Zaostrzenie sankcji karnych za publiczne pochwalanie i nawoływanie do określonych zbrodni
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z treścią nowo przyjętego przepisu art. 126a Kodeksu karnego karalne i zagrożone karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat jest publiczne pochwalanie jak i publiczne nawoływanie do popełnienia następujących przestępstw:
REKLAMA
- określonego w art. 118 KK (zbrodni ludobójstwa)
- określonego w art. 118a KK (zbrodnia zamachu na grupę ludności)
- określonego w art. 119 § 1 KK (występek stosowanie przemocy lub gróźb z powodu czyjejś wiary, przynależności rasowej, etnicznej etc.)
- określonego w art. 120 KK (stosowanie środka masowej zagłady)
- określonego w art. 121 KK (wytwarzanie, przetwarzanie etc. środka masowej zagłady wbrew przepisom prawa międzynarodowego lub przepisom ustawy)
- określonego w art. 122 KK (atak na obiekt/miejscowość nieobronioną, sanitarną lub zneutralizowaną w czasie działań wojennych oraz stosowanie innego rodzaju sposobów i środków walki zakazanych przez prawo międzynarodowe)
- określonego w art. 123 KK (zabójstwo i agresja wobec jeńców wojennych)
- określonego w art. 124 KK (zbrodnie wojenne wobec jeńców – wcielanie ich siłą do armii, przesiedlanie, stosowanie kar cielesnych etc.)
- określonego w art. 125 KK (zamach na dobra kultury w miejscu działań zbrojnych)
Należy wskazać, iż pod pojęciem zachowania „publicznego” mieści się zachowanie danej osoby w takim miejscu, które jest ogólnie dostępne dla osób trzecich – np. na ulicy, na przystanku, na scenie muzycznej.
Zobacz: Kary i środki karne
Analiza powyższego przepisu prowadzi do wniosku, iż ustawodawca zaostrzył istniejącą już odpowiedzialność karną za nawoływanie do popełnienia określonej grupy przestępstw (w tym zbrodni).
REKLAMA
Chodzi o to, że przepis art. 255 Kodeksu karnego § 2 określa, iż kto publicznie nawołuje do popełnienia zbrodni podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.Należy wyjaśnić, iż zbrodnią jest taki czyn, za który przewidziana jest kara najmniej 3 lat pozbawienia wolności.
W związku z powyższym istnieją dwa przepisy które penalizują nawoływanie do zbrodni – art. 126a KK oraz art. 255 § 2 KK. Pierwszy z przepisów jest tzw. przepisem szczególnym co oznacza, iż stosuje się go w pierwszej kolejności. Oznacza to, iż za nawoływanie do popełnienia zbrodni określonych w art. 126a KK grożą surowsze sankcje niż za nawoływanie do popełnienia innych zbrodni niewskazanych w tym przepisie.
Należy również dodać, iż wskazany przepis art. 126a KK został do kodeksu karnego dodany ustawą z 20 maja 2010 r. o zmianie ustawy - Kodeks karny, ustawy o Policji, ustawy - Przepisy wprowadzające Kodeks karny oraz ustawy - Kodeks postępowania karnego (Dz. U. Nr 98, poz. 626).
Zobacz serwis: Kodeks karny
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat