REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kim jest świadek koronny?

ŻAKIEWICZ ADWOKACI Żakiewicz Górczak Gawińska Sp. k.
Ekspert prawa karnego, karno-skarbowego oraz procedury karnej
Kim jest świadek koronny? /Fotolia
Kim jest świadek koronny? /Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Instytucja świadka koronnego została wprowadzona do polskiego porządku prawnego ustawą z dnia 25 czerwca 1997 roku. Celem wprowadzenia tej instytucji była poprawa efektywności zwalczania przestępczości zorganizowanej, gangów, mafii.

Początkowo ustawa ta miała jedynie charakter czasowy, tzn. miała obowiązywać przez stosunkowo krótki okres czasu tj do 1 września 2006 roku. Zważywszy jednak na skuteczność wprowadzonych w niej regulacji w walce z przestępczością zorganizowaną zdecydowano, iż zostanie ona wprowadzona na stałe do polskiego porządku prawnego. Osoba, która już po wszczęciu przeciwko niej postępowania (świadkiem koronnym może być wyłącznie osoba, której przedstawiono już zarzut popełnienia czynu zabronionego w zorganizowanej grupie albo związku mających na celu popełnienie przestępstwa lub przestępstwa skarbowego ) chce uzyskać status świadka koronnego, musi jednak spełnić określone warunki, a mianowicie:

REKLAMA

  1. w wyjaśnieniach, złożonych przed organami ścigania, musi przekazać informację  mogące przyczynić się do ujawnienia okoliczności przestępstwa, wykrycia pozostałych współsprawców, ujawnienia dalszych przestępstw lub zapobieżenia im, przy czym chodzi tu o przestępstwa wskazane w art. 1 ustawy o świadku koronnym (dalej ŚwKor),
  2. musi ujawnić swój majątek oraz znany jej majątek pozostałych sprawców przestępstwa lub przestępstwa skarbowego,
  3. musi zobowiązać się do złożenia przed sądem wyczerpujących zeznań dotyczących osób uczestniczących w przestępstwie lub przestępstwie skarbowym oraz pozostałych okoliczności  wskazanych w pkt 1.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Dowód, w postaci zeznań świadka koronnego, będącego tak na prawdę współsprawcą przestępstwa, może być stosowane jedynie w postępowaniach karnych w sprawach o przestępstwa popełniane w zorganizowanej grupie przestępczej albo w związku mającym na celu popełnianie przestępstw. Art. 1 ŚwKor zawiera zamknięty katalog tych przestępstw. Możliwość uzyskania statusu świadka koronnego nie jest jednak przewidziana dla każdego skruszonego przestępcy. Z możliwości skorzystania z tego dobrodziejstwa zostali wykluczeni sprawcy, którzy:

  1. usiłowali popełnić albo popełnili zbrodnię zabójstwa lub współdziałali w popełnieniu takiej zbrodni;
  2. nakłaniali inną osobę do popełnienia czynu zabronionego, określonego w art. 1 ŚwKor, w celu skierowania przeciwko niej postępowania karnego;
  3. kierowali zorganizowaną grupą albo związkiem mającymi na celu popełnienie przestępstwa lub przestępstwa skarbowego.

Zobacz: Instytucja małego świadka koronnego

Podejrzany, który decyduje się na współpracę z organami wymiaru sprawiedliwości, nie robi tego wyłączeni „z dobrego serca”. Przestępca, któremu udało się uzyskać status świadka koronnego, nie podlega bowiem karze za przestępstwa określone w art. 1 ŚwKor, w których uczestniczył, i które jako świadek koronny ujawnił. Poza bezkarnością, świadek koronny (oraz osoby dla niego najbliższe) w razie zagrożenia życia lub zdrowia, może zostać objęty ochroną osobistą, a także uzyskać pomoc w zakresie zmiany miejsca pobytu lub zatrudnienia, a w szczególnie uzasadnionych wypadkach mogą zostać mu wydane nowe dokumenty umożliwiające używanie innych niż własne danych osobowych, w tym uprawniające do przekroczenia granicy państwowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz serwis: Kodeks karny

Wartość dowodowa zeznań świadka koronnego, jako iż jest on osobą żywo zainteresowaną pociągnięciem wskazanych przez siebie osób do odpowiedzialności karnej, powinna być oceniana ze szczególną rozwagą i ostrożnością. Nie jest jednak wykluczona sytuacja, w której w oparciu jedynie o zeznania świadka koronnego Sąd wyda wyrok skazujący. Choć jest to dowód niekonwencjonalny, to często jedynie dzięki zeznaniom takiego świadka możliwa jest skuteczna walka z  przestępczością zorganizowaną. Mimo niewątpliwej przydatności instytucji świadka koronnego, otwarta pozostaje kwestia oceny jej zastosowania w aspekcie oceny etycznej pozostawienia bezkarnym sprawcy poważnego przestępstwa oraz wartości dowodowej złożonych przez taką osobę zeznań. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

REKLAMA

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

REKLAMA

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

REKLAMA