Karalność eutanazji dokonanej na życzenie chorego
REKLAMA
REKLAMA
Eutanazja. Wskazane wyżej zachowanie zostało przez ustawodawcę wyodrębnione jako oddzielne przestępstwo i ujęte w art. 150 Kodeksu karnego. Zgodnie z tym, co było już wskazywane zabicie człowieka na jego żądanie i pod wpływem współczucia dla niego jest karalne i grozi za nie kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności (a zatem jest to występek).
REKLAMA
Wskazanego przestępstwa może dopuścić się każda osoba – ktoś z rodziny, ktoś obcy, lekarz etc (jest to więc tzw. przestępstwo powszechne). Naturalnie można je popełnić tylko z zamiarem bezpośrednim, przy czym może to być zarówno działanie (np. zrobienie zastrzyku) jak i zaniechanie (np. niepodanie leku na czas).
Zobacz: Formy popełnienia przestępstwa
REKLAMA
Jednocześnie należy zauważyć pewnie niezdecydowanie ustawodawcy w zakresie tego jak daleko może on ingerować w zachowania ludzkie i je oceniać, albowiem przepis ten (w § 2) zawiera sformułowanie łagodzące znacznie odpowiedzialność karną potencjalnego sprawcy. Chodzi o to, że ustawodawca przyjął, iż w wyjątkowych wypadkach sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary, a nawet odstąpić od jej wymierzenia. Podkreślić w tym miejscu trzeba, iż nawet odstąpienie od wymierzenia kary jest de facto skazaniem sprawcy i jest ono ujawniane w rejestrze skazanych (po prostu brak jest wymierzenia wobec sprawcy kary, ale wyrok uznający winę jest wydawany).
Wskazane wyżej pojęcie „nadzwyczajnego wypadku” jest nieostre, co oznacza, iż każdorazowo to sąd ocenia daną sytuację i jeśli dostrzeże w niej ową „wyjątkowość” to może podjąć wskazane kroki.
Zobacz serwis: Sprawy karne
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA