Czy można wnioskować o uchylenie aresztowania osoby najbliższej?
REKLAMA
REKLAMA
Należy podkreślić, że bliscy podejrzanego, który jest tymczasowo aresztowany nie mają prawa do składania wniosków o uchylenie bądź zmianę tymczasowego aresztowania na inny środek zapobiegawczy.
REKLAMA
Wnioski takie, prokurator bądź sąd, pozostawi bez rozpoznania jako złożone przez osobę nieuprawnioną. Bliscy podejrzanego pozostającego w areszcie mogą jednak przedstawiać obrońcy podejrzanego argumenty świadczące za zasadnością uchylenia tymczasowego aresztowania. Ten może je przytaczać we wnioskach składanych przez siebie.
Podstawami odstąpienia od dalszego stosowania tymczasowego aresztowania są określone w art. 259. § 1 kpk szczególne względy dotyczące sytuacji osobistej i rodzinnej podejrzanego, zwłaszcza gdy pozbawienie go wolności :
1) spowodowałoby dla jego życia lub zdrowia poważne niebezpieczeństwo,
2) pociągałoby wyjątkowo ciężkie skutki dla oskarżonego lub jego najbliższej rodziny.
Zobacz: Areszt tymczasowy
Sytuacja zdrowotna podejrzanego, jak również jego sytuacja rodzinna najlepiej jest znana bliskim.
REKLAMA
Jeśli opisane wyżej sytuacje mają miejsce to właśnie zadaniem bliskich jest poinformowanie o tym obrońcy, oraz dostarczenie mu odpowiednich zaświadczeń i dokumentacji lekarskiej. Dokumenty te winny być następnie załączone do wniosku o uchylenie bądź zmianę tymczasowego aresztowania.
W toku postępowania gdy zachodzą podstawy do zmiany tymczasowego aresztowania na inny środek zapobiegawczy często środkiem takim jest poręczenie majątkowe. Może ono polega na złożeniu pieniędzy lub papierów wartościowych, obciążeniu ruchomości zastawem bądź nieruchomości hipoteką.
Poręczenie stanowi gwarancję, że podejrzany pozostając na wolności nie będzie utrudniał dalszego postępowania. Może być złożone przez właściwie każdą osobę, która dysponuje określonym przez prokuratora bądź sąd przedmiotem poręczenia, zadeklaruje zamiar złożenia poręczenia, oraz podpisze protokół jego przyjęcia.
Często w toku postępowania podejrzany przebywający w areszcie nie dysponuje majątkiem, który odpowiadałby sumie poręczenia i wówczas to osoby bliskie podejmują działania celem zgromadzenia niezbędnych do tego celu środków.
Zobacz serwis: Więziennictwo
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA