Kontrola formalna aktu oskarżenia

Roland Szymczykiewicz
Adwokat
rozwiń więcej
Czym jest akt oskarżenia. / Fot. Fotolia
Każdy akt oskarżenia wnoszony przez oskarżyciela podlega wstępnej kontroli tzw. formalnej, która weryfikuje czy spełnia on wszystkie ustawowe formalne wymogi pod rygorem zwrotu aktu oskarżenia w celu uzupełnienia braków.

Zgodnie z powyższą uwagą, każdy akt oskarżenia podlega kontroli pod kątem spełniania ustawowych wymogów formalnych. Jest to przyczyną dla której najpierw oskarżyciel przesyła akt oskarżenia do sądu, a potem dopiero (po pozytywnie zakończonej kontroli) sąd rozsyła jego odpis do stron.

Co sprawdza Sąd?

Wskazane wymogi formalne aktu oskarżenia dotyczą sprawdzenia:

a) czy spełnione są “klasyczne” wymogi pisma procesowego (art. 119 Kodeksu postępowania karnego) tj. tego czy oznaczony jest nadawca, adresat, czy pismo jest podpisane, czy zawiera wszystkie załączniki w nim wskazane etc.

b) czy spełnione są wymogi z art. 332 KPK, który wskazuje że każdy akt oskarżenia powinien zawierać:imię i nazwisko oskarżonego, inne dane o jego osobie oraz dane o zastosowaniu środka zapobiegawczego,dokładne określenie zarzucanego oskarżonemu czynu ze wskazaniem czasu, miejsca, sposobu i okoliczności jego popełnienia oraz skutków, a zwłaszcza wysokości powstałej szkody,wskazanie, że czyn został popełniony w warunkach wymienionych w art. 64 Kodeksu karnego albo art. 37 § 1 pkt 4 Kodeksu karnego skarbowego,  wskazanie przepisów ustawy karnej, pod które zarzucany czyn podpada,  wskazanie sądu właściwego do rozpoznania sprawy i trybu postępowania, uzasadnienie oskarżenia.

c) czy akt oskarżenia spełnia wymogi określone w art. 333 KPK tj. czy zawiera listę osób, których wezwania oskarżyciekl żąda (wraz z ich adresami) oraz czy zawiera wykaz innych dowodów, których przeprowadzenia na rozprawie głównej domaga się oskarżyciel, oraz oskarżyciel załączył do wiadomości sądu listę ujawnionych osób pokrzywdzonych (z podaniem ich adresów)

d) czy akt oskarżenia zawiera prawidłowo sformułowany wniosek o skazanie bez rozprawy na podstawie art. 335 KPK (naturalnie, jest to sprawdzane tylko gdy ów wniosek zostanie złożony).

Zadaj pytanie: Forum

Skutki kontroli

Skutkiem przeprowadzonej kontroli jest albo nadanie sprawie dalszego biegu – rozesłanie odpisu aktu oskarżenia oraz wyznacznie składu sędziowskiego, terminu etc. albo zwrot sprawy oskarżycielowi w celu uzupełnienia przez niego braków. Decyzja o zwrocie sprawy następuje w formie zarządzenia.

Co może zrobić oskarżyciel w razie zwrotu aktu oskarżenia?

Oskarżyciel w razie otrzymania zarządzenia o zwrocie aktu oskarżenia ma zasadniczo 2 możliwości:

a) wnieść poprawiony lub uzupełniony akt oskarżenia w terminie 7 dni

b) złożyć zażalenie na wskazane zarządzenie w terminie zawitym 7 dni

Zobacz serwis: Sprawy karne

Jak wygląda rozpoznania zażalenia oskarżyciela na zwrot aktu oskarżenia?

Odnośnie do wniesienia zażalenia, to zostanie ono rozpoznane na posiedzeniu przez Sąd prowadzący sprawę (w innym składzie osobowym).

Sąd rozpozna to zażalenie w składzie jednoosobowym (gdy jest to Sąd Rejonowy) lub trzyosobowym (gdy jest to Sąd Okręgowy).

Skutkiem rozpoznania zażalenia może być albo uwzględnienie zażalenia (równoznaczne z nakazem aby Sąd uznał akt oskarżenia za wniesiony prawidłowo i tym samym dalej procedował) albo jego nieuwzględnienie (co jest równoznaczne z przyznaniem racji Sądowi i nakazem uzupełnienia braków).

Zobacz serwis: Kodeks karny

Co się stanie, gdy oskarżyciel zaniecha poprawienia lub uzupełnienia aktu oskarżenia?

Przedstawiony problem ma charakter głównie teoretyczny i z tego punktu widzenia w opisanym przypadku może nastąpić umorzenie sprawy przez Sąd z powodu braku skargi uprawnionego oskarżyciela.

Ewentualna radość oskarżonego z powyższej decyzji jest jedynie iluzoryczna, albowiem oskarżyciel zawsze może wnieść nowy akt oskarżenia w tej sprawie i będzie on rozpoznawany.

Prawo
Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus
17 lip 2024

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

pokaż więcej
Proszę czekać...