Karalność przestępstwa aborcji
REKLAMA
REKLAMA
Karalność aborcji
Karalność aborcji wprowadza przepis art. 152 Kodeksu karnego, który przewiduje odpowiedzialność karną zarówno osoby, która za zgodą kobiety usuwa ciążę wbrew przepisom ustawy, jak i tej osoby, które kto udziela kobiecie ciężarnej pomocy w przerwaniu ciąży z naruszeniem przepisów ustawy lub ją do tego nakłania. Grozi za to kara pozbawienia wolności do lat 3 (a zatem jest to występek).
REKLAMA
Dodatkowo ustawodawca określił surowszą odpowiedzialność sprawcy jednego z opisanych wyżej czynów, gdy dziecko poczęte osiągnęło zdolność do samodzielnego życia poza organizmem kobiety ciężarnej. Takie przestępstwo zagrożone jest karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.
Z kolei w przypadku śmierci matki sprawcy grozi kara od roku do 10 lat (od 2 do 13 lat, jeżeli dziecko poczęte osiągnęło zdolność do samodzielnego życia poza organizmem kobiety ciężarnej).
Zobacz: Wyłączenie odpowiedzialności karnej
Kiedy ustawa zezwala na usunięcie ciąży?
Ustawą, o której mowa w przedmiotowym przepisie art. 152 KK jest ustawa z dnia 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży (Dz. U. Nr 17, poz. 78 z późn. zm.). W myśl art. 4a wskazanej ustawy legalne przerwanie ciąży jest dopuszczalne tylko w następujących przypadkach:
- ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej
- badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu (do chwili osiągnięcia przez płód zdolności do samodzielnego życia poza organizmem kobiety ciężarnej)
- zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego (jeżeli od początku ciąży nie upłynęło więcej niż 12 tygodni), co stwierdza prokurator
W związku z powyższym każde przerwanie ciąży w innych niż wyżej wskazane przypadki jest naruszeniem przepisów ustawy, o której mówi art. 152 KK i jest karalne.
Przerwanie ciąży wbrew woli kobiety oraz zmuszenie jej do usunięcia ciąży
REKLAMA
Ustawodawca wyróżnił również sytuacje, w której ciąża może zostać usunięta wbrew woli matki np. wskutek zastosowanej wobec niej przemocy, podstępu oraz taką sytuację, w której wskutek opisanych działań matka zostaje zmuszona do przerwania ciąży.
Za wskazane zachowanie ustawodawca przewidział karę pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat, przy czym kto dopuszcza się przedmiotowego czynu w sytuacji, gdy dziecko poczęte osiągnęło zdolność do samodzielnego życia poza organizmem kobiety ciężarnej, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.
W przypadku śmierci matki sprawcy grozi kara od 2 do 12 lat pozbawienia wolności.
Zobacz serwis: Kodeks karny
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat