Kiedy mogę zostać zatrzymany?
REKLAMA
REKLAMA
Kiedy zachodzi uzasadnione przypuszczenie, że popełniłem przestępstwo. W procedurze karnej nie jest wskazane za popełnienie jakiego przestępstwa dana osoba może zostać zatrzymana. Teoretycznie więc można zostać zatrzymanym za każde przestępstwo wymienione w kodeksie karnym, jeżeli zachodzą podstawy do uznania, że zatrzymanie, a nie zwyczajne wezwanie na przesłuchanie służy dobru postępowania tj. zapobiegnie ustaleniu linii obrony z inną osobą podejrzewaną, usunięciu śladów przestępstwa, ukryciu się, ucieczce itp. W praktyce organów ścigania decyzję o zatrzymaniu danej osoby i jej doprowadzeniu na przesłuchanie podejmuje się przede wszystkim w przypadku podejrzenia popełnienia przestępstwa zagrożonego surową sankcją karną, do rzadkości należą raczej sytuacje kiedy zatrzymywane są osoby w przypadku popełnienia przez nie przestępstw np. niealimentacji, znęcania się, fałszywych zeznań.
REKLAMA
Zobacz: Oskarżony - podejrzany
REKLAMA
Należy jednak pamiętać, że za popełnienie nawet najbardziej błahego przestępstwa można zostać zatrzymanym, gdy nie można ustalić również osoby, która się go dopuściła. Poza zatrzymaniem, które dokonywane jest w toku prowadzonego postępowania, a więc po zebraniu materiału dowodowego dającego uzasadnione przypuszczenie, że przestępstwa dopuściła się konkretna osoba prawnie zatrzymanym można zostać również na tzw. „gorącym uczynku” tj. bezpośrednio po popełnieniu przestępstwa lub w wyniku podjętego bezpośrednio po popełnieniu przestępstwa pościgu.
W myśl art. 243§ 1 Kodeksu postępowania karnego, każdy ma prawo ująć osobę na gorącym uczynku popełnienia przestępstwa lub w pościgu podjętym bezpośrednio po popełnieniu przestępstwa, jeżeli zachodzi obawa ukrycia się tej osoby lub nie można ustalić jej tożsamości.
Po dokonaniu zatrzymania, zatrzymanego należy oddać w ręce Policji. W takiej sytuacji również niezbędne jest sporządzenie przez Policję protokołu zatrzymania oraz powiadomienie o facie zatrzymania prokuratora, który podejmie decyzje co do zwolnienia zatrzymanej osoby, bądź też jej doprowadzenia celem zastosowania środków zapobiegawczych.
Zobacz serwis: Prawo karne
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat