REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pozbawienie życia dziecka przez matkę

ŻAKIEWICZ ADWOKACI Żakiewicz Górczak Gawińska Sp. k.
Ekspert prawa karnego, karno-skarbowego oraz procedury karnej
Pozbawienie życia dziecka przez matkę. /fot. Fotolia
Pozbawienie życia dziecka przez matkę. /fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Nadrzędnym dobrem chronionym przez polskiego ustawodawcę jest życie człowieka. Pomimo to w sposób szczególny traktuje się matkę, która zabija dziecko w okresie porodu pod wpływem jego przebiegu. Wszystkie inne osoby np. ojciec, babka czy też dziadek nowo narodzonego dziecka w razie pozbawienia go życia ponoszą normalną, pełną odpowiedzialność za zbrodnię zabójstwa za którą przewidziana jest kara nawet dożywotniego pozbawienia wolności.

Matka pozbawiająca życie dziecka w okresie porodu i pod wpływem jego przebiegu może liczyć na zdecydowanie łagodniejszą odpowiedzialność karną. Czyn stypizowany w art. 149 kodeksu karnego zagrożony jest bowiem karą do 5 lat pozbawienia wolności.  

REKLAMA

REKLAMA

Powstaje zatem pytanie dlaczego ustawodawca zdecydował się w sposób szczególny potraktować matkę, która pozbawia życia swojego potomka? Złagodzenie odpowiedzialności matki wynika ze  szczególnego stanu psychicznego w którym znajduje się kobieta, która dopiero urodziła dziecko, który to stan odbiega od stanu jej normalnej psychiki z powodu tego niecodziennego wydarzenia jakim jest poród i wiążąca się z nim destabilizacja hormonalna.

Aby matka mogła ponieść łagodniejszą odpowiedzialność karną muszą zostać spełnione łącznie dwie przesłanki, a mianowicie pozbawienie noworodka życia musi nastąpić "w okresie porodu" i "pod wpływem jego przebiegu". Jeżeli którakolwiek z przedstawionych powyżej przesłanek nie zostanie spełniona, matka poniesie pełną odpowiedzialność za zabójstwo zwykłe lub kwalifikowane. 

Zobacz serwis: Sprawy karne

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Momentem początkowym, który określa czasowe ramy „okresu porodu” jest rozpoczęcie akcji porodowej czyli wystąpienia pierwszych skurczy. Znamię to nie pokrywa się jednak w pełni z czasem porodu w znaczeniu medycznym. Okres ten obejmuje bowiem poza samą akcją porodową również kilkanaście godzin po jej zakończeniu. W tym okresie zdrowa psychicznie kobieta powinna  odzyskać równowagę psychiczną po porodzie. Jeżeli do zabójstwa dojdzie np. cztery dni po porodzie, to wówczas matka będzie już ponosiła normalną odpowiedzialność za przestępstwo, którego się dopuściła. Przyczyna zabójstwa nowo narodzonego dziecka musi tkwić w samym przebiegu porodu. Niedopuszczalne jest powoływanie się na łagodniejszą odpowiedzialność ze względu na inne okoliczności jak np. ciężką sytuację materialną, młody wiek czy też porzucenie przez ojca dziecka. Bezpośrednią przyczyną zabójstwa musi być przebieg porodu. Jeżeli do zabójstwa doszło nawet w okresie porodu ale jego zamiar matka powzięła już przed porodem to wówczas będzie ponosiła pełną odpowiedzialność za zabójstwo.

Regulacja przedmiotowej kwestii budzi dużo negatywnych emocji w odbiorze społecznym. Orzecznictwo oraz doktryna również nie pozostają jednolite w tej kwestii. Trudno jest bowiem jednoznacznie ocenić czy czyn jakiego dopuściła się matka względem dość szczególnej ofiary- nowo narodzonego dziecka, ze względu na okoliczności w jakich został popełniony, powinien być łagodniej traktowany. Ocena stanu psychicznego kobiety po porodzie nie jest łatwa. Zgodnie z wolą ustawodawcy, na szczególne potraktowanie mają zasługiwać wyłącznie kobiety których psychika nie poradziła sobie w tak atypowej sytuacji jaką jest poród. Tak radykalne złagodzenie odpowiedzialności może stanowić jednak pewnego rodzaju „zachętę” dla kobiet których np ciężka sytuacja finansowa, skłania do drastycznych rozwiązań. Czy zatem życie całkowicie bezbronnej i zależnej od innych osób ofiary nie powinno być bezwarunkowo chronione? Czy nie wystarczające byłoby uznanie, iż matka zabijająca swoje dziecko dopuszcza się normalnego zabójstwa przy równoczesnym uwzględnieniu okoliczności, które wpływałyby na złagodzenie jej kary?

Zobacz serwis: Wykroczenia

W tej sytuacji pojawia się dylemat moralny, czy aby wyodrębnienie czynu zabronionego przewidującego łagodniejszą odpowiedzialność karną matki zabijającej swoje dziecko nie stanowiło pewnego rodzaj ułatwienia w podjęciu przez nią decyzji o pozbawieniu dziecka najcenniejszego dobra jakim jest jego życie. Pozostawiając tę kwestię otwartą, z pewnością należy stwierdzić, iż przewidując zdecydowanie łagodniejszą odpowiedzialność karną matek zabijających w okresie porodu i pod jego wpływem, ustawodawca ograniczył sądom możliwość dokonywania oceny karygodności tych wyjątkowych przestępstw, popełnianych w skrajnie anormalnej sytuacji motywacyjnej w jakiej znalazły się ich sprawczynie.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Emerytury i renty 2025: kwoty wolne od egzekucji i potrąceń - zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Orzekanie o niepełnosprawności: będzie nowy system. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

Ulgi na komunikację dla krwiodawcy. Rząd odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

100 tys. emerytów oraz renciści rodzinni nie otrzymają wyrównania za lata wypłaty zaniżonych świadczeń – MRPiPS rozwiewa wszelkie wątpliwości

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

REKLAMA

Nowelizacja: Domy mają być gęściej. Szkoła nie dalej niż 1,5 km w mieście (na wsi 3 km). Las 20 ha nie dalej niż 3 km od domu

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

REKLAMA