Kary za dopalacze jak za narkotyki

Bartłomiej Ceglarski
rozwiń więcej
Kary za dopalacze jak za narkotyki/ fot. Fotolia
Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt nowych przepisów mających na celu ograniczenie obrotu dopalaczami, a także zjawiska ich zażywania. Jak wynika z projektowanych przepisów, za wytwarzanie, wprowadzanie do obrotu nowych substancji psychoaktywnych grozić może nawet 5 lat pozbawienia wolności. Za samo posiadanie dopalaczy będzie można ,,dostać'' nawet 3 lata.

Ministerstwo Zdrowia wypowiada wojnę dopalaczom. Działania mające na celu ograniczenie obrotu  dopalaczami, a także zjawiska ich zażywania są podejmowane od 2010 r. Pomimo starań władzy państwowej dopalacze są w dalszym ciągu popularne, o czym świadczy liczba zatruć na skutek zażycia tych substancji utrzymująca się na poziomie ok. 300 zatruć miesięcznie. Z tego powodu MZ proponuje zwiększenie karalności w stosunku do podmiotów produkujących dopalacze i wprowadzających je na rynek, a także wprowadzenie kary za posiadanie dopalaczy.

Nawet 3 lata więzienia za posiadanie i 8 lat za nakłanianie

Jak stanowi projektowany art. 62b nowelizacji, każdy kto posiada dopalacze będzie karany grzywną. W przypadku posiadania znacznej ilości substancji psychoaktywnych grozić będzie kara grzywny, ograniczenia wolności lub nawet do 3 lat pozbawienia wolności.

Nowelizacja pozwala na umorzenie postępowania przed wszczęciem dochodzenia, w przypadku sprawcy posiadającego na własny użytek niewielkie ilości dopalaczy, jeżeli orzeczenie kary byłoby niecelowe ze względu na okoliczności popełnienia czynu, a także gdy jego czyn nie był zbyt bardzo szkodliwy społecznie.

Ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii reguluje już przestępstwo nakłaniania, ułatwiania lub umożliwienia zażycia środków odurzających lub substancji psychotropowych. Obecnie za ten czyn zabroniony grozi kara pozbawienia wolności do lat 3. Do katalogu zabronionych substancji planuje się dodać dopalacze, a więc za np. nakłanianie do ich zażycia będzie grozić kara pozbawienia wolności do 3 lat.  W przypadku gdy sprawca będzie nakłaniał małoletniego do zażycia dopalaczy, tak jak w przypadku środków odurzających i substancji psychotropowych, będzie grozić mu kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

Surowe kary za sprzedaż

Projektodawca planuje także zwiększenie karalności za sprzedaż dopalaczy. Jeżeli zmiany wejdą w życie to wprowadzanie dopalaczy do obrotu będzie zagrożone karą grzywny i pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat. W przypadku wprowadzenia do obrotu znacznej ilości dopalaczy sprawcy grozić będzie kara grzywny i więzienia od 2 do 12 lat.

Rejestr zatruć i zgonów

Ministerstwo zdrowia proponuje także wprowadzenie nowego rozdziału (4a) w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii. Nowy rozdział będzie narzucał obowiązek zgłaszania zatruć i zgonów spowodowanych dopalaczami. Obowiązek ten będzie spoczywał na podmiotach wykonujących działalność leczniczą. Zgłoszenia należy dokonać, w ciągu 2 dni od wystąpienia w/w okoliczności do właściwego miejscowo państwowego powiatowego inspektora sanitarnego.  

Opracowano na podstawie:

Projekt z dnia 13 listopada 2017 r. ustawy o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii

Ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (j.t. Dz.U. z 2017 r. poz. 783 z późn. zm.)

Prawo
Podwyżka dla nauczycieli w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia. Spłaszczenie wynagrodzeń to duży problem
27 lip 2024

Podwyżka dla nauczycieli mianowanych w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia 2024 roku. Spłaszczenie wynagrodzeń jest dużym problemem i w praktyce utrudnia funkcjonowanie systemu awansu zawodowego.

W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS
26 lip 2024

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz
26 lip 2024

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?
26 lip 2024

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów
26 lip 2024

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem
26 lip 2024

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich
26 lip 2024

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?
26 lip 2024

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej
25 lip 2024

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku
25 lip 2024

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

pokaż więcej
Proszę czekać...