstwa skarbowego
  1. Podejrzany zobowiązał się do złożenia przed organami wyczerpujących informacji dotyczących osób uczestniczących w przestępstwie lub przestępstwie skarbowym oraz pozostałych okoliczności określonych w pkt 1a, popełnienia przestępstwa lub przestępstwa skarbowego określonego w art. 1 ŚwKorU.

Jakie prawa ma świadek koronny ?

Podmiot, który uzyskał status świadka koronnego, składa zeznania i ma nie ma prawa do ich odmowy, oznacza to, iż powinien stawić się na każde wezwanie i złożyć zeznania, nawet jeżeli miałyby się odbywać podczas trwającego jeszcze postępowania przygotowawczego. Osoba ubiegająca się o status ma natomiast prawo odmówienia odpowiedzi na pytania, jeżeli były one poza katalogiem z art.1 ŚwKorU. Sąd ocenia zeznania świadka, uznaje czy zostały one złożone w sposób wyczerpujący, a także czy rzeczywiście przyczyniły się do ujawnienia okoliczności oraz czy świadek umyślnie nie zeznał nieprawdy lub nie zataił prawdy co istotnych okoliczności tyczących się czynu przestępstwa lub zachowania sprawców.

Przesłanki negatywne uzyskania statusu świadka koronnego

Przesłanki, które wyłączają dopuszczalność ustanowienia świadka koronnego zawarte są w art. 4 ŚwKorU. Ustawa wyłącza potencjalnych świadków koronnych, którzy usiłowali albo popełnili zbrodnię zabójstwa lub współdziałali w jej popełnieniu, ale z wyłączeniem takich zachowań, które nie pozostają w związku z przestępstwem o którym mowa w art. 1 ŚwKorU.

Świadkiem koronny nie może zostać też prowokator, który nakłania do popełnienia dowolnego przestępstwa katalogowego jak również osoba kierująca zorganizowaną grupą albo związkiem, mającymi na celu popełnienie przestępstwa lub przestępstwa skarbowego.

Prawo
Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus
17 lip 2024

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

pokaż więcej
Proszę czekać...