Narażenie pracownika na niebezpieczeństwo w prawie karnym

Sylwia Uścimiak
Prawnik, specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu prawa i postępowania karnego
rozwiń więcej
Narażenie pracownika na niebezpieczeństwo jest jednym z przestępstw przeciwko prawom osób wykonujących pracę zarobkową./Fot. Shutterstock / shutterstock
Prawo do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy jest kojarzone z przepisami Kodeksu pracy. Celem zabezpieczenia interesów pracowników, ustawodawca uregulował jednak narażenie pracownika na niebezpieczeństwo w przepisach ustawy karnej jako jedno z przestępstw przeciwko prawom osób wykonujących pracę zarobkową. Na czym polega omawiane przestępstwo, kto może być sprawcą i jaką karę przewidział ustawodawca?

Podstawa prawna

Niniejsza problematyka została uregulowana w art. 220 Kodeksu karnego (dalej: k.k.) i zgodnie z treścią art. 220 §1 k.k. odpowiedzialności karnego podlega osoba, która będąc odpowiedzialną za bezpieczeństwo i higienę pracy, nie dopełnia wynikającego stąd obowiązku i przez to naraża pracownika na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Za takie zachowanie ustawodawca przewidział karę pozbawienia wolności do 3 lat. W sytuacji, gdy sprawca działa nieumyślnie, to wówczas jest wymierzana kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 1 roku (art. 220 § 2 k.k.).

Polecamy: Restrukturyzacja firmy poprzez elastyczne formy zatrudnienia. Poradnik Gazety Prawnej 6/2020

Celem uzupełnienia należy przytoczyć fragment postanowienia SN o sygn. IV KK 104/17 z dnia 8 grudnia 2017 roku, w których zwrócono uwagę na znamiona czynu zabronionego. Otóż uznano, iż skutkiem przestępstwa "jest narażenie człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub skutków dla zdrowia pracownika, mających postać obrażeń ciała określonych w art. 156 k.k. (tj. ciężki uszczerbek na zdrowiu). Zatem skutek ten wyraża się w samym już zaistnieniu stanu bezpośredniego, realnego narażenia na niebezpieczeństwo tych dóbr, choćby odłożonego w czasie. Chodzi bowiem o sytuację niebezpieczną, a nie o czasową bliskość skutku mającego nastąpić w wyniku rozwoju tej sytuacji, jak również o zachowania, które stwarzają rzeczywiste zagrożenie dla życia lub zdrowia, a więc wywołują wysokie prawdopodobieństwo nastąpienia tego skutku w stwierdzonych okolicznościach faktycznych." Dodatkowo określając skutki popełnienia przestępstwa, "należy także brać pod uwagę możliwe przyczynienie się pracownika do powstania zagrożenia, zwłaszcza jeżeli owo przyczynienie się również nosiło cechy naruszenia obowiązków wynikających z zasad bhp".

Sprawca, który dobrowolnie uchylił grożące niebezpieczeństwo nie podlega karze (art. 220 §3 k.k.).

Strona przedmiotowa i podmiotowa

Przedmiotem ochrony jest życie i zdrowie pracowników oraz prawo do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy.

Przestępstwo polegające na narażeniu pracownika na niebezpieczeństwo może popełnić tylko osoba odpowiedzialna za bezpieczeństwo i higienę pracy. Innymi słowy jest to przestępstwo indywidualne, czyli takie, które może być popełnione przez podmiot posiadający konkretne cechy. W tym przypadku będzie to pracodawca co wynika z treści art. 207 § 2 Kodeksu pracy (dalej: k.p.), albowiem zgodnie z wskazanym przepisem, to właśnie pracodawca jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo i higienę pracy. Nadto sprawcą może być osoba, która kieruje pracownikami, co z kolei wynika z treści art. 212 pkt. 1-5 k.p. i w tym przypadku sprawcą będzie np. kierownik, brygadzista, naczelnik itp. (w zależności od nazewnictwa w zakładzie pracy), przy czym każda z tych osób "odpowiada za własne zachowania, niezależnie od odpowiedzialności innych osób, gdyż "prawu karnemu obca jest konstrukcja ponoszenia odpowiedzialności za kogoś", co wynika z treści wyroku SN o sygn. IV KK 216/12 z dnia 19 lutego 2013 roku.

Z uwagi na treść art. 220 § 1 k.k. pokrzywdzonym może być tylko pracownik czyli osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę (art. 2 k.p.).

Sprawcą analizowanego przestępstwa nie będzie pracownik, który nie pełni żadnej funkcji w miejscu pracy, albowiem nie odpowiada on bezpośrednio za bezpieczeństwo i higienę pracy w zakładzie. Obowiązkiem pracownika jest przestrzeganie przepisów bhp i tylko w tym zakresie pracownik może być pociągnięty do odpowiedzialności, ale na podstawie innych przepisów.

Polecamy serwis: Pracownik

Prawo
Zakaz trzymania psów na uwięzi od 2025 roku. Tylko 2 wyjątki. Dodatkowo: minimalne powierzchnie kojców [projekt ustawy]
17 lip 2024

Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt autorstwa posłów Koalicji Obywatelskiej, wprowadzający zakaz trzymania psów na uwięzi. Ten zakaz będzie miał dwa wyjątki: będzie można tymczasowo trzymać psa na smyczy podczas spaceru i w transporcie. Zmiana przepisów mają wejść w życie sześć miesięcy po dniu publikacji w Dzienniku Ustaw.

Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

pokaż więcej
Proszę czekać...