REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zachować się w sądzie?

ŻAKIEWICZ ADWOKACI Żakiewicz Górczak Gawińska Sp. k.
Ekspert prawa karnego, karno-skarbowego oraz procedury karnej
Jak zachować się w sądzie? /Fot. Fotolia
Jak zachować się w sądzie? /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jak zachować się w sądzie? Co założyć? W jaki sposób zwracać się do Sądu? Co mogę a czego nie mogę na sali sądowej? - to najczęściej zadawane pytania, zwłaszcza przez osoby które pierwszy raz mają styczność z wymiarem sprawiedliwości. Poniżej przedstawiamy podstawowe zasady obowiązujące na sali sądowej.

1. Stawiaj się na każde wezwanie Sądu.

REKLAMA

Jeżeli z przyczyn losowych nie możesz stawić się na dany termin rozprawy, zawsze powinieneś usprawiedliwić swoją nieobecność. Możesz to zrobić wysyłając do Sądu pismo ze wskazaniem przyczyn swojej nieobecności. Pismo takie winno być przesłane w możliwie najwcześniejszym terminie, co pozwoli Sądowi na zmianę zaplanowanych czynności.  

Brak należytego usprawiedliwienia niestawiennictwa pomimo wezwania, skutkować może ukaraniem świadka karą pieniężną w wysokości do 10.000 zł, przymusowym doprowadzeniem przez policję, a nawet wyrokiem zaocznym. Niestawiennictwo oskarżonych może spowodować zastosowaniem środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowaniem.

2. Zabierz dowód tożsamości.

Sąd przed odebraniem od Ciebie wyjaśnień czy zeznań, będzie chciał potwierdzić Twoją tożsamość. Dlatego też powinieneś zabrać ze sobą dokument pozwalający potwierdzić Twoją tożsamość. Dokumentem takim może być dowód osobisty albo paszport. Prawo jazdy czy legitymacja nie stanowi dokumentu potwierdzającego tożsamość. Zdarza się jednak iż Sąd wobec braku innego dowodu tożsamości, uzna za wystarczające przedstawienie legitymacji czy prawa jazdy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz serwis: Sprawy karne

3. Zawsze bądź punktualny.

REKLAMA

Rozprawa wyznaczana jest na konkretną godzinę. Sąd wywołując rozprawę w pierwszej kolejności sprawdza i odnotowuje obecność. Spóźnianie się chociażby o 5 min., może spowodować że Sąd zamknie rozprawę wydając wyrok pod Twoją nieobecność czy nakładając na Ciebie karę pieniężną za niestawiennictwo.

Jeżeli jednak wskutek niedających się pokonać przeszkód, nie jesteś w stanie dotrzeć na wyznaczoną godzinę, zadzwoń do sekretariatu właściwego wydziału, z informacją dotyczącą przyczyn Twojego spóźnienia. W takim wypadku Sąd powinien wstrzymać się  z procedowaniem do czasu przybycia.

4. Wyłącz bądź wycisz telefon jeszcze przed wejściem na salę rozpraw.

Sygnał telefonu zawsze rozprasza i jest niemile widziany nie tylko przez pozostałe strony postępowania ale przede wszystkim samego Sędziego.

5. Do Sądu zawsze zwracaj się „Wysoki Sądzie”

Nie chcąc narażać się na uwagi Sądu, zawsze zwracaj się ,,Wysoki Sądzie”.  Sformułowanie ,,Proszę Pani”, ,,Proszę Pana” w stosunku do Sędziego, czy nawet „Pani Sędzio” bądź „Panie Sędzio” jest nieprawidłowym sformułowaniem, i może narazić Cię na nieprzyjemne uwagi ze strony Sądu. 

Zobacz serwis: Sprawy urzędowe

6. Zawsze wstawaj gdy mówisz do Sądu bądź Sąd mówi do Ciebie.

Zasada ta obowiązuje w komunikacji z Sądem. Ma ona na celu  podkreślenie powagi Sądu oraz wyraża nasz szacunek do tego urzędu.

7. Chcąc coś powiedzieć, poproś Sąd o umożliwienie zabrania głosu. Zawsze zwracaj się bezpośrednio do Sądu.

Sędzia kierując przebiegiem rozprawy udziela głosu stronom. Jeżeli chcemy zabrać głos, złożyć oświadczenie, zadać pytania świadkom, zająć stanowisko w sprawie, każdorazowo powinniśmy zgłosić Sędziemu chęć wypowiedzenia się. Co do zasady Sąd nie ma możliwości odmówić nam prawa do zabrania głosu, jednakże z przyczyn porządkowych może wskazać iż udzieli nam głosu np. po zakończeniu przesłuchania świadka.

Zawsze zwracamy się bezpośrednio do Sądu. Nawet jeżeli odpowiadamy na pytania swojego pełnomocnika czy strony przeciwnej – odpowiedź kierujemy do Sądu.

8. Podczas rozprawy nie spożywaj żadnych posiłków.

Sala rozpraw to nie stołówka. Obowiązuje całkowita powaga. Jeżeli rozprawa trwa kilka godzin, z całą pewnością Sąd  zarządzi przerwę regeneracyjną, umożliwiając stronom spożycie posiłku czy skorzystanie z toalety.

9. Do sądu przyjdź trzeźwy.

Sąd mając wątpliwości co do Twojej trzeźwości może zarządzić badanie alkomatem. Wynik wskazujący zawartość alkoholu skutkować będzie karą pieniężną i oczywiście wydaleniem z sali rozpraw.

10. Pamiętaj o stosownym ubiorze.

REKLAMA

Ubiór powinien uwzględniać powagę Sądu i być dostosowany do okoliczności. Nie koniecznie musisz  zakładać garnitur czy garsonką,  ale ważne aby ubiór był schludny i skromny.  Oczywiście możesz założyć  dżinsy czy koszulkę ale winny być one w klasycznym stylu i stonowanych kolorach.

Założenie zbyt krótkiej spódniczki,  krótkich spodenek, koszulek odsłaniających brzuch, ramiona czy obuwia w postaci sandałów lub klapek, może skutkować karą pieniężną za postawę nielicująca z powagą Sądu.

Zadaj pytanie na FORUM

11. Reaguj na niewłaściwe zachowanie Sędziego.

Okazując Sądowi szacunek, masz prawo oczekiwać tego samego. Grzecznie ale stanowczo zwracaj uwagę Sędziemu nie tylko gdy narusza przepisy postępowania, ale również gdy jego zachowanie pozbawione jest podstawowych zasad kultury.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot?

Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot? Komisje sejmowe we wtorek rozpatrzą informacje nt. przygotowania podstawy programowej i harmonogramu prac.

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia. Trzy projekty w Sejmie

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia dotycząca podstawy wyliczania oraz opłacania składki zdrowotnej. Trzy projekty w Sejmie

Prawo budowlane do zmiany. Nowe garaże i piwnice muszą być miejscami doraźnego schronienia

Konieczne są zmiany w prawie budowlanym. Ponieważ od 2026 roku piwnice i garaże w nowo budowanych obiektach użyteczności publicznej i blokach mieszkalnych będą musiały być tak zaprojektowane, by móc stworzyć w nich miejsca doraźnego schronienia.

Nowe przedmioty w szkole. Edukacja zdrowotna i edukacja obywatelska od roku szkolnego 2025/2026

Trwają prace nad projektem rozporządzeniem wprowadzającym do szkół nowe przedmioty: edukację zdrowotną i edukację obywatelską. Projekt trafił do konsultacji społecznych.

REKLAMA

QUIZ Szybka 10 z wiedzy ogólnej. Rozruszaj swój mózg
Jesienią nie zapominasz o aktywności fizycznej? Świetnie, ale pamiętaj też o gimnastyce umysłu. Szybka 10 pytań z wiedzy ogólnej to doskonałe ćwiczenie na rozruszanie mózgu.
B2B (samozatrudnienie) zamiast umowy o pracę. Wady i zalety. Komu się opłaca taka forma współpracy zarobkowej?

Przejście na model współpracy B2B (tzw. samozatrudnienie) to decyzja, która daje większą niezależność i możliwość rozwoju, ale wiąże się również z pewnymi wyzwaniami. Popularność tego rozwiązania wciąż rośnie szczególnie w branżach takich jak IT, consulting czy marketing. Dodatkowo - nie wszystkie firmy oferują dziś zatrudnienie na umowę o pracę. Często to właśnie nowe możliwości zawodowe i wyższe wynagrodzenie na B2B skłaniają do założenia własnej działalności gospodarczej. Jeśli stoisz przed takim wyborem zapoznaj się z korzyściami, jakie daje Ci współpraca w formie B2B, ale także jakie obowiązki Cię czekają jako przedsiębiorcę.

Cena prądu w 2025 roku. Gospodarstwa domowe nadal z gwarantowaną ceną maksymalną 500 zł netto za 1 MWh

Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce przedłużenia na 2025 rok obowiązywania mechanizmu ceny maksymalnej za energię elektryczną dla odbiorców energii w gospodarstwach domowych, ustalonej na niższym poziomie niż cena, która wynika z zatwierdzonych taryf dla energii elektrycznej przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. 18 listopada 2024 r. opublikowano założenia nowelizacji ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców (…).

Obowiązek szkolny. Do kiedy? Jakie kary? Ile dni nieusprawiedliwionych? Resort edukacji szykuje zmiany

Obowiązek szkolny. Do kiedy? Jakie kary? Ile dni nieusprawiedliwionych? Resort edukacji szykuje zmiany. Kto podlega obowiązkowi szkolnemu? Do kiedy trwa obowiązek szkolny? Ministerstwo Edukacji Narodowej pracuje nad projektem.

REKLAMA

Vouchery Biedronki - reklamy nie wyjaśniają precyzyjnie zasad. Prezes UOKiK stawia zarzuty. Grozi kara do 10% obrotu

Na początku 2024 roku, 31 stycznia i 14 lutego, w sklepach Biedronka odbyły się jednodniowe akcje promocyjne – „Specjalna Środa” i „Walentynkowa Środa”. Klienci byli zachęcani do kupienia określonych produktów, za które mieli otrzymać „Zwrot 100% na voucher”. Okazało się jednak, że przedsiębiorca w przekazach reklamowych nie informował jasno o zasadach akcji. Prezes UOKiK postawił spółce Jeronimo Martins Polska zarzut naruszenia zbiorowych interesów konsumentów za co grozi kara do 10 proc. obrotu.

Wysyp mandatów. W tych miejscach kierowcy muszą się mieć na baczności. Inaczej wezwanie

System odcinkowego pomiaru prędkości prowadzi do znacznego wzrostu liczby mandatów. Szczególnie dotyczy to nowo wprowadzonych kamer na autostradzie A1, tworzących jeden z najdłuższych takich odcinków w kraju. Kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność po przekroczeniu znaku D-51a, gdyż ryzyko otrzymania mandatu jest bardzo wysokie. 

REKLAMA