Okres wymagany przez ustawę do zatarcia skazania jest różny, i zależy od tego, jaka kara została orzeczona. I tak kodeks karny przewiduje następujące okresy zatarcia skazania:
1. w przypadku kary pozbawienia wolności – 10 lat od od jej wykonania, darowania bądź przedawnienia jej wykonania;
2. w przypadku kary dożywotniego pozbawienia wolności - 10 lat od uznania kary za wykonaną, darowaną bądź przedawnienia jej wykonania;
3. w przypadku kary grzywny – 5 lat od jej wykonania, darowania, bądź przedawnienia jej wykonania;
4. w przypadku kary ograniczenia wolności – 5 lat od jej wykonania, darowania, bądź przedawnienia jej wykonania;
5. w przypadku kary pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania – 6 miesięcy od zakończenia okresu próby.
Zobacz serwis: Sprawy karne
Po upływie wymaganego ustawą okresu, zgodnie z treścią art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 24 maja 2000 r. o Krajowym Rejestrze Karnym, informacje o skazaniu usuwa się z urzędu, a osoba w stosunku do której skazanie uległo zatarciu, winna być traktowana jako osoba niekarana.
Często zdarza się jednak, że z przyczyn technicznych informacja o skazaniu nie została usunięta, a dana osoba nadal widnienie w Rejestrze Karnym, jako osoba skazana. W takim wypadku, należy jak najszybciej zwrócić się do Ministerstwa Sprawiedliwości z wnioskiem o usunięcie z Rejestru informacji o skazaniu. We wniosku należy wskazać, wyrokiem którego Sądu została orzeczona kara, kiedy wyrok się uprawomocnił, sygnaturę sprawy, karę jako została orzeczona a także termin, w którym skazanie uległo zatarciu. Jeżeli oprócz kary został również orzeczony środek karny, warto zaznaczyć, iż środek ten został wykonany. W miarę możliwości, warto również dołączyć potwierdzenia zapłaty określonej kwoty tytułem orzeczonej kary grzywny czy innego środka karnego w postaci np. świadczenia pieniężnego, nawiązki czy obowiązku naprawienia szkody. Należy podkreślić, że nawet pomimo upływu okresu wymaganego do zatarcia skazania, skazanie to nie ulegnie zatarciu, jeżeli nie zostaną wykonane wszystkie nałożone na skazanego obowiązki.
Zobacz: Krajowy Rejestr Karny dostępny online
Wniosek należy kierować na adres: Ministerstwo Sprawiedliwości, Biuro Informacyjne Krajowego Rejestru Karnego, ul. Czerniakowska 100, 00-454 Warszawa.
Jeżeli toczy się przeciwko Tobie postępowanie karne, po otrzymaniu odpowiedzi w Ministerstwa Sprawiedliwości, warto złożyć wniosek do prokuratury bądź sądu (w zależności od tego, na jakim etapie znajduje się postępowanie) o dołączenie do akt sprawy aktualnej karty karnej. Jeżeli Ministerstwo uzna, iż Twoje skazanie uległo zatarciu, na karcie tej znajdzie się adnotacja NIE FIGURUJE!
Pamiętaj, że w przypadku zatarcia skazania, nawet pomimo braku usunięcia przedmiotowej informacji z Rejestru Karnego, skazanie uznawane jest za niebyłe, a Ty powinieneś być traktowany jako osoba niekarana.