Kara za niepłacenie składek ZUS
REKLAMA
REKLAMA
Z tego powodu art. 218 § 1 Kodeksu karnego traci moc z dniem 31 maja 2012 r. Tak wynika z Wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 18 listopada 2010 r., sygn. akt P 29/09 Trybunał orzekł w nim, iż art. 218 § 1 Kodeksu karnego oraz art. 24 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych przez to, że dopuszczają wobec tej samej osoby fizycznej, za ten sam czyn, odpowiedzialność za przestępstwo i dodatkową opłatę, o której mowa w art. 24 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, są niezgodne z Konstytucją.
REKLAMA
Art. 218 § 1 Kodeksu karnego przewidywał, sankcję karną za złośliwe lub uporczywe naruszanie praw pracownika wynikających ze stosunku społecznego. Chodzi tu m. in. o takie prawa jak prawo do objęcia ubezpieczeniem społecznym czy prawo do opłacenia przez pracodawcę należnych składek za pracownika.
Zobacz również: Zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych
REKLAMA
Art. 24 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych stanowił zaś, iż w razie nieopłacenia składek lub opłacenia ich w zaniżonej wysokości, ZUS może wymierzyć płatnikowi składek dodatkową opłatę do wysokości 100 % nieopłaconych składek.
W rzeczywistości oskarżony mógł być ukarany podwójnie – z jednej strony karą orzekana przez sąd (sankcją jest tu grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2), z drugiej zaś dodatkowa opłatą (wymierzana przez ZUS.
Obecnie trwają prace nad nowelizacją ustawy, dostosowującą ją do wyroku trybunału.
Zobacz również serwis: Sprawy karne
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA