Karalność przestępstwa bigamii
REKLAMA
REKLAMA
Jakie dobra chroni ustawodawca?
Ustanawiając wskazane przestępstwo ustawodawca postanowił chronić dobro prawne, jakim jest rodzina, związek małżeński i jego monogamiczny charakter a także autorytet aktu prawnego zawarcia małżeństwa.
REKLAMA
Kiedy ktoś podlega odpowiedzialności za to przestępstwo?
Należy wskazać, iż karze za przestępstwo bigamii podlega tylko osoba, która zawrze ponownie nowy związek małżeński (formalnie i prawnie wciąż pozostając w „starym” związku małżeńskim), natomiast odpowiedzialności karnej nie podlega jego/jej małżonek (chyba, że sam jest bigamista/bigamistką). Oznacza to, iż bigamia jest przestępstwem skutkowym (skutkiem, który musi zaistnieć, aby było przestępstwo jest właśnie skutecznie prawne zawarcie nowego małżeństwa).
Zobacz: Odpowiedzialność karna
Kto nie podlega odpowiedzialności karnej?
REKLAMA
Odpowiedzialności karnej nie podlega również osoba, która dopiero stara się o zawarcie nowego małżeństwa np. złożyła papiery do urzędu stanu cywilnego, czy też, która się oświadcza, daje na zapowiedzi kościelne, ogłasza plan przyszłego ślubu etc.
Odpowiedzialności karnej nie podlega także osoba, która zawierając drugi związek małżeński nie wiedziała o tym, iż „ten pierwszy” był już rozwiązany lub był od początku nieważny (bo jest to wówczas klasyczny błąd w rozumieniu prawa karnego). Rozumując a contrario odpowiedzialności karnej podlega osoba, która dopiero jest w trakcie procesu rozwodowego lub w trakcie procesu o unieważnienie małżeństwa (albowiem ma ona świadomość braku prawomocnego rozwiązania lub unieważnienia takiego małżeństwa).
Zobacz serwis: Kodeks karny
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat