REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy osoba niewinna może zostać całkowicie legalnie i prawidłowo pociągnięta do odpowiedzialności w prawie karnym skarbowym?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kamil Lorek
Radca prawny, wykładowca akademicki różnych przedmiotów prawniczych, prelegent na konferencjach naukowych, absolwent Uniwersytetu Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie oraz Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego
Kiedy osoba niewinna może zostać całkowicie legalnie i prawidłowo zostać pociągnięta do odpowiedzialności w prawie karnym skarbowym?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Za popełnione przestępstwo ukarany może być tylko sprawca. Wynika to z zasady indywidualizacji kary. Odpowiedzialność posiłkowa jest wyjątkiem od tejże zasady. W tym przypadku osoba trzecia będzie musiała na przykład zapłacić orzeczoną karę grzywny.

Na czym polega odpowiedzialność posiłkowa w prawie karnym skarbowym?

REKLAMA

Odpowiedzialność posiłkowa występuje tylko w prawie karnym skarbowym. Jest to szczególny rodzaj prawa karnego. Normuje odpowiedzialność za popełnienie czynów zabronionych skarbowych, jakimi są przestępstwa skarbowe oraz wykroczenia skarbowe. Takimi czynami są zachowania naruszające interes finansowy Skarbu Państwa, jednostki samorządu terytorialnego (np. gminy), Unii Europejskiej. Ten dział prawa ma szczególnie mocny związek  prawem podatkowym, celnym, dewizowym. Tak więc naruszenie przepisów prawa podatkowego może skutkować nie tylko odpowiedzialnością prawno-podatkową, ale także odpowiedzialnością karno–skarbową, a więc nie tylko konsekwencjami podatkowymi, ale również karnymi. W zależności od rodzaju czynu zabronionego skarbowego oraz jego wartości mogą zostać orzeczone przez sąd różne kary, w tym także kara pozbawienia wolności.

REKLAMA

Warto również dodać, iż z wyroku Sądu Najwyższego z dnia 29 października 2015 r., IV KK 187/15 wynika, że ustalenia faktyczne poczynione w postępowaniu podatkowym nie są wiążące dla sądu karnego. Tak zatem sąd w postępowaniu karnym skarbowym samodzielnie bada istnienie zobowiązania podatkowego i jego wysokość, niezależnie od decyzji wydanej przez organ podatkowy. 

Odpowiedzialność posiłkowa w Kodeksie karnym skarbowym

Wszystkie czyny zabronione skarbowe zostały unormowane w Kodeksie karnym skarbowym.

Przepis art. 24 Kodeksu karnego skarbowego reguluje odpowiedzialność posiłkową:

REKLAMA

§ 1. Za karę grzywny wymierzoną sprawcy przestępstwa skarbowego czyni się w całości albo w części odpowiedzialną posiłkowo osobę fizyczną, osobę prawną albo jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej, której odrębne przepisy przyznają zdolność prawną, jeżeli sprawcą czynu zabronionego jest zastępca tego podmiotu prowadzący jego sprawy jako pełnomocnik, zarządca, pracownik lub działający w jakimkolwiek innym charakterze, a zastępowany podmiot odniósł albo mógł odnieść z popełnionego przestępstwa skarbowego jakąkolwiek korzyść majątkową.” 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z kolejnych paragrafów przytoczonego powyżej przepisu wynika, że odpowiadać posiłkowo można nie tylko w zakresie kary grzywny, ale również równowartości pieniężnej przepadku przedmiotów. Odpowiedzialność posiłkowa jest więc odpowiedzialnością materialną, finansową. Ma ona zastosowanie wyłącznie w przypadku łącznego zaistnienia następujących przesłanek:

  1. skazanie sprawcy na karę grzywny lub orzeczenie ściągnięcia równowartości pieniężnej przepadku przedmiotów;
  2.  działanie sprawcy jako zastępca danego podmiotu;
  3. odniesienie lub możliwość odniesienia korzyści majątkowej przez ten podmiot z popełnionego przestępstwa skarbowego;
  4.  brak możliwości uiszczenia albo ściągnięcia od sprawcy wymierzonej grzywny i/lub równowartości pieniężnej przepadku przedmiotów.

Czasami może zdarzyć się tak, że taki zastępowany niczego nie wie o popełnieniu przestępstwa – skarbowego i sam na pewno nigdy by go nie popełnił. Odpowiedzialność posiłkową może ponieść między innymi osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą reprezentowaną przez pełnomocnika albo spółka reprezentowana przez zarząd. Zastępstwo do prowadzenia spraw, o którym mowa w art. 24 kks może wynikać z różnego rodzaju zobowiązań, na przykład z umowy o pracę, zlecenia. 

Jak się bronić?

Oczywiście osoba trzecia może bronić się przed pociągnięciem jej do odpowiedzialności posiłkowej na przykład tym, że nie odniosła i nawet nie miała możliwości uzyskania korzyści majątkowej z popełnionego przestępstwa skarbowego. 

Na początku to z majątku sprawcy przestępstwa skarbowego będą dochodzone należności. Jeżeli jednak ich egzekucja okaże się bezskuteczna to wtedy zapłacić będzie musiał odpowiedzialny posiłkowo. 

W świetle powyższego należy zaznaczyć, iż odpowiedzialności posiłkowej nie można utożsamiać z odpowiedzialnością sprawcy przestępstwa. Są to inne rodzaje odpowiedzialności. Choć taka osoba może być zobowiązana do zapłaty określonej kwoty pieniędzy to jednak nie jest ona sprawcą czynu zabronionego skarbowego. Odpowiedzialna ta będzie mieć miejsce dopiero po jednoczesnym zaistnieniu paru przesłanek (zastępstwo, możliwość odniesienia korzyści majątkowej, bezskuteczność egzekucji z majątku sprawcy). W przypadku braku zaistnienia nawet jednej z podanych wyżej czterech przesłanek, osoba trzecia nie będzie odpowiadać posiłkowo. W tym kontekście warto także podkreślić, że jeżeli całość kwoty grzywny, równowartości pieniężnej przepadku przedmiotów zostanie zaspokojona z majątku sprawcy, to taka osoba trzecia nie będzie ponosić żadnej posiłkowej odpowiedzialności pomimo tego, że była zastępowana i odniosła czy też mogła odnieść korzyść majątkową z przestępstwa skarbowego. Wreszcie odpowiedzialność ta ma charakter materialny, finansowy. 

Bibliografia:

  • Ustawa z dnia 10 września 1999 r. Kodeks karny skarbowy (j. t. Dz. U. z 2023 r., poz. 654; ost. zm. Dz. U. z 2023 r., poz. 818);
  • Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 29 października 2015 r., IV KK 187/15;
  • Sepioło – Jankowska I., „Prawo i postępowanie karne skarbowe”, Wydawnictwo C.H. Beck, Warszawa 2017 r.;
  • Zgoliński I. (red.), Kodeks karny skarbowy. Komentarz, Wydawnictwo Wolters Kluwer, Warszawa 2021 r.
oprac. Wioleta Matela-Marszałek
Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rząd kręci bat na właścicieli domów. Będzie limit osób, a nawet metrów dla rodziny? Szykują się wielkie zmiany w przepisach

Hałas, bójki, parkujące, gdzie się da samochody, śmieci i bezsilność sąsiadów – tak można streścić skargi, które leją się lawiną do posłów oraz resortu rozwoju i technologii od tych, którzy stali się ofiarą nowej, polskiej plagi. Domy jednorodzinne zamieniane są w hotele robotnicze. Rząd chce z tym walczyć i kręci bat na ten „biznes”. Szykuje się rewolucja w przepisach?

Cyfrowe wykluczenie w miejscu pracy: cicha forma mobbingu. Czy za wysyłanie memów przez pracowników na WhatsAppie odpowiada pracodawca?

Cyfrowe wykluczenie stanowi często bagatelizowany aspekt mobbingu. Prawo nie nadąża za zmieniającym się środowiskiem pracy. Coraz częściej występująca praca zdalna, powszechne używanie komunikatorów, sprawiają że mobbing nie jest już tylko zjawiskiem bezpośrednim – doświadczalnym i widzialnym przez wszystkich, ale staje się cichy i trudny do udowodnienia dla osób nękanych. Według badań ponad 40 proc. pracowników przyznaje, że doświadcza mobbing.1

Rewolucja w płacy minimalnej i zwrot o 180 stopni: pracodawcy nadal będą mogli ustalać wynagrodzenie zasadnicze poniżej najniższej krajowej, a tysiące pracowników nie otrzyma zapowiadanych podwyżek od 1 stycznia 2026 r.

W rządzie, od sierpnia zeszłego roku, trwają prace nad projektem ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (numer w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów: UC62), w którym – w ostatnim czasie, w związku z uwagami do projektu zgłoszonymi podczas uzgodnień międzyresortowych – zostały wprowadzone istotne zmiany. Pierwotnie – projekt zakładał, że płaca minimalna ma zostać zrównana z wynagrodzeniem zasadniczym, a tym samym – dodatki do wynagrodzenia miały stać się prawdziwymi dodatkami, a nie elementami pozwalającymi pracodawcom na ustalanie wynagrodzenia zasadniczego poniżej najniższej krajowej. Z ostatecznego tekstu projektu ustawy, który został skierowany do rozpatrzenia przez Komitet do Spraw Europejskich wynika jednak, że tak się nie stanie, a bynajmniej – nie od 1 stycznia 2026 r.

Socjolog: wyborcy kierują się emocjami, nikt nie czyta programów; zwycięża ten, kto umiejętnie przeplata politykę miłości z polityką nienawiści

Wyborcy deklarują, że chcą programów, ale kierują się emocjami - powiedział w Studiu PAP socjolog, dr hab., prof. Uniwersytetu Warszawskiego Przemysław Sadura. Zapytany jakich działań kandydatów można się spodziewać w miesiącu, który pozostał do wyborów, powiedział, że boi się "puszczać wodze fantazji".

REKLAMA

Złodzieje nie świętują: zabezpiecz dom czy mieszkanie przed wyjazdem na Wielkanoc. Jadąc uważaj, trwa policyjna akcja: Wielkanoc 2025

Wielkanoc 2025, podobnie jak te w latach ubiegłych jest szczególnie ważnym dla nas okresem, ale w natłoku obowiązków nietrudno o nieuwagę. Taki moment mogą szybko wykorzystać złodzieje. Policja od lat ostrzega: złodzieje nie świętują - zabezpiecz dom czy mieszkanie przed wyjazdem na Wielkanoc. Jadąc uważaj, bo jak zawsze trwa policyjna akcja: Wielkanoc na drogach.

Prof. Sieroszewski (ginekolog): Powyżej 24 tygodnia ciąży nie ma aborcji - jest poród. NRL: wytyczne Ministra Zdrowia nie wiążą sądów i nie wyjaśniają wszystkich wątpliwości co do zasad przerywania ciąży

Opinią publiczną wstrząsnęła ostatnio informacja o przerwaniu 9 miesięcznej ciąży w szpitalu w Oleśnicy. Zdarzyło się w 2024 roku ale informacja o tym fakcie dotarła do szerszej opinii publicznej w bieżącym roku. Wiele osób jest zaszokowanych tym, że zamiast doprowadzić do urodzenia dziecka, lekarz doprowadził do jego śmierci. W tej sprawie Prokuratura Okręgowej we Wrocławiu prowadzi postępowanie wyjaśniające. Sprawą zainteresował się Rzecznik Praw Obywatelskich. Natomiast Naczelna Rada Lekarska apeluje do Ministra Zdrowia o doprecyzowanie przepisów prawnych dot. dopuszczalności przerywania ciąży. O wyjaśnienia co do pojęcia przerwanie ciąży apeluje też Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników. Prezes PTGiP prof. Piotr Sieroszewski wskazuje, że słowo +aborcja+" pochodzi z łaciny; +abortus+ oznacza poronienie. Z poronieniem mamy do czynienia do 23 tygodnia ciąży i tym samym z aborcją. Powyżej 24 tygodnia nie ma żadnej aborcji, a poród" – wyjaśnia prof. Sieroszewski. W tle całej sprawy są wydane w sierpniu 2024 r. wytyczne Ministra Zdrowia w sprawie obowiązujących przepisów prawnych dotyczących dostępu do procedury przerwania ciąży.

Papież Franciszek: Egoizm ciąży bardziej niż krzyż – rozważania na Drogę Krzyżową

Watykan opublikował poruszające rozważania Drogi Krzyżowej autorstwa papieża Franciszka, który wciąż dochodzi do siebie po ciężkim zapaleniu płuc. „W świecie chłodnej kalkulacji i bezlitosnych interesów” Ojciec Święty wzywa do nawrócenia serca, współczucia i odrzucenia obojętności.

Wielkanocne wydatki Polaków a realne potrzeby, czyli słynne: nie jedz bo to na Święta - zjedz bo się zmarnuje. A co piciem? Policja ostrzega, że trwa akcja: Bezpieczna Wielkanoc 2025

Ile to już razy słyszeliśmy z ust naszych Mam, Babć czy Ciotek: nie jedz bo to na Święta, a za dwa/trzy dni: zjedz bo się zmarnuje albo zrobiłam więcej: weźmiesz sobie. Jak w rzeczywistości kształtują się w tym roku wielkanocne wydatki Polaków w opozycji do realnych potrzeb? Czy znowu dopadł nas konsumpcjonizm? Tak, bo dla niektórych ważny jest też alkohol na wielkanocnym stole, ale uwaga policji ostrzega, że trwa akcja: BEZPIECZNA WIELKANOC 2025.

REKLAMA

Wielkanocne zwyczaje: Polska, Ukraina, Kolumbia i Filipiny

Wielkanoc w Polsce, Ukrainie, Kolumbii i na Filipinach charakteryzuje się różnorodnymi tradycjami, z których zatrudniający cudzoziemców pracodawca powinien zdawać sobie sprawę. To właśnie z tych krajów jest w Polsce sporo pracowników. A co jeśli pracownik nie chce świętować polskiej Wielkanocy?

Linia orzecznicza: Sądy o przeliczaniu emerytur niekorzystnie dla ZUS. Emeryci walczą o wyrok TK z 4 czerwca 2024 r.

Orzecznictwo w sprawach wniosków o ponowne przeliczenie emerytury po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 4 czerwca 2024 r. sygn. akt SK 140/20 jest bardzo niejednolite. Wskazana niejednolitość przejawia się na wielu płaszczyznach, przede wszystkim niektóre sądy powszechne orzekają na korzyść emerytów poprzez zmianę decyzji ZUS, inne z kolei orzekają na niekorzyść, oddalając odwołania emerytów. W artykule zostaną przedstawione zarówno wyroki korzystne, jak i niekorzystne.

REKLAMA