Przestępstwo nielegalnego organizowania adopcji
REKLAMA
REKLAMA
Wskazane przestępstwo jest nowym przestępstwem w kodeksie karnym, albowiem zostało ono dodane na mocy ustawy z dnia 20 maja 2010 r. o zmianie ustawy - Kodeks karny, ustawy o Policji, ustawy - Przepisy wprowadzające Kodeks karny oraz ustawy - Kodeks postępowania karnego przez art. 1 pkt 11 ustawy z dnia 20 maja 2010 r. ( Dz.U.10.98.626) i obowiązuje od 8 września 2010 r.
REKLAMA
Przedmiotem ochrony wskazanego przepisu są (jak należy się domyślać) dobro dziecka oraz ochrona legalnych procedur adopcyjnych.
Analizując treść przepisu art. 211a KK należy uznać, iż istnieją dwie zasadnicze przesłanki popełnienia tego przestępstwa:
- organizowanie adopcji wbrew przepisom ustawy
- organizowanie adopcji spowodowane chęcią osiągnięcia korzyści majątkowe
Pod pojęciem ustawy regulującej przebieg adopcji należy rozumieć Kodeks rodzinny i opiekuńczy, który w treści przepisów art. 114-127 określa jak powinna przebiegać taka procedura.
Zobacz: Przestępstwa za granicą
REKLAMA
Karalne jest zatem organizowanie adopcji w innych warunkach niż tam określone i to tylko w sytuacji, gdy działanie to jest spowodowane chęcią osiągnięcia korzyści majątkowej (a zatem nie jest przestępstwem „zorganizowanie” adopcji przez litość).
Odnosząc się do treści pojęcia „organizowanie” należy przyjąć ogólną i szeroką definicję, iż zmieści się jej ramach szereg działań mających na celu doprowadzenie do czynności nielegalnej adopcji. Prawdopodobnie dopiero orzecznictwo Sądu Najwyższego sprecyzuje co mieści się w pojęciu organizowania takiej adopcji.
Wskazane przestępstwo może zachodzić w zbiegu z innymi przestępstwami np. uprowadzeniem dziecka, fałszerstwem dokumentów etc. Wówczas sprawca odpowiada za wszystkie te przestępstwa w jednym wyroku.
Zobacz serwis: Sprawy karne
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat