Warunkowe zawieszenie wykonania kary łącznej
REKLAMA
REKLAMA
W odniesieniu do tytułowego problemu należy wskazać, iż istnieje możliwość zawieszenia wykonania kary łącznej, jeżeli chociaż jedna z kar podlegających łączeniu wymierzona była z warunkowym zawieszeniem jej wykonania.
REKLAMA
Należy podkreślić, iż przed dniem 8 czerwca 2010 r. (przed wejściem w życie nowelizacji z dnia 5 listopada 2009 r.) przyjmowało się powszechnie, iż jeżeli sprawca spełniał wymogi określone w art. 69 KK (dotyczący postawy sprawcy oraz wysokości wymierzonej mu kary) to wówczas sąd musiał orzec całość kary łącznej w zawieszeniu. Obecnie na mocy przepisu art. 89 § 1a Kodeks karny sąd w tej sytuacji może wymierzyć karę pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia (co oznacza zaostrzenie polityki karnej).
Zobacz: Wyłączenie odpowiedzialności karnej
Wskazany przepis art. 69 (warunkujący zawieszenie wykonania kary) zakłada, co następuje:
1) sąd musi wydać pozytywną prognozę kryminologiczną w stosunku do sprawcy w oparciu o postawę sprawcy, jego właściwości osobiste, dotychczasowy tryb życia oraz zachowanie po popełnieniu przestępstwa
2) sąd może wymierzyć karę w zawieszeniu maksymalnie w wysokości 2 lat pozbawienia wolności w zawieszeniu na 5 lat pozbawienia wolności.
3) zawieszenie wykonania kary nie stosuje się do sprawcy określonego w art. 64 § 2 KK (czyli multirecydywisty), chyba, że zachodzi wyjątkowy przypadek uzasadniony szczególnymi okolicznościami
4) zawieszenia wykonania kary nie stosuje się do kar ograniczenia wolności oraz grzywny wymierzonych sprawcom występku o charakterze chuligańskim
Wskazany warunek nr 2 (dotyczący wysokości kary podlegającej zawieszeniu) oznacza w praktyce, iż kara łączna nie może przekroczyć w sumie 2 lat pozbawienia wolności, aby w ogóle istniała szansa warunkowego jej zawieszenia. Rozumując a contrario (czyli na zasadzie przeciwieństwa) – wyższa kara łącza nigdy nie będzie mogła być zawieszona w wykonaniu.
Reasumując, uzyskanie wyroku łącznego z warunkowym zawieszeniem jego wykonania jest możliwe, ale jest też trudne (bo trzeba spełnić wszystkie przesłanki określone w art. 69 KK).
Należy wskazać, iż w razie warunkowego zawieszenia wyroku łącznego sąd na nowo określa okres próby (czyli czasu trwania tzw. „zawiasów”) oraz ewentualnie z nią związane środki karne. Na podstawie przepisu art. 71 KK sąd może wówczas również orzec w stosunku do sprawcy grzywnę w wysokości do w wysokości 270 stawek oraz 135 stawek grzywny (odpowiednio przy zawieszeniu wykonania kary pozbawienia wolności oraz kary ograniczenia wolności).
Zobacz serwis: Kodeks karny
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat