Czym jest oszustwo ubezpieczeniowe?
REKLAMA
REKLAMA
Sprawca przestępstwa nie musi być beneficjentem ubezpieczenia. Może być to każda osoba działająca w celu uzyskania odszkodowania dla innej osoby.
REKLAMA
Kiedy przestępstwo zostaje popełnione?
Przestępstwo zostaje popełnione w momencie spowodowania zdarzenia, od wystąpienia którego umowa ubezpieczeniowa uzależnia wypłatę odszkodowania. Bez znaczenia dla przypisania odpowiedzialności pozostaje fakt, czy odszkodowanie z tego tytułu zostało wypłacone.
Karane jest zarówno celowe zaproszenie ognia w celu wywołania pożaru i późniejszego pozyskania pieniędzy z polisy, jak i celowe uszkodzenie samochodu i zgłoszenie do towarzystwa ubezpieczeniowego, że brał on udział w wypadku, w którym uległ zniszczeniu.
Z zakresu omawianego przestępstwa wyłączone jest spowodowanie zdarzeń, które stanowią przesłankę do wypłaty odszkodowania ale na innej niż umowa ubezpieczeniowa podstawie prawnej.
Oszustwa ubezpieczeniowe dotyczą każdego rodzaju ubezpieczenia a zatem mogą to być zarówno wyłudzane odszkodowania z tytułu obowiązkowego ubezpieczenia autocasco jak i ubezpieczenia budynków, budowli, lokali mieszkalnych.
Zobacz serwis: Sprawy karne
Wyłączenie odpowiedzialności karnej:
Jeżeli sprawca zapobiegnie wypłacie nienależnego - wyłudzonego odszkodowania możliwe jest wyłączenie odpowiedzialności karnej. Taka sytuacja może mieć miejsce jedynie w przypadku dobrowolnego, dokonanego bez żadnego przymusu zapobiegnięcia wypłacie odszkodowania jeszcze przed wszczęciem postępowanie karnego.
Towarzystwa ubezpieczeniowe posiadają swój własny odrębny dział zajmujący się wyłapywaniem nieuczciwych klientów, zatrudniają detektywów, analityków, współpracują z Policją.
Zagrożenie karne za oszustwo ubezpieczeniowe wynosi od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.
Zobacz serwis: Policja
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat